Szczotka z nagromadzoną ilością kurzu, włosów, naskórka i bakterii z pewnością nie pomaga w walce z łupieżem i problemami skóry głowy. Jak w prosty sposób sprawić, by wyglądała jak nowa?
Czyszczenie szczotki – po co to robić?
Brzmi jak strata czasu? Nic bardziej mylnego. Umycie szczotki do włosów trwa około kilku minut, a może przynieść zauważalne korzyści, nie tylko estetyczne. Brudna szczotka może sprawiać, że włosy się elektryzują, a skóra głowy swędzi. Dodatkowo, czesanie włosów brudną szczotką może wzmagać ich przetłuszczanie. Przeczesywanie świeżo umytych włosów przedmiotem z nagromadzonym kurzem i bakteriami jest też zwyczajnie niehigieniczne, dlatego warto spróbować odświeżać szczotkę przynajmniej raz w tygodniu. Jakie sposoby są najskuteczniejsze?
Manualne usunięcie włosów i zanieczyszczeń
Na początek przygotuj stary grzebień, pęsetę i nożyczki. Wyczesz nim włosy, a jeżeli zbiły się za bardzo – rozetnij je nożyczkami i wyjmij. Możesz pomóc sobie pęsetą. Tak oczyszczoną szczotkę opłucz wodą. Następnie, przy pomocy starej szczoteczki do zębów oraz szamponu lub innego delikatnego kosmetyku, z którego zakupu nie byłaś zadowolona, wyczyść dokładnie ząbki i tył szczotki. Strząśnij wodę i spryskaj szczotkę płynem dezynfekującym. Odstaw do wyschnięcia.
Jeżeli nie masz ochoty szorować szczotki, wypróbuj patent z pianką do golenia. Na oczyszczoną z włosów i wypłukaną szczotkę nanieś dokładnie piankę do golenia i odstaw na kilka minut. Pianka zmiękczy pozostały brud i kurz, dzięki czemu łatwo wypłukasz go ze szczotki. Po zdjęciu piany także zdezynfekuj szczotkę płynem.
Czyszczenie szczotki z naturalnego włosia
Dbanie o naturalną szczotkę różni się odrobinę od pielęgnowania syntetycznej. Zacząć możemy tak samo – od manualnego usunięcia resztek kurzu i włosów. Jednak preparaty, jakie na nią nakładamy powinny być dużo delikatniejsze - nie sprawdzą się więc szampony i żadne środki chemiczne. Właściwości dezynfekujące posiada za to naturalny olejek z drzewa herbacianego, który, po zmieszaniu z letnią wodą, może pomóc wyczyścić i odkazić szczotkę.
Czyszczenie szczotki drewnianej
Szczotki z drewnianą rączką nie lubią być trzymane w wodzie. Gdy przechodzimy do etapu płukania, robimy to bardzo delikatnie i najlepiej od razu odsączamy nadmiar wody. Do mycia takiej szczotki używamy nie szamponu, a odżywki, która jest dużo delikatniejsza, lub – tak jak w przypadku szczotki z włosiem naturalnym – wody z olejkiem z drzewa herbacianego.
Zobacz video: Mycie i strzyżenie włosów z bezpiecznej odległości. Fryzjerzy w Chinach korzystają z maszynek i grzebieni na metrowych kijach
Zobacz także:
- Nie ma takiej plamy, której nie da się usunąć z kanapy. Ekspertka radzi, jak wyczyścić każdy materiał
- Domowe sposoby na czyszczenie kanapy, czyli jak szybko i efektywnie odświeżyć meble
- Czym wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images