Styl życia

Domowe sposoby na czyszczenie kanapy, czyli jak szybko i efektywnie odświeżyć meble

Styl życia

Porządek – czy jest ktoś, kto go nie lubi? Niestety w większości przypadków możliwy jest on tylko na zdjęciach. W czasach pandemii, gdy zarówno dorośli, jak i dzieci spędzają w domu 24 godziny na dobę nie trudno o plamy, zachlapania i losowe wypadki. Blogerka Agnieszka Kałuża zdradziła więc, jak domowymi sposobami wyczyścić kanapę.

Jak wyczyścić kanapę?

Część z nas zaczęła już wiosenne porządki. Niedawno pokazywaliśmy, jak szczelnie zapakować zimowe ubrania, by nie zajmowały nam całej szafy i przetrwały do kolejnego sezonu. Dziś z pomocą przybyła do nas blogerka Agnieszka Kałuża. Pokazała, jak domowymi sposobami możemy wyczyścić centrum domowego dowodzenia, czyli kanapę.

Cały proces oczyszczania warto podzielić na kilka etapów. W pierwszym zacznijmy odkurzenia mebla, pozbycia się z niego wszelkich włosów, sierści zwierzaków czy resztek jedzenia, które przez przypadek wpadło w szczeliny

Dobrze pamiętać o tym, aby tę kanapę dość systematycznie odświeżać. Warto co jakiś czas odkurzaczem dotrzeć do każdej szczeliny. Jeżeli mamy zwierzaki, to pojawia się też sierść, wtedy świetnie sprawdzi się rolka do ubrań, która odkłacza

– powiedziała nasza rozmówczyni.

Gdy na kanapie nie mamy już żadnej sierści czy okruchów możemy zabrać się za kolejny krok. Robimy domowy preparat piorący. Jak go sporządzić?

Płyn do czyszczenia z sokiem z cytryny:

Weź miskę i nalej 2 litry ciepłej wody i dodaj soku z całej cytryny i dwie łyżki sody oczyszczonej. Namocz szmatkę z mikrofibry, a następnie przetestuj kanapę w niewidocznym miejscu (np. z tyłu), czy kolor jest trwały. Jeśli materiał pozytywnie reaguje na środek, można zacząć czyszczenie. Jak przyznała nasza specjalistka, ta mieszanka potrafi zdziałać cuda, soda oczyszczona rozpuszcza zabrudzenia, a sok z cytryny działa jako środek dezynfekujący i eliminuje roztocza. Jeśli mamy plamę od herbaty czy kawy, wystarczy woda ze zwykłą cytryną. Plamę po czerwonym winie możemy usunąć białym winem.

- Plamy absolutnie nie trzemy, bo wtedy to jeszcze bardziej nam się wchłania. Kolistymi ruchami zagarniamy ten brud i działamy dość delikatnie - dodała Agnieszka Kałuża.

To, co jest jednak najważniejsze, to szybka reakcja. Nie odkładajmy czyszczenia na później, gdyż świeżą plamę dużo łatwiej usunąć niż stare, zaschnięte zabrudzenia.

Różne materiały – czym je czyścić?

Do czyszczenia możemy użyć odkurzacza piorącego, jeśli natomiast takiego nie posiadamy, pomocne będą samodzielnie stworzone roztwory, ze składników dostępnych w każdej kuchni. Warto jednak wiedzieć, co nadaje się do konkretnego materiału, by nie uszkodzić mebla. Do skóry naturalnej idealnie sprawdza się np. płyn do mycia naczyń połączony z wodą. Do tkanin zamszowych zaleca się użycie płynu z mleka i sody oczyszczonej.

  • Na zamsz: świetna jest soda, bo nie zniszczy materiału
  • Skóra: jest materiałem bardzo delikatnym i do jej czyszczenia należy stosować jedynie środki przeznaczone do skórzanej tapicerki – inaczej możemy narazić ją na zniszczenie. Z domowych środków możemy użyć jedynie letniej wody wymieszanej z odrobiną płynu do mycia naczyń
  • Materiałowa tapicerka: roztwory z sodą, a także można myć wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania – to dobry sposób na odświeżenie materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Kasia Bujakiewicz przeprowadziła się do Lublina. Co tam robi? "Uprawiam triathlon - pranie, sprzątanie, gotowanie"

Sprzątanie za grosze? To możliwe. Poznaj ekologiczne, tanie i sprawdzone sposoby

Czy warto urządzać dom ładnie, ale mało praktycznie? "Wystarczy poświęcić więcej czasu na sprzątanie, ale nacieszyć oko"

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości