Miesiączka – jak ją przetrwać?
Dla jednych to zaledwie kilka dni dyskomfortu, dla innych najgorszy czas w miesiącu. Mowa o miesiączce. Każda z kobiet znosi ją inaczej. Szczęściarami są te, które nie odczuwają większego bólu, a comiesięczna przypadłość nie niszczy nich planów. Jednak obolałe ciało, nudności lub nadmierny głód to nie wszystko. Szaleńcza gospodarka hormonalna przyczynia się także do problemów skórnych, a na naszej twarzy pojawiają się nieproszeni przyjaciele w postaci wyprysków. Co więcej, panie doświadczają też zjawiska "okresowych włosów", które tuż po myciu wyglądają na przetłuszczone.
Okresowe włosy - jak sobie z nimi radzić?
Zdaniem dermatologa należy ograniczyć mycie włosów do 2-3 myć w tygodniu. Częste używanie szamponu może bowiem tylko pogorszyć sytuację, gdyż skóra głowy będzie produkować jeszcze więcej sebum.
To niezbyt komfortowe, ale zupełnie naturalne zjawisko. W skórze głowy i twarzy znajdują się gruczoły łojowe produkujące oleistą, woskową substancję, która nawilża i zapewnia barierę ochronną skórze i włosom. Z badań wiemy, że komórki tworzące gruczoły łojowe są bardzo wrażliwe na działanie hormonów. Właśnie dlatego podczas okresu nie tylko cera może stać się przetłuszczona. Podobnie może być w przypadku włosów- wyjaśnia dermatolożka dr Ophelia Veraitch podczas rozmowy dziennikarzem portalu refinery29.com.
Ekspertka podkreśliła również, że zmiany hormonalne przed i podczas okresu pojawiają się u każdego. Są jednak osoby, u których problemy dermatologiczne będą nasilać się nieco bardziej. Do zwiększonej produkcji sebum może dochodzić u pań, które przyjmują doustną antykoncepcję, a także borykają się z zespołem policystycznych jajników.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Dieta w czasie miesiączki
W czasie miesiączki istotną rolę odgrywa także dieta. Nieodpowiedni jadłospis może pogorszyć nasz stan. Co zatem jeść? Kobiety powinny przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a także uzupełnianiu niedoborów żelaza, które pojawia się przy obfitym krwawieniu. Do codziennych posiłków włączyć należy: zielone warzywa, rośliny strączkowe, czerwone mięso, szpinak, kasze i brązowy ryż. Warto wyeliminować natomiast tłuste mięsa, smażone potrawy, słodzone napoje gazowane oraz żywność zawierającą dużą ilość soli.
Zobacz także:
- Siwizna niejedno ma imię. "Nigdy nie słyszałam tylu komplementów na temat swoich włosów"
- Sezon na czapki. Jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami?
- Fryzury na nieumytych włosach. Jak je wykonać?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images