Uczniowie zostają w domach. Na czym polega nauczanie hybrydowe?

Dziewczynka podczas zdalnych lekcji
10'000 Hours/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zmusił rząd do przywrócenia niektórych obostrzeń. Dotkną one także uczniów. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nauka online została przedłużona co najmniej o kolejne dwa tygodnie. W czterech województwach będzie obowiązywało tzw. nauczanie hybrydowe. Rozporządzenie ministra edukacji w tej sprawie zostanie ogłoszone w piątek 12 marca.

Nauczanie hybrydowe w szkołach

Co najmniej do 28 marca stacjonarnie kształcić się będą jedynie uczniowie klas 1-3 i szkół specjalnych – ogłosił na czwartkowej (11 marca) konferencji minister edukacji Przemysław Czarnek. Wyjątkiem od tej reguły będą najmłodsi uczniowie z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dla których zaplanowano nauczanie hybrydowe. W takim trybie będzie prowadzona również edukacja wczesnoszkolna na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej.

Obecnie w trybie stacjonarnym (dla klasy 1-3 w podstawówkach) pracuje ponad 95 proc. szkół. Frekwencja uczniów utrzymuje się na poziomie 88-90 proc.

- Nie ma więc problemów w samych szkołach – komentował minister.

- Co innego ruch okołooświatowy. To milion dzieci udających się każdego dnia do szkół, jak dodamy do tego opiekunów, to mówimy o kilku milionach osób. To może zwiększyć kontakty i może mieć wpływ na wskaźniki pandemiczne – dodał.

Nauczanie hybrydowe - na czym polega?

Szef MEN tłumaczył, że nauczanie hybrydowe oznaczać będzie zmniejszenie liczby uczniów w szkołach. Na zajęcia będzie mogło chodzić 50 procent dzieci, które mogłyby się w nich uczyć. Reszta będzie zależna od decyzji dyrektora.

Na Warmii i Mazurach do tej pory dzieci uczyły się zdalnie. Nauczanie hybrydowe - podobnie jak w pozostałych województwach - zostanie wprowadzone w poniedziałek 15 marca. To dla tego regionu złagodzenie obostrzeń w edukacji.

Rozporządzenie w sprawie nauczania hybrydowego zostanie opublikowane w piątek, 12 marca.

Jaka będzie szkoła po lekcjach online? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

MZ: Od 15 marca powrót obostrzeń w woj. mazowieckim i lubuskim

Szczepionka Johnson & Johnson zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków. Kiedy trafi na unijny rynek?

Czy można zarazić się koronawirusem po przyjęciu szczepionki? Ekspert nie ma wątpliwości

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN24

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana