Porady stylistki

Moda vintage. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie i jak łączyć elementy garderoby

Porady stylistki

Aktualizacja:
moda vintage, Marzena Pokrzywińska

Obecnie ubrania vintage nie tylko doskonale wpisują się w trend zrównoważonej mody, ale także każdej stylizacji dodają oryginalności, bowiem często są wykonane tylko w jednym egzemplarzu. Dlaczego dziś, gdy światem rządzą znane marki i sieciówki, warto zainteresować się lumpeksami?

Za co kochać modę vintage?

Moda vintage w ostatnich latach wraca w wielkim stylu. Choć za granicą jest bardziej popularna i tam poszczególne elementy garderoby można zdobyć w porywających cenach, w Polsce ten trend jest na razie niszowy i przede wszystkim - nie każdy go lubi.

Do chodzenia po lumpeksach trzeba być przyzwyczajonym. Nie odnajdą się tam osoby, które lubią porządek i ład w sklepach. W takich miejscach wiele rzeczy jest powieszonych obok siebie i niekiedy trzeba być czujnym podczas szukania, ponieważ łatwo można coś przeoczyć. Po dwóch godzinach przeglądania, można znaleźć jeden czy dwa porządne projekty. A czasem nawet żaden. Za to radość, gdy odkryjemy coś wartościowego jest tysiąc razy większa, niż gdy wybierzemy się do sieciówki i ściągniemy coś z wieszaka.

Jeżeli ktoś nie ma dużo cierpliwości i szybko się nudzi, równie prędko wyjdzie zniechęcony z lumpeksu. W takich sytuacjach można rozejrzeć się za rzeczami vintage w Internecie oraz na różnych grupach na Facebooku, gdzie użytkownicy wystawiają retro produkty.

Zdarzają się również osoby, dla których lumpeksy są stworzone. W Dzień Dobry TVN pojawiła się modelka Marzena Pokrzywińska. Prowadzącym opowiadała:

Od zawsze miałam to we krwi, bo moja mama kochała lumpeksy i zawsze mnie zabierała. (...) W normalnych sklepach bardzo szybko się męczę, to jest dziwne, a w lumpeksach to jest taka trochę dla mnie medytacja

Moda vintage a second hand

Należy wiedzieć, że moda vintage różni się od mody z drugiej ręki . Bo np. t-shirt z sieciówki z zeszłego sezonu nie jest vintage, tylko jest po prostu modą second hand. Moda vintage to moda z poprzednich dekad - mniej więcej od lat 20. aż do 2010 roku, kiedy to na rynek wkroczyły masowo sieciówki. Na co zwracać uwagę podczas zakupów w lumpeksach?

Na pewno trzeba sprawdzać te rzeczy, bo one są stare. Trzeba patrzeć, czy swetry nie mają dziur wygryzionych przez mole i czy zapach skóry jest odpowiedni

- doradziła propagatorka mody vintage.

Trzeba również pamiętać, by nie nosić takich rzeczy od stóp do głów, a mieszać je z tymi nowoczesnymi. Wówczas nie będziemy wyglądali na "przebranych", a szykownie i z klasą.

Oto proste sposoby na naprawę kosmetyków. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości