Zdrowie

Sezon na czapki. Jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami?

Zdrowie

Autor:
Milena
Jaworska
Sposoby na przetłuszczające się włosy
Dzień Dobry TVNSposoby na przetłuszczające się włosy

Przetłuszczone włosy są zmorą każdego, kto lubi wyglądać pięknie i dbać o swój wygląd. Jak pozbyć się tego problemu, szczególnie jesienią i zimą, gdy czapki i kapelusze stają się niezbędnym elementem garderoby? Co zrobić, żeby nasze włosy wciąż były puszyste, lśniące, a przy tym zdrowe? Kilku porad udzieliła nam trycholog Magdalena Szymczak-Kępka.

Przetłuszczanie się włosów jest sezonowe - prawda czy mit?

Wiele kobiet zauważa, że ich włosy bardziej przetłuszczają się w okresie jesienno-zimowym. Główną przyczyną tego stanu jest noszenie czapek, które nie tylko sprawiają, że jest nam ciepło w głowę, ale również przyczyniają się do większej ilości łoju produkowanego przez skórę. Czy to prawda?

- Sezon może uwidocznić te problemy, natomiast problemy też leżą głębiej. Tak naprawdę mówimy o czynnikach wewnętrznych, które działają na gruczoły łojowe. Ale też możemy z poziomu zewnętrznego, czyli fizjologii skóry głowy, dbać o nią tak, żeby to, co wyprodukują gruczoły, w pewien sposób usuwać - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Magdalena Szymczak-Kępka, trycholog.

Przetłuszczające się włosy - czy dieta ma na nie wpływ?

Wciąż zastanawiamy się, jak bardzo dieta i przyswajane przez nas pokarmy wpływają na kondycję naszego organizmu, a szczególnie na włosy, które są ważnym aspektem urody. Czego unikać, by odtłuścić skórę głowy?

- Diety są działaniem od wewnątrz. I tak, jak najbardziej dieta wpływa na przetłuszczanie się włosów. Jak jemy tłuste, to wzrasta poziom insuliny w naszym organizmie, też poziom męskich hormonów w dużym stopniu stymuluje aktywność gruczołów i genetyka. Więc często jest tak, że nie możemy powiedzieć "stop". Nasze gruczoły będą pracować. Więc od wewnątrz - dieta i badania hormonów i, jeżeli są zbyt wysokie poziomy tychże, obniżamy - wyjaśniła trycholog.

Przetłuszczone włosy - co zrobić, żeby pozbyć się tego problemu?

Jak się okazuje, szampon i produkty do pielęgnacji włosów, a także sumienna, systematyczna dbałość o higienę głowy to klucz do sukcesu.

- To, co my możemy zrobić z poziomu domu, to jest działanie na fizjologię skóry głowy, na ten bogaty mikrobiom skóry głowy różnymi technikami pielęgnacyjnymi - doradziła Magdalena Szymczak-Kępka. - Zaczynamy od szamponów, tylko że często przestymulowywujemy skórę głowy i to pogłębia problem przetłuszczania się włosów. Jeżeli widzimy, że włos jest tłusty od nasady, to często rzucamy się na preparaty, które mają intensywne działanie oczyszczające, ściągające sebum i używają ich codziennie. Oczywiście, codzienne mycie włosów jest wskazane, tylko powinniśmy mieć dwa szampony. Jeden, który ma działanie bardziej lecznicze i drugi nawilżający - zaznaczyła specjalistka.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Pozostałe wiadomości