Żywica epoksydowa. Co musisz wiedzieć o gorącym trendzie w modzie i wnętrzarstwie?

Archiwum prywatne / Klaudia Zawada
Archiwum prywatne / Klaudia Zawada
Żywe srebro i czyste złoto już było. Teraz w trendach króluje plastik, przywodząc na myśl legendarne stylizacje z lat 90. Żywica epoksydowa – bo o niej mowa, święci triumfy w jubilerstwie i wnętrzarstwie. Efektowny wygląd i łatwość obróbki sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na artystyczne eksperymenty z syntetycznymi żywicami w roli głównej.

Krótka historia sztuczności

Kiedy mówimy o sztucznej biżuterii, pierwsze skojarzenie to niemalże zawsze Coco Chanel i jej słynne sznury pereł. Historia tworzyw sięga jeszcze dalej, bo aż do XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze projekty z płynnego szkła jubilerskiego mającego imitować drogocenne surowce.

Rewolucję przyniosły lata 30. ubiegłego stulecia. W 1933 roku szkło akrylowe zostało wprowadzone na rynek przez niemiecką firmę Röhm & Haas AG i dziś trudno sobie wyobrazić życie bez plexi. Jej użyciem zainteresowali się architekci wnętrz, konstruktorzy a nawet lekarze – to właśnie z syntetycznego szkła są wykonywane soczewki wszczepiane na stałe do gałki ocznej.

W latach 60. płynnym szkłem zainteresowali się artyści. W plexi tworzyli chociażby Jan Kubíček, Leroy Lamis i Frederick Hart. Plastik pojawiał się w wystroju wnętrz, jako synonim nowoczesności i alternatywa dla klasycznych materiałów. Apogeum miłości do tworzyw sztucznych to oczywiście lata 80., kiedy triumfy święciły wielkie klipsy i masywne bransolety. Moda powróciła na przełomie wieków m.in. za sprawą Johna Galliano, który zaprojektował dla Diora plastikowe pierścionki i naszyjniki, a pierwsze celebrytki nosiły miniaturowe pieski w przezroczystych torbach.

Dziś gadżety z lanego plastiku znów wracają do łask. Pierścionki z syntetycznych żywic nosi Bella Hadid i Miley Cyrus, a media społecznościowe opanował istny szał na dekoracje wykonane z żywicy epoksydowej, z której można wyczarować prawdziwe cuda.

Żywica epoksydowa – co to takiego?

Pod tą tajemniczą nazwą kryją jedno i dwuskładnikowe żywice syntetyczne, które po zastygnięciu tworzą nietopliwe i nierozpuszczalne tworzywa sztuczne. Są wykorzystywane jako surowce do tworzenia podłóg czy zalewania elementów elektrycznych. Żywicą zainteresowali się również artyści. Jest lekka, bezbarwna i można ją zafarbować na dowolny kolor.

- Studiując malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, interesowałam się tym, co przezroczyste i wielowarstwowe, ale nie potrafiłam osiągnąć takiego efektu przy zastosowaniu klasycznych technik – mówi Klaudia Zawada, która na co dzień pracuje z żywicą epoksydową. – Wiedziałam, że żywica daje takie możliwości, ale nikt tego nie uczył, zaczęłam więc sama poszukiwać informacji z zagranicznych źródeł - dodaje. Dziś Klaudia nie tylko tworzy cuda z żywicy, ale również prowadzi warsztaty, zarażając swoją pasją innych.

Podobnie zaczynała się fascynacja Pawła Kępy, który jest jednym z najpopularniejszych twórców żywicznych w Polsce.

- Moje zainteresowanie żywicą wzięło się...z YouTube. Jeszcze 5-lat temu malowanie żywicą nie było zbyt znane w Polsce. Uwielbiam buszować po sieci w poszukiwaniu nowych inspiracji, pomysłów i trafiłem właśnie na abstrakcyjne obrazy malowane żywicą. Dzięki temu zacząłem zgłębiać temat. Kupiłem pierwsze materiały i uczyłem się na własnych błędach – zdradził.

Dziś – podobnie jak Klaudia – prowadzi kreatywne warsztaty.

Archiwum prywatne / Paweł Kępa

Jak zacząć pracę z żywica epoksydową?

Zarówno Klaudia jak i Paweł podkreślają, że choć jest to technika dla każdego, w kim drzemie artystyczna dusza, to trzeba przygotować się na to, że finanse nie pozostaną bez szwanku. Zestaw niezbędny do stworzenia podkładek pod kubek lub małego obrazu to rzędu 100-150 złotych. Im większa skala projektu, tym wyższe koszty materiałów.

- Oczywiście do małych wyrobów jak biżuteria, nie potrzebujemy dużych ilości żywicy, ale z czasem będziemy chcieli tworzyć coraz większe rzeczy: tace, obrazy, czy nawet stoły – wylicza Klaudia.

Kiedy niezbędne materiały są już zgromadzone, trzeba przygotować odpowiedni warsztat. Kluczowe jest bezpieczeństwo, bo żywica, choć piękna, może być szkodliwa dla zdrowia.

- Warto pamiętać oczywiście o odpowiednich warunkach przy pracy z żywicą. Chodzi tu głównie o rękawiczki ochronne, maskę, dobrze wentylowane pomieszczenie. Bardzo jest istotne, by nie traktować żywicy jak zwykłych farb – wyjaśnia Paweł Kępa. - Zaschnięta nie spierze się i ciężko usunąć zachlapania z podłogi, więc istotne jest, by dobrze zabezpieczać miejsce w którym pracujemy. Plus trzeba się przygotować mentalnie, że nie zawsze pierwsze prace wychodzą, tak jak byśmy chcieli – zaznacza.

Archiwum prywatne Klaudii Zawady / fot. Alicja Friedrich

Sztuka a psychika

Twórcy są zgodni są zgodni, że pandemiczna rzeczywistość obudziła w ludziach potrzebę aktywnego tworzenia sztuki. To nie tylko moment oderwania, ale też ucieczka do świata, który można kontrolować

- Działania twórcze wpływają na nastrój człowieka. Szczególnie widzę to po osobach uczęszczających na sesje arteterapii indywidualne lub grupowe, gdzie aktywne tworzenie sztuki połączone z tematyką spotkania, sprzyja relaksowi, odreagowaniu napięć i przed wszystkim pomaga w głębszemu zrozumieniu siebie – swoich emocji, motywacji, schematów działania – wylicza arteteurapeutka Anna Sikorska . - Kreatywne zajęcia wpływają także na poczucie sprawczości, co szczególnie u osób mających problemy z poczuciem własnej wartości czy zmagających się z trudnościami wynikającymi z kryzysów lub zaburzeń psychicznych, pomaga w odczuwaniu zadowolenia, dumy i satysfakcji – zaznacza.

Tworzenie sztuki, jak wyjaśnia specjalistka, nie tylko powoduje zaangażowanie obydwu półkul mózgowych, ale stymuluje również część mózgu odpowiedzialną za m.in. podejmowanie decyzji, planowanie i odczuwanie emocji, co ma bezpośredni wpływ na nastrój. Anna Sikorska zaznacza, że działania arteterapeutyczne mogą również stanowić alternatywę dla klasycznej psychoterapii.

- Sztukę często odbiera się jako coś niepoważnego, ale prowadząc warsztaty malarskie na oddziale onkologicznym, zrozumiałam, jak wielkie ma to znaczenie dla naszej psychiki – mówi Klaudia Zawada. – Nie chodzi o tworzenie wielkich dzieł sztuki, tylko o moment oderwania i chwilę dla siebie – podsumowuje.

A przecież właśnie to jest nam najbardziej potrzebne.

Zobacz też:

Łukasz i Tomasz Konieczni, czyli bracia z operowym głosem. "Potrzebujemy sprawdzenia się, wyjścia na scenę"

Martyna Wojciechowska rusza na podbój Internetu. "Praca w telewizji jest lamerska"

Polscy nurkowie na tropie Bursztynowej Komnaty. "Będzie wielkie zamieszanie dyplomatyczne"

Zobacz wideo: Wojciech Brewka - dla farb porzucił karierę prawnika

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rocznica wojny w Ukrainie, król Karol III wystąpił w nowym nagraniu, Sandra Kubicka pokazała synka. Oto najważniejsze newsy dnia

Rocznica wojny w Ukrainie, król Karol III wystąpił w nowym nagraniu, Sandra Kubicka pokazała synka. Oto najważniejsze newsy dnia

Najstarszy pies na świecie został pozbawiony tytułu. Dlaczego?

Najstarszy pies na świecie został pozbawiony tytułu. Dlaczego?

Od 10 lat żyje z przeszczepioną twarzą. "Odrzut może pojawić się znikąd"

Od 10 lat żyje z przeszczepioną twarzą. "Odrzut może pojawić się znikąd"

Niezwykła historia Henryka Arctowskiego

Niezwykła historia Henryka Arctowskiego

Wieloryby mają największe jądra w świecie zwierząt. Ile ważą? "To są tacy hipisi"

Wieloryby mają największe jądra w świecie zwierząt. Ile ważą? "To są tacy hipisi"

Nowe fakty w sprawie przekazania ciała Aleksieja Nawalnego

Nowe fakty w sprawie przekazania ciała Aleksieja Nawalnego

Tamara Łempicka we wspomnieniach praprawnuczki

Tamara Łempicka we wspomnieniach praprawnuczki

W centrum Łodzi zawaliła się część kamienicy. Na miejsce przyjechało osiem zastępów straży pożarnej

W centrum Łodzi zawaliła się część kamienicy. Na miejsce przyjechało osiem zastępów straży pożarnej

To zwierzę wybrało się "na siłkę". Nic bardziej zaskakującego dziś nie zobaczysz

To zwierzę wybrało się "na siłkę". Nic bardziej zaskakującego dziś nie zobaczysz

Jennifer Lopez zorganizowała dzieciom urodziny w Japonii

Jennifer Lopez zorganizowała dzieciom urodziny w Japonii