porządki

  porządki

  Porządek – czy jest ktoś, kto go nie lubi? Niestety w większości przypadków możliwy jest on tylko na zdjęciach. W czasach pandemii, gdy zarówno dorośli, jak i dzieci spędzają w domu 24 godziny na dobę nie trudno o plamy, zachlapania i losowe wypadki. Blogerka Agnieszka Kałuża zdradziła więc, jak domowymi sposobami wyczyścić kanapę.

  Przygotowania do świąt to zawsze ogromne wyzwanie. Gotowanie, sprzątanie, zakupy, prezenty, ubieranie choinki – logistycznie wcale nie łatwo to połączyć. Ale takie właśnie są Święta – po nerwowych przygotowaniach następuje błogi, magiczny czas w pięknie posprzątanym domu.

  Pewnie nieraz zdarzyło się Wam, że po wypraniu skarpetek w pralce brakuje Wam jednej skarpetki. Dlaczego skarpetki giną w praniu? Co zrobić, by nie gubić skarpetek? - Skarpetki niełatwo jest uporządkować, bo każda z nich żyje swoim własnym życiem, ma swoją osobistą indywidualność, niby bliźniaki, ale jednak zupełnie różne - zauważa Marcin Prokop, który przyznaje, że w swojej pralce znajduje "elementy cudzej bielizny". O pomoc poprosiliśmy Marię Ernst-Zduniak, zawodową declutterkę. Jaką teorię na temat skarpetek ma Dorota Wellman? Co z pojedynczymi skarpetkami robi Marcin Prokop?

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Ewę Kozioł, autorkę bloga o ekosprzątaniu, by porozmawiać z nią o niezwykłych właściwościach zwykłego octu. Blogerka zachęca do korzystania z octu, zamiast toksycznej chemii, podczas sprzątania. Octem można np.: czyścić deski do krojenia, ruszt, a nawet toaletę. Zobaczcie, do czego jeszcze można użyć octu.

  Jan Kuroń i jego proste sposoby na porządki w kuchni. Jak okiełznać plastikowe torebki? Jak wyczyścić fugi płytek podłogowych i pozbyć się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Jasiek zna się!"

  W bloku na warszawskim Mokotowie ktoś wywiesił ogłoszenie skierowane do "pani sprzątającej", w którym mieszkańcy proszą ją o umycie wszystkich okien w bloku. Adresatka, zachowując ten sam sposób komunikacji, odpisała im: "za 600 zł miesięcznie robię budynek i czynem społecznym teren, więc okna niech umyje zarząd - społecznie". Jak potoczyły się losy gospodyni bloku? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. W czynie społecznym umył też okna, o których pisali mieszkańcy bloku. Ilu mu to zajęło?

  Kluczem do sprzątania jest, przede wszystkim, obranie odpowiedniej strategii! Zobaczcie, jak "planowo" podejść do domowych porządków!

  Zostało już kilka dni do Wielkanocy. W Dzień Dobry TVN podpowiadamy, jak przed świętami sprawnie zrobić porządki. Do dzieła!

  Pewna bardzo zdolna szopica o imieniu Melania udowadnia, że żadnej pracy się nie boi. Pozamiata, zetrze kurze, pokaże dzieciom, jak należy jeździć na rowerze i nawet zabierze Cię na szoping. Niestety, jak każdy szanujący się i znający swoją wartość ssak, nie zrobi tego za darmo ;)

  Annie Nowak-Ibisz: "Dom sprząta się sam". Zobaczcie jak od codziennych obowiązków uwalniają ja ... roboty i gadżety sterowane za pomocą aplikacji w telefonie!

  Od czego zacząć świąteczne porządki? Jak ułatwić sobie domowe obowiązki? Specjalistkę od zadań specjalnych Annę Nowak-Ibisz zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Ostatnia przedświąteczna sobota to czas generalnego sprzątania. Wiadomo, żeby przed Mikołajem czy przed księdzem, który przyjedzie po kolędzie wstydu nie było ;) Podobno świąteczny "kociokwik" to nasza taka polska tradycja. Jak z gorączką ostatnich przygotowań radzą sobie warszawiacy? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Nadeszła wiosna. Według dziennikarza Dzień Dobry TVN Filipa Chajzera można poznać to po ruchach posuwisto-zwrotnych na tafli szkła, czyli myciu okien. Czy wszyscy Warszawiacy zrobili porządek ze swoimi oknami? Kto się lenił i pozwolił żonie skakać po drabinie? A kto czeka na Perfekcyjną Panią Domu? :)

  Już jutro, zaraz po „Dzień dobry TVN”, kolejny odcinek programu „Bitwa o dom”. Tym razem uczestnicy programu zmierzą się z urządzeniem pokoju dla dziecka lub gabinetu. Jak sobie poradzą z tym zadaniem dowiemy się już jutro, natomiast dzisiaj na naszym czacie Małgosia Rozenek odpowiadała na pytania internautów.

  Jest niechcianym i nielubianym lokatorem. Walka z nim do łatwych nie należy. Najbardziej zanieczyszczone mieszkania to te, które znajdują się wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Jakie jeszcze czynniki wpływają bezpośrednio na gromadzenie się kurzu w naszych domach?

  Tylko jeden na dwudziestu pięciu polskich mężczyzn potrafi zrobić pranie, a tylko sześć procent mężczyzn czasem włącza odkurzacz - tak wynika z badań opublikowanych w listopadzie przez Fundację MaMa. Mężczyźni rzeczywiście nie potrafią czy może nie chcą kobietom pomagać w sprzątaniu? A może Polacy mają "alergię" na porządki lub wydaje im się, że sprzątanie to domena kobiet? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa Tomasza Sobierajskiego i Jacka Rozenka, aktora i męża polskiej Perfekcyjnej Pani Domu.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska dowiedziała się, jak sprawnie wyczyścić półki kuchenne oraz bez żadnych chemikaliów umyć okna tak, by z powodzeniem móc się w nich przejrzeć!

  Brudne naczynia, lepka podłoga, zakurzone półki i zacieki na ścianach. Większość z nas ma z tym do czynienia na co dzień. Jednak nie codziennie mamy czas na sprzątnie. Z pomocą przyjdzie... Kopciuszek. Jednak nie w każdym pałacu mieszka książę...