Moda i Uroda

Siwizna niejedno ma imię. "Nigdy nie słyszałam tylu komplementów na temat swoich włosów"

Moda i Uroda

Autor:
Adam
Barabasz
Siwe włosy dla kobiet w każdym wieku

Siwe włosy coraz śmielej wkraczają na salony. Po całych wiekach niełaski siwizna znów jest uważana za pełnoprawny kolor, który potrafi pięknie się prezentować. O swojej drodze do akceptacji srebrzystej fryzury opowiedziały: blogerka Anna Wójcik, psycholożka Magda Kulińska i stylistka Agnieszka Kielczyk. Wszystkie zdecydowały się na siwe pasma przed 50.

Moda na siwiznę

"Spostrzegłam dzisiaj pierwszy siwy włos na twojej skroni" śpiewała w 1957 Marta Mirska. Ponad pół wieku później siwizną zachwycają się gwiazdy na całym świecie. Andie McDowell pojawiła się ze srebrnymi pasmami na tegorocznym festiwalu w Cannes, siwych włosów nie ukrywa Sarah Jessica Parker, która zachwyca na planie kontynuacji kultowego serialu "Seks w wielkim mieście". Jaśniejących włosów nie wstydzi się również Sharon Stone czy Gwyneth Paltrow. I tak z czerwonych dywanów moda wyszła na ulicę.

- Przestałam farbować włosy podczas pandemii - wspomina Anna Wójcik, która na co dzień prowadzi blog i kieruje miejskim autobusem. - Siedziałam z dzieckiem w domu, dresy, frotka, nic nie trzeba. Zobaczyłam pierwszy raz, jak moje włosy mogłyby wyglądać bez farby i mi się to spodobało - dodaje.

Magdzie Kulińskiej naturalny kolor włosów zaproponował fryzjer.

- Przestałam farbować włosy, bo byłam tym zmęczona - zdradza. - Poszłam do fryzjera, który zasugerował: może spróbujmy wrócić do naturalnego koloru. Był moment zawahania. (...) To, co obciąża siwiznę, to jest jakiś rodzaj stereotypu, przekonania, że siwe włosy niosą za sobą dojrzałość, są związane ze starością, może wiedźmowatością.

Stylistka Agnieszka Kielczyk jest przekonana, że naturalna siwizna była strzałem w dziesiątkę.

- Nigdy nie słyszałam tylu komplementów na temat swoich włosów, odkąd przestałam je farbować. To jest niesamowite Walczymy, żeby pięknie wyglądać. Zewsząd jesteśmy bombardowane tym, jak powinnyśmy wyglądać. Mężczyźni wiodą w tym prym, mówiąc, żeby farbować włosy, bo wtedy wygląda się młodo - zaznacza.

Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja Źródło: Dzień Dobry TVN

Stereotypowa siwizna

Choć moda na siwe włosy i naturalny wygląd zatacza coraz szersze kręgi, to wciąż pokutuje jej stereotypowe postrzeganie. O ile u mężczyzn jest mile widziana (patrz George Clooney), to u kobiet bywa odbierana jako przejaw zaniedbania.

- To był incydent w urzędzie miasta, mieliśmy sprawę do załatwienia, staliśmy w maseczkach - opowiada Anna Wójcik. - Rozmawiałam z jakimś mężczyzną i temat zszedł na emerytury. Nagle zapytał: "długo jest pani na emeryturze?". Zdjęłam maskę i powiedziałam: "mam dopiero 39 lat". Na co on odparł: "a nie wygląda pani" - dodaje.

Srebrzyste włosy nie są łatwe w utrzymaniu. Konieczne są dobrze dobrane odżywki i szampony. Istotny jest też styl ubierania się i makijażu. Nie będą jednak pasowały każdej kobiecie.

- Siwe włosy są specyficzne i naprawdę wymagają dość intensywnej pielęgnacji - zaznacza Agnieszka Kielczyk. - To nie jest takie proste, jakby się zdawało - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości