Porady

Nie ma takiej plamy, której nie da się usunąć z kanapy. Eksperta radzi, jak wyczyścić każdy materiał

Porady

Autor:
Oskar
Netkowski
Jak wyczyścić i odświeżyć kanapę?

Poliestrowe, welurowe, z ekoskóry i skórzane. Z tych materiałów najczęściej wykonane są kanapy. Intensywnie użytkowane (również przez nasze zwierzęta) potrzebują co jakiś czas odświeżenia. Małgorzata Świgoń pokazała w Dzień Dobry TVN jak skutecznie wyczyścić kanapę w zależności od pokrywającego ją materiału. 

Jak dobrze wyczyścić kanapę?

Małgorzata Świgoń to dziennikarka i autorka poradników. Jak nikt zna się na sprawdzonych sposobach czyszczenia m.in. kanap. Jak się do tego zabrać? Nasza eksperta zdradza swoje patenty:

  • Przede wszystkim trzeba czyścić regularnie kanapę. Raz w tygodniu wyszczotkować ją suchą szczotką. Warto też odkurzać.
  • Aby w prosty sposób usunąć zapachy i lekkie zabrudzenia, posyp kanapę sodą oczyszczoną i pozostaw na 20-30 minut (można lekko wetrzeć). Potem dobrze odkurz.
  • Użyj tzw. magicznej gąbki (mała biała gąbka). Można ją lekko zwilżyć - dobrze czyści wszelkie zabrudzenia.
  • Czyszczenie parą jest dość skuteczne. Można wykorzystać do tego mop parowy, steamer. Trzeba tylko sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy gorąca para nie zaszkodzi pokryciu kanapy.
  • Najważniejsze, by nie moczyć mocno kanapy, bo trudno ją potem wysuszyć i powstają zacieki. Jeśli chcemy usunąć plamę, najlepiej użyć gotowego preparatu, który wytwarza pianę lub samemu spienić własnoręcznie wykonany preparat (np. woda z płynem do mycia naczyń albo z żelem do prania oraz dodatkiem żelu odplamiającego). Spryskujemy nie tylko zabrudzone miejsce lecz np. cały podłokietnik, czy całą poduchę i przecieramy miękką szczoteczką, a potem wycieramy do sucha miękką ściereczką (najlepiej z mikrofibry). Bezpieczniejszym sposobem jest zwilżenie ściereczki w preparacie odplamiającym i przecieranie obicia.
  • Aby spłowiałe obicia odzyskały nieco barwę, przetrzyj je wodą z octem (zwilż w płynie ściereczkę, mocno odciśnij i dopiero przecieraj) lub z amoniakiem (2 łyżki na 3 litry wody).
  • Dla skóry niekorzystne jest nadmierne przesuszenie. Warto ją nawilżać (raz na 2 miesiące) kremem do mebli skórzanych. Mocno zabrudzone miejsca czyści się terpentyną lub wodą z octem. Po wyschnięciu naciera pianą z białka. Zmatowiałą skórę dobrze jest przetrzeć oliwą z octem (pół na pół). Ekoskórę przeciera się wodą z szarym mydłem lub z płynem do mycia naczyń. Nie wolno robić tego zbyt często, a także nie należy stosować wybielaczy, alkoholu i środków żrących.

Jak pozbyć się zapachu zwierząt z kanapy?

Kanapa to także idealne miejsce do odpoczynku dla zwierząt - każdy, kto ma pod swoim dachem czworonoga, dobrze wie, jak lubią one towarzyszyć swoim właścicielom np. podczas oglądania telewizji. Po zakończonym seansie zostaje jednak zapach. Jak się go pozbyć?

- Zwierzaki mają swoje zapachy i nie każdy to lubi. Dobrym sposobem jest soda. Poza tym, że czyści, to także pochłania zapachy. Posypujemy kanapę sodą - zostawiamy na 20-30 minut i odkurzamy - zdradziła Małgorzata Świgoń.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Pozostałe wiadomości