Newsy

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Kiedy premiera filmu?

Newsy

Aktualizacja:
Dzień Dobry TVN

Gdy sąd skazał go na więzienie, matka nie przestała wierzyć, że prawda w końcu zwycięży. Po 18 latach Tomek Komenda został uniewinniony. Wzruszająca historia, która poruszyła całą Polską doczekała się ekranizacji.

Sprawa Tomka Komendy

To śledziła cała Polska. Tragiczna historia zaczyna się 18 lat temu. Po sylwestrowej zabawie w Miłoszycach, w województwie dolnośląskim znaleziono ciało 15-letniej Małgorzaty, która przed śmiercią została brutalnie zgwałcona. Dziewczyna wykrwawiła się i zmarła.

O zbrodnię oskarżony został młody, pełen energii i planów na przyszłość Tomasz Komenda. Sąd skazał go na 25 lat więzienia. Po 18 latach, które spędził za kratami, okazuje się, że policjanci, którzy prowadzili śledztwo, najprawdopodobniej sfałszowali dowody i oskarżyli niewinnego człowieka.

Funkcjonariusz Remigiusz Korejwo walczył o to, żeby udowodnić niewinność Komendy. Doprowadził do zatrzymania prawdziwych sprawców, którzy stanęli przed sądem. Grzegorz Głuszak, dziennikarz, opisał tę poruszającą historię w książce "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy", na podstawie której powstał scenariusz do filmu.

Film o Tomaszu Komendzie

Skazany za zbrodnię, której nie popełnił, stracił 18 lat życia. Historia Tomka Komendy posłużyła Janowi Holoubkowi jako inspiracja do wyreżyserowania poruszającego filmu. Na początku sam zainteresowany nie chciał ekranizacji swojego życia. Nie ufał ludziom. Bał się, że fakty zostaną zmienione.

Dla mnie decydującym momentem był ten, jak razem z Jankiem na rozmowę przyjechał aktor, który miał grać mnie(…) Było widać, że nie podchodzi do tego filmu, jak do każdego innego. Kiedy mnie zobaczył płakał jak dziecko, nie mógł powstrzymać łez. Wiedziałem, że to jest ten człowiek

- powiedział w programie UWAGA! TVN

Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" nakręciła telewizja TVN Discovery. Główną rolę zagra Piotr Trojan. W postać mamy Tomka wcieli się Agata Kulesza. W pozostałych rolach zobaczymy między innymi Jana Frycza, Andrzeja Konopkę, Magdalenę Różczkę, Dariusza Chojnackiego i Bartosza Bielenię. Premiera zaplanowana jest na 18 września.

Zobacz reportaż UWAGI! TVN:

Kazik – "25 lat niewinności"

Legendarny polski wokalista, Kazik Staszewski, nagrał utwór promujący film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W teledysku możemy zobaczyć fragmenty obrazu.

Gdzie jest prawo? Gdzie uczciwość? Gdzie ukryta sprawiedliwość?

- słyszymy.

Zobaczcie teledysk:

Zobacz też:

"25 lat niewinności" - utwór Kazika promuje film o sprawie Tomasza Komendy

Tomasz Komenda. Są tacy, którzy nie mają dla niego litości

Bracia Tomasza Komendy. Przez 18 lat najgorsza była bezsilność

Jak Tomek Komenda zareagował na teledysk Kazika? Jego reakcja jest wzruszająca. Zobacz nagranie.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości