Najnowsze

Warsztaty światła - Anna Orska w Stolicy Bursztynu. Co można wyczarować ze złota Bałtyku?

Najnowsze

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN Style
Anna Orska, projektantka biżuterii

Bursztyn to jeden z najbardziej cenionych surowców w jubilerstwie. Mimo to wiele osób uważa, że jest niemodny i nadaje się jedynie na babcine korale. "Warsztaty światła - Anna Orska w Stolicy Bursztynu" to niezwykły dokument, który pozwoli odkryć ten surowiec na nowo i pokaże, jak ogromny potencjał w nim drzemie. Gdzie i kiedy będzie można go obejrzeć?

Anna Orska w stolicy bursztynu

Projektantka biżuterii Anna Orska w poszukiwaniu inspiracji jeździ po całym świecie. Odwiedziła już Indie, Nepal, Wietnam, Bali, Meksyk czy Peru. Teraz postanowiła zawitać do Gdańska - światowej stolicy bursztynu. Jantar, złoto Bałtyku, amber czy kamień święty od wieków fascynuje wszystkich swoją tajemniczą aurą. W najnowszym dokumencie "Warsztaty świata - Anna Orska w Stolicy Bursztynu" TVN Style projektantka zabierze widzów do nowoczesnego Muzeum Gdańska, gdzie można obejrzeć nie tylko wyjątkowe okazy tego kamienia szlachetnego, ale także niepowtarzalną bursztynową biżuterię.

To właśnie w Gdańsku można znaleźć ludzi, dla których bursztyn jest największą miłością. Jednym z nich jest Zbigniew Strzelczyk. Mistrz bursztyniarstwa pokaże Annie Orskiej tradycyjne narzędzia do obróbki oraz zdradzi, co w jego pracy sprawia, że przeziębienia nie są dla niego problemem. Projektantka odwiedzi też rodzinną firmę, która od trzydziestu dwóch lat pracuje z bursztynami. To tu zobaczy, jak od podstaw robi się biżuterie i dowie się, do czego w pracowni służy wibrator.

"Warsztaty świata - Anna Orska w Stolicy Bursztynu". Gdzie obejrzeć?

Podczas wizyty w Gdańsku projektantka odwiedzi również Tomasza Ołdziejewskiego. Mężczyzna od lat buduje swój świat z bursztynu. Na swoim koncie ma m.in. model Titanica oraz helską latarnię, która jest wyższa od swojego autora. Anna Orska trafi też w miejsce, które totalnie ją oszołomi. Sprawcą całego zamieszania będzie Lucjan Myrta, który już od pięćdziesięciu czterech lat tworzy przeróżne rzeczy z tego niezwykłego kamienia. W swoich zbiorach ma kilkaset różnych bursztynowych eksponatów, których łączna waga wynosi aż 6557 kg.

Te wszystkie niezwykłe dzieła będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 17 października, o 17:50 na antenie TVN Style.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Biżuteria z zatopionymi kwiatami i kamieniami

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęcia głównego: TVN Style

Pozostałe wiadomości