Maseczka na włosy wykonana z naturalnych składników działa jeszcze lepiej niż gotowe kosmetyki dostępne w sklepach. Moc witamin i minerałów pochodzących prosto z natury zagwarantuje Twoim włosom zdrowie i piękny wygląd. Domowe maseczki na włosy są proste i błyskawiczne w przygotowaniu.
Intensywnie nawilżone pasma, odżywione cebulki, fryzura pełna blasku – wszystkie te efekty zapewnia domowa maseczka na włosy. Wystarczy kilka składników, które znajdziemy w kuchni – jajko, miód, olej kokosowy, aby w kilka chwil sporządzić naturalne maseczki na włosy.
Maseczka na włosy – regeneracja i nawilżenie
Gotowe kosmetyki dostępne w sklepach oprócz składników pielęgnujących mają w swoim składzie wiele chemicznych ulepszaczy, które nie zawsze korzystnie działają na kondycję włosa. Maseczka na włosy przygotowana na bazie naturalnych produktów będzie świetną i o wiele zdrowszą alternatywą dla naszej fryzury. Jest ona również tańszym zamiennikiem sklepowych artykułów – zwykle oparta jest na trzech prostych składnikach. Domowe maseczki na włosy, szampon i odżywka – wszystkie te elementy tworzą podstawę właściwej pielęgnacji zdrowej i pięknej fryzury. Samodzielnie wykonany kosmetyk na włosy ma jeszcze jedną zaletę – nie tylko szybko przygotujemy go z łatwo dostępnych składników, ale też w trakcie trwania zabiegu (gdy maska jest zaaplikowana na głowie) można wykonywać wiele innych czynności (w przeciwieństwie do np. depilacji).
Jak dbać o włosy?
Jak dbać o włosy?
Jak nakładać maseczki na włosy?
Teoretycznie samo nakładanie maski nie jest trudne, jednak aby wzmocnić działanie maseczki na włosy, domowe aplikacje powinno się wykonywać zachowując pewne zasady:
- Maseczki najlepiej stosować na włosy lekko wilgotne. Po nałożeniu dobrze jest delikatnie wmasować preparat we włosy i skórę głowy.
- Składniki odżywcze lepiej wnikają w strukturę włosów pod wpływem ciepła, dlatego po nałożeniu kosmetyku dobrze jest owinąć głowę folią (lub foliowym czepkiem) i ręcznikiem.
- Maseczka na włosy musi mieć czas, by przeniknąć w głębokie strefy włosa. Z tego względu cała pielęgnacja może trwać pół godziny, a nawet godzinę.
- Osoby z przetłuszczającą się skórą głowy powinny zrezygnować z folii i ręcznika. Zamiast tego należy nakładać maskę omijając nasadę włosów, a do podgrzania preparatu użyć ciepłego strumienia suszarki.
- Zmywamy maseczkę na włosy myjąc głowę jak zwykle swoim ulubionym szamponem. Na samym końcu najlepiej spłukać włosy chłodną wodą, która domyka łuski i dodaje blasku.
- Aby nie przeciążać włosów nadmiarem kosmetyków, domowe maseczki na włosy najlepiej stosować 2 razy w tygodniu. Po dwóch miesiącach kuracji włosy będą zdrowsze, bardziej gęste i mocniejsze.
Zobacz wideo: Pielęgnacja włosów blond
Maseczki na włosy – przepisy
Z przygotowaniem własnoręcznie robionej maseczki na włosy w domu poradzi sobie każdy. Trzy, a nawet dwa składniki bogate w witaminy oraz substancje odżywcze wystarczą, by dodać pasmom blasku i świeżości. Oto najpopularniejsze rodzaje maseczek:
- Maseczka z jajka na włosy – zagęszcza i nawilża. Jajko jako składnik maseczki na włosy jest łączony z wieloma innymi produktami, np.: 2 jajka i łyżka miodu (maska na 1h) regeneruje strukturę włosa, żółtko i 5 łyżek lekko ciepłej oliwy z oliwek (maska na 20 min) doskonale nawilża, a żółtko z łyżeczką olejku rycynowego, łyżeczką soku z cytryny i dwiema kapsułkami witaminy A oraz E będzie redukować wypadanie czy łamanie. Maseczka na włosy z jajka i z ¼ szklanki piwa (maska na 15 min) jest naturalnym kompresem wzmacniającym końcówki.
- Maseczka z oleju kokosowego na włosy – jest wielofunkcyjna, działa od nasady aż po końce. Olej kokosowy tak intensywnie odżywia (wnika głęboko w strukturę włosa, regeneruje, zapobiega puszczeniu i łamaniu, łagodzi podrażnioną skórę głowy), że może być stosowany samodzielnie – wystarczy rozgrzać go lekko w dłoniach i nałożyć na pasma. Domowa maseczka na włosy z tym składnikiem może być wykonana z 2 łyżek oleju kokosowego, łyżki oliwy z oliwek i rozgniecionego banana (maska na 20 min), która odbudowuje strukturę włosa, nawilża go, zapobiega wypadaniu i rozdwajaniu się końcówek. Na kondycję włosa doskonale wpływa też maseczka z łyżki oleju kokosowego i ¼ łyżeczki kardamonu (maska na 15 min), dzięki której złuszczamy i oczyszczamy naskórek oraz pobudzamy krążenie krwi w skórze głowy, przez co cebulki stają się lepiej dotlenione.
- Maseczka z awokado na włosy – świetnie regeneruje, odbudowuje naruszoną przez czynniki zewnętrzne strukturę włosa. Spełnia się bardzo dobrze jako maseczka na suche włosy. Wystarczy zmiksowany miąższ awokado połączyć z żółtkiem i 2 łyżkami oliwy z oliwek (maska na 20 min).
- Maseczka z miodu na włosy – prawdziwe wybawienie dla przesuszonych włosów. Zawiera wiele dobroczynnych substancji, takich jak kwasy organiczne czy witaminy, dlatego wzmacnia i wygładza włosy, a jednocześnie zatrzymuje w ich strukturze potrzebną wilgoć. Takie domowe maseczki na włosy wykonamy z dwóch łyżek miodu i 3 łyżek oleju rycynowego (maska na 30 min). Można też połączyć 3 łyżki miodu, 3 łyżki oliwy oraz 3 łyżki soku jabłkowego (maska na 30 min), zyskując kompres nawilżający suche i elektryzujące się włosy.
Zobacz także:
- Fryzjer z Polski został mistrzem świata. "Konkurencje zdominowane przez kadrę polską"
- Stylizacja włosów (pełną) parą. Leszek Czajka radzi, jak układać włosy
- Woda lamelarna, czyli remedium na suche i zniszczone włosy. Jak wpływa na wygląd fryzury?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: gpointstudio/Getty Images