Włosy

Jak przyspieszyć porost włosów - domowe sposoby

Włosy

Aktualizacja:
wesola mloda kobieta w lazience pod prysznicem mokre wlosy w reczniku

Przeciętne włosy rosną tylko ok. 1 cm na miesiąc. Istnieją jednak sposoby na przyśpieszenie ich wzrostu. Jak domowymi sposobami sprawić, aby włosy rosły szybciej?

Jest wiele domowych sposobów na przyśpieszenie porostu włosów. Wszystkie opierają się na dostarczaniu włosom odpowiednich składników odżywczych wewnętrznie (dieta) , na zewnątrz (wcierki) oraz stymulacji ukrwienia skóry głowy.

Jak przyśpieszyć porost włosów na głowie? Dieta

Istnieje wiele suplementów diety o udowodnionym działaniu przyspieszającym porost włosów. Większość z nich jest tania i ogólnodostępna. Pomocne suplementy można znaleźć w każdym supermarkecie.

Jednym z najlepszych domowych sposobów na porost włosów są drożdże podawane w postaci naparu. Nie jest to napój szczególnie smaczny, ale zwiększa tempo wzrostu włosów (nawet do 3 cm miesięcznie), hamuje ich wypadanie, a poza tym wzmacnia paznokcie. Kolejnym produktem, w jaki warto się zaopatrzyć jest siemię lniane. Można je pić, pozostawiając 2-3 łyżki zalane szklanką zimnej wody na noc bądź zalewać rano ciepłą, przegotowaną wodą i pić po odstawieniu na pół godziny. Podobnie jak drożdże, nie jest to suplement szczególnie smaczny, ale można go zmiksować z jogurtem lub owocami.

Łatwo dostępnymi elementami diety są także napary ze skrzypu i pokrzywy. Wystarczy jeden kubek dziennie, aby uzyskać zadowalający efekt przyrostu włosów.

Nie można także zapomnieć o zróżnicowanej, bogatej w aminokwasy, żelazo i cynk diecie, spożywaniu warzyw, owoców i ryb, zwłaszcza tłustych.

Sposoby na przyśpieszenie wzrostu włosów. Wcierki

Najpopularniejszą i najbardziej cenioną wcierką na porost włosów jest kozieradka . Nie tylko przyśpiesza wzrost, ale działa także pozytywnie na gęstość i blask włosów. Nasiona kozieradki należy zaparzać w we wrzącej wodzie, a otrzymany roztwór odcedzić i wcierać codziennie we włosy.

Równie dobrze jako wcierka sprawdza się woda brzozowa. Najlepsze efekty daje stosowana codziennie, rano lub wieczorem. Olej rycynowy, używany do olejowania włosów, także może być tanim, domowym sposobem na ich porost.

Aby nie obciążyć zbytnio włosów, każdą wcierkę powinno się stosować najwyżej miesiąc. Po tym czasie skóra głowy przestaje tak chętnie pobierać składniki odżywcze ze wcierek albo zaczyna reagować negatywnie na przeciążenie. Symptomami oznajmującymi, że przesadziliśmy z odżywką są: łupież, nadmierne przetłuszczanie się włosów, zwiększone wypadanie włosów, podrażnienia. Jeśli jakakolwiek wcierka powoduje swędzenie skóry głowy, zaczerwienienia czy wypryski, może być to reakcja alergiczna. Lepiej wtedy zrobić przerwę i spróbować czegoś innego.

Pomiędzy jednym a drugim rodzajem wcierki warto zrobić przerwę, wynoszącą przynajmniej dwa tygodnie.

Jak przyspieszyć wzrost włosów? Masaż skóry głowy

Skalp jest stosunkowo słabo ukrwiony. Dlatego celem lepszego dotlenienia mieszków włosowych warto wykonywać masaż skóry głowy. Aby doczekać się efektów w postaci szybszego porostu włosów, zabieg ten należy wykonywać codziennie, systematycznie.

Głowę masujemy opuszkami palców, okrężnymi ruchami, kierując się od czoła w stronę potylicy. Nie należy przy tym naciskać za bardzo ani używać paznokci. Masaż powinien trwać maksymalnie piętnaście minut, ale już pięć wystarczy, by pobudzić układ krwionośny.

Istnieją także specjalistyczne narzędzia do wykonywania masażu głowy, w większości są jednak nieskuteczne, mogą podrażnić skórę lub działają jedynie punktowo. Masować głowę można za pomocą miękkiej szczotki bądź wibrującego masażera.

Przyśpieszenie porostu włosów - ile można zyskać?

Włosy przeciętnej kobiety rasy białej rosną 1 cm na miesiąc , mężczyzny - trochę szybciej. To, które sposoby na szybszy porost włosów będą skuteczne jest cechą bardzo indywidualną. Przy umiarkowanym efekcie można jednak spodziewać się przyspieszenia wzrostu włosów do 2-2,5 cm na miesiąc. Rekordziści mogą doświadczyć wzrostu nawet do 5 cm na miesiąc.

Przyspieszanie porostu włosów może być szczególnie ważne dla tych osób marzących o bardzo długich kosmykach. Cykl życia włosa zakłada, że wypadnie on średnio po 5-8 latach , istnieją więc ograniczenia w tym, jak długie mogą być nasze włosy zanim wypadną. Bez wątpienia domowe sposoby na porost włosów są znakomitym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć dłuższą i bujniejszą fryzurę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości