Niezwykłe zwierzęta w gdańskim muzeum. Najstarsze mają 65 mln lat

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Zwierzęta zatopione w bursztynie
Zwierzęta zatopione w bursztynie
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy badają serce Chopina
Naukowcy badają serce Chopina
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Wyprawa do Muzeum Bursztynu w Gdańsku to nie tylko podróż do świata piękna, ale również wyjątkowa wycieczka w bardzo daleką przeszłość. A to wszystko za sprawą bezcennych inkluzji, które można podziwiać w gablotach. Ich historię przybliżył Andrzej Gierszewski.

Czym są inkluzje?

Obiekt pożądania naukowców, niezwykłe świadectwo życia przed milionami lat i magiczny czas zawieszony w kropli zastygłej żywicy. Czym tak naprawdę są inkluzje?

- To odcisk zwierzątka albo rośliny zatopiony w bursztynie sprzed 40-65 mln lat - wyjaśnia Andrzej Gierszewski. - To są zwierzęta, które miały trochę mniej szczęścia, były bardziej gapiowate, troszkę mniejsze i nie miały szansy, żeby wydostać się z tej bursztynowej pułapki - dodaje.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Gdańskie muzeum może pochwalić się okazami na skalę światową. Jedną z nich jest uwięziona w bursztynie jaszczurka.

- To druga taka znaleziona na świecie, została znaleziona przez panią Gierłowską, stąd też nazwa "Jaszczurka Gierłowskiej" na jednej z gdańskich plaż. Jest to okaz o tyle bezcenny, że można powiedzieć kompletnie zachowany - zdradza Andrzej Gierszewski. - Ta jaszczurka ma może ze 2-3 centymetry. Dorosła już z tej pułapki, by się wydostała - zaznacza.

Pośród wyjątkowych eksponatów można znaleźć także największą na świecie wylinkę ptasznika zawieszoną w zastygniętej żywicy. To ewenement, ponieważ zwykle w bursztynach można dostrzec drobne owady. Równie wyjątkowy jest młody gekon, który z racji tego, że należy do nowego gatunku, został nazwany gekonem gdańskim. Na świecie są jedynie dwie takie inkluzje. Dla kolekcjonerów i naukowców to prawdziwe skarby.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości