Pielęgnacja twarzy i ciała

5 kosmetyków, których należy unikać latem

Pielęgnacja twarzy i ciała

Aktualizacja:
kosmetyki

Pielęgnacja skóry powinna być dostosowana nie tylko do jej wieku i rodzaju, ale również do pory roku. Nie wszystkie kosmetyki, które doskonale sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, można stosować w wakacje. Zwłaszcza, gdy z nieba leje się żar. Jakich zatem kosmetyków należy unikać latem? O konsultację poprosiliśmy dermatologa, Łukasza Preibisza.

Podkłady mocno kryjące – czy stosować latem

W lipcu i sierpniu lepiej zrezygnować z podkładów mocno kryjących, zwłaszcza zrobionych na bazie olejów i innych substancji komedogennych. Dlaczego? Ponieważ mogą zapychać pory i nasilać zmiany skórne u osób zmagających się z trądzikiem. W okresie letnim lepiej zatem sięgnąć po kremy BB, które nie tylko wyrównują koloryt skóry, a także maskują niewielkie niedoskonałości.

Ciężkie kremy nawilżające na lato?

Choć wydawałoby się, że kremy nawilżające są doskonałe na lato, w tym okresie lepiej zrezygnować z produktów, które są przygotowane na bazie oleju. Główną przyczyną jest to, że tego rodzaju kosmetyki zapychają pory. Jeśli nie zdecydujemy się na ten krok, na naszej skórze mogą pojawić się wypryski. Zamiast ciężkich kremów nawilżających lepiej stosować bezolejowe kremy nawilżające z dodatkiem SPF - radzi Łukasz Preibisz, dermatolog z Kliniki Preibisz SkinDoctors.

Maseczki w kremie – stosowanie latem

Kremowa maseczka do twarzy idealnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, jednak latem lepiej zrezygnować z niej na rzecz tej w płachcie, która jest lekka, nawilża i odświeża.

Kosmetyki z retinolem – czy można stosować latem

Jak podkreśla ekspert, retinol daje doskonałe efekty w pielęgnacji skóry, ale pod wpływem słońca może wywoływać podrażnienia. Czy należy więc latem unikać kosmetyków z tym składnikiem? Nie, pod warunkiem jednak, że stosujemy je już od jesieni. W ciągu tych kilku miesięcy można było bowiem zbudować tolerancję na retinol. Jeśli spełniliśmy ten wymóg, warto pamiętać o dodatkowych zasadach:

  • produkt z retinolem lepiej stosować wieczorem
  • codziennie należy korzystać z kremów z filtrem SPF 50 i aplikować je co kilka godzin

Można też zmniejszyć stężenie retinolu w kosmetyku lub częstotliwość nakładania go na skórę.

Kosmetyki z substancjami fotouczulającymi

Oprócz preparatu z retinolem lepiej unikać kosmetyków z kwasami AHA oraz z barwnikami, np. z różem bengalskim lub eozyną, niektórymi ziołami: dziurawcem i lubczykiem oraz olejkami eterycznymi. Środki do pielęgnacji skóry z tymi substancjami mogą doprowadzić do poparzeń słonecznych.

Zobacz wideo: Kosmetyki samoopalające. Co wybrać?

Zobacz także:

Nawet bardzo tłusta cera nie powinna być wysuszana! Jak o nią zadbać?

Idealny makijaż na upały. Jak się malować, by przez cały dzień wyglądać świeżo i promiennie?

Błoto z Morza Martwego to piękno i zdrowie z natury! Jak działa?

Autor: Iza Dorf

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości