Tłumy na plaży w letnie miesiące nie są niczym wyjątkowym. Wysokie temperatury sprawiają, że niemal każdy, kto ma taką możliwość, szuka ochłody nad morzem. Co jednak przyciąga ludzi na plażę w listopadzie?
Z bursztynów zwykle powstają piękne ozdoby, jak kolczyki, naszyjniki czy bransoletki. Jest cennym materiałem jubilerskim, ale można też go wykorzystać na wiele innych sposobów.
Wyprawa do Muzeum Bursztynu w Gdańsku to nie tylko podróż do świata piękna, ale również wyjątkowa wycieczka w bardzo daleką przeszłość. A to wszystko za sprawą bezcennych inkluzji, które można podziwiać w gablotach. Ich historię przybliżył Andrzej Gierszewski.
Bursztyn to jeden z najbardziej cenionych surowców w jubilerstwie. Mimo to wiele osób uważa, że jest niemodny i nadaje się jedynie na babcine korale. "Warsztaty światła - Anna Orska w Stolicy Bursztynu" to niezwykły dokument, który pozwoli odkryć ten surowiec na nowo i pokaże, jak ogromny potencjał w nim drzemie. Gdzie i kiedy będzie można go obejrzeć?
"Jeśli głowa nie zda egzaminu, to przy zdrowych nogach nie dojdziemy do celu".
Początek jesieni to idealny moment, by wprowadzić do swojej pielęgnacji kosmetyki z kwasami, które korzystnie wpływają na ogólną kondycję skóry i w widoczny sposób wyrównują jej strukturę. Głęboko oczyszczające preparaty zwykle nie są polecane osobom z cerą wrażliwą, jednak pozyskiwany z naturalnego kamienia kwas bursztynowy stanowi wyjątek od tej reguły.
Pojawiły się nowe tropy w sprawie Bursztynowej Komnaty, legendarnego skarbu zaginionego podczas II wojny światowej. Wpadli na nie polscy nurkowie eksplorujący wraki nieopodal Ustki. O szansach na to, że wkrótce drogocenny zabytek ujrzy światło dzienne, mówił w naszym programie Tomasz Stachura, fotograf i nurek wrakowy.
Kamienie mogą wzmacniać nasze podstawowe funkcje życiowe. Służą jako biżuteria, ozdoby domowe i do relaksu. Jak działają na nas kamienie szlachetne i kryształy? Jak je dobrać? O tym opowiadała nam dr Katarzyna Bratumiła Baran, krystaloterapeutka.
W tej rodzinie miłość do bursztynu przeszła z pokolenia na pokolenie. Sukces jednak pojawił się w odpowiedzi na ciężką pracą. Tomasz Ołdziejewski to bursztynnik, którego dzieła są podziwiane i cenione na całym świecie. Jak rozpoczęła się jego przygoda ze "skarbem z morza"?
Bursztyn jest prawdziwym skarbem i polskim towarem eksportowym. Urzeka swoim wyglądem i bywa chętnie wykorzystywany podczas tworzenia ozdób czy farmacji i kosmetyce. Stał się też bohaterem piosenki śpiewanej przez Fasolki. Więcej na jego temat opowiedział w Dzień Dobry Wakacje Piotr Sobaczyński.
Bursztyn to idealna wakacyjna pamiątka znad polskiego Morza. Czy jednak zbieranie bursztynów jest w pełni legalne? Tak, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Inaczej też zupełnie sprawy mają się w zakresie wydobycia tego surowca.
W ukraińskich lasach nielegalnie wydobywa się bursztyn, który następnie przemycany jest do Polski. Pieczę nad biznesem wartym miliardy euro sprawuje mafia, która zyskiem dzieli się ze skorumpowanymi policjantami, lokalnymi politykami, prokuratorami i służbami specjalnymi. Śladem przemycanego cennego kamienia ruszyli dziennikarze "Superwizjera" Jakub Stachowiak i Patryk Szczepaniak. O swoim śledztwie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Czy ukraiński bursztyn jest tej samej jakości, co polski? Jak jest przemycany do naszego kraju? Do kogo trafia, kiedy już przekroczy polsko-ukraińską granicę?
"W czasach epidemii dżumy, ludzie pracujący przy wydobyciu i obróbce bursztynu, nigdy nie byli infekowani. (...) Udało mi się potwierdzić, że jeden z ekstraktów uzyskanych z bursztynu bałtyckiego jest w stanie zabijać lekooporne szczepy bakterii np. gronkowca złocistego". W Dzień Dobry TVN Igor Kaczmarek opowiedział o tym, jak uzyskuje się ekstrakt z bursztynu, jakie ma właściwości i co zainspirowało zdolnego studenta do podjęcia badań nad właściwościami bursztynu. Zobacz koniecznie!
Z bursztynów można robić nie tylko biżuterię, ale także zupę. Zachęca nas do tego poszukiwacz smaków Mikołaj Rey, który poleca tę, okazuję tradycyjną, kaszubską zupę. Podstawowym składnikiem zupy jest oczywiście bursztyn, ale do zupy dodaje się także glony. Jak smakuje taka zupa? Zjedlibyście porcję zupy bursztynowej?
Bursztynem zajmuje się już od 45 lat i potrafi z niego wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Jest autorem największego przedmiotu wykonanego z bursztynu w dziejach ludzkości - szkatuły, na której stworzenie zużył ponad 7 ton surowca! Zobaczcie pracownię i dzieła Lucjana Myrty!
Historia dwóch kobiet, które zdecydowały się na wspólną podróż. Po zakończeniu podróży napisały książkę i zamieściły w niej zdjęcia z podróży bursztynowym szlakiem. Lidia Popiel i Monika Richardson wybrały taki szlak, który wiódł z Cesarstwa Rzymskiego nad Bałtyk, czyli z Rzymu do Gdańska. - Myślę, że jeśli opowiesz całą tę historię to nikt nie przeczyta książki - mówiła Lidia Popiel do Moniki Richardson w studiu Dzień Dobry TVN. My zachęcamy do lektury książki "Polki na bursztynowym szlaku" i do wysłuchania opowieści o tym, jak ta książka powstawała i jak przebiegała ich podróż. Od czego zależy kolor bursztynu?