Aleksander Kądziela - tapiceruje od dziecka
W programie Dzień Dobry TVN, Aleksander Kądziela pokazał jak wygląda jego praca, którą wykonuje od dziecka. Wówczas pomagał tacie i do dzisiaj nie wyobraża sobie, że mógłby zajmować się czymś innym. Swoje doświadczenie spisał i opublikował w postaci książki. A widzom zdradził jak w prosty sposób można odnowić krzesło.
- Jako dziecko robiłem guziki dla mojego taty, dokładnie tak to się zaczęło - powiedział Aleksander Kądziela. - Ja zawsze mówię, że się urodziłem w pracowni tapicerskiej więc zawsze chciałem to robić i do dzisiejszego dnia to robię - dodał.
Aleksander wykonał tapicerowanie w niecałą godzinę. Jednak osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tym zawodem będzie potrzebowała znacznie więcej czasu. Żeby otapicerować krzesło należy poświęcić około dwóch dni, każdy po 7 godzin. Będzie to bardzo prosty projekt, ale ogromna satysfakcja z odrestaurowania mebla. Jeśli nie mamy krzesła do odnowienia, to warto zainteresować się np. tym, co wyrzucają sąsiedzi.
- Większość moich okazów, które ja mam w swojej pracowni znajduję na wystawkach wielkogabarytowych albo na śmietnikach, gdzie grono osób wyrzuca takie super rzeczy - wyjaśnił Kądziela.
Jak dobierać materiały do tapicerowania?
Warto zwrócić szczególną uwagę na tkaninę. Liczy się nie tylko kolor czy wzór. Ważne żeby jakość była na tyle dobra, aby krzesło posłużyło na lata.
- Tutaj musimy zwracać uwagę na ścieralność tkaniny. Proponuję powyżej 45 tysięcy cykli ścieralności tkaniny, żeby dłużej wytrzymała - wyjaśnił Aleksander Kądziela. - Oczywiście każda tkanina ma swoją specyfikację i przy zakupie pani czy pan, który nam sprzedaje, ma informacje o tej tkaninie - dodał.
Wzory dobierajmy do gabarytów mebli. Najlepiej jeśli nie będzie trzeba niszczyć printu. Dlatego zaraz po jakości należy przemyśleć aspekt wizualny.
- Jeżeli mamy duży wzór to logicznym jest, że na takim małym krześle nie możemy go użyć, ponieważ nie będzie widoczny - podkreślił Kądziela.
Jeśli meble pochodzą z odzysku, warto wymienić także gąbkę, tak, aby mieć pewność, że dłużej nam posłuży, będzie czysta i bez nieprzyjemnych zapachów. Ekspert zdradził jak ją dobrać.
- Musimy wiedzieć, że gąbki mają różną gęstość. Jest jeszcze twardość, ale skupiamy się na gęstości, bo ona mówi o jakości gąbki. Im większa gęstość tym gąbka jest lepszej jakości. Jeżeli chcemy, żeby nasze krzesło, fotel czy kanapa dłużej posłużyło to ta gęstość musi być powyżej 30 kg na 1 m3 - wyjaśnił Aleksander Kądziela
Zobacz także:
- Cztery lata temu wyszła z więzienia: "Płaczę, jak przypomnę sobie niektóre historie"
- Wstrząsające wyznania młodych koszykarek z klubu SMS Łomianki. "Miałyśmy wtedy 16 lat"
- Iza Kuna i Marek Modzelewski razem w życiu i w pracy. Scenarzysta zdradził, jak zwraca się do niego teściowa
Autor: Daria Pacańska