Newsy

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19. Czy niezaszczepione osoby będą mogły pójść do pracy?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/Planeta
Fly View Productions/Getty ImagesObowiązkowe szczepionki na COVID

Obecnie nie ma obowiązku przyjmowania szczepionki na COVID-19. Jednak na przykładzie innych krajów również polski rząd planuje wprowadzić dodatkowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Czy pracodawca będzie mógł zwolnić osobę niezaszczepioną? Odpowiadamy.

W Stanach Zjednoczonych rząd umożliwił zwalnianie pracowników medycznych, którzy nie przyjęli szczepionki. Od dzisiaj (14.10) we Włoszech obowiązuje kontrowersyjne prawo, w którym osoby niezaszczepione nie mogą stawiać się w pracy i nie będą otrzymywać wynagrodzeń. W ten sposób rządzący starają się zachęcać do przyjmowania preparatu przeciw COVID-19.

Obowiązek szczepień na COVID-19. Jest projekt ustawy

Przygotowany już został projekt ustawy, w którym zapisane są dodatkowe uprawnienia dla pracodawców związane ze szczepieniami na COVID-19. Szefowie mieliby możliwość sprawdzania, który z pracowników został już zaszczepiony, a który nie. Jednak w projekcie nie zostało doprecyzowane, jakie konsekwencje mogłyby być wyciągnięte z tego powodu.

- My będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Patrzymy sobie na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Bo podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią to nie jest tylko podejmowanie decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów- mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski w TVN 24.

Projekt został już zatwierdzony przez Komitet Stały Rady Ministrów. Kolejnym krokiem są obrady i głosowanie w Sejmie.

Obostrzenia dla osób niezaszczepionych na COVID-19

W projekcie ustawy nie ma informacji na temat obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Nie zostały podane konsekwencje, jakie pracodawcy mogliby wyciągać od osób, które nie zaszczepiły się na COVID-19. Podane zostały za to osoby, które mogłyby sprawdzać, kto został zaszczepiony. Wymieniani są między innymi rektorzy uczelni.

Ponadto w projekcie zawarto informację, że osoby pracujące w ochronie zdrowia i medycy mieliby obowiązek zaszczepienia się. Jednak jak wyjaśnia minister zdrowia, brane byłyby pod uwagę konkretne sektory, w których pracownicy i medycy są wyraźnie bardziej narażeni na wirusa. Co więcej, partia rządząca obecnie nie planuje wdrożenia obowiązkowych szczepień dla pracowników np. handlu czy nauczycieli.

Zobacz wideo: IV fala koronawirusa depcze nam po pietach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/Planeta

Źródło zdjęcia głównego: Fly View Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości