Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, wszystkie placówki oświatowe w Polsce są zamknięte do Wielkanocy. To jednak nie oznacza, że dzieci mają dodatkowe ferie. Aby zrealizować podstawy programowe, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło nauczanie zdalne. Nauczyciel prowadzi zajęcia online, a uczniowie muszą brać w nich udział i na bieżąco odrabiać zadania.
Zestresowani rodzice
Takie rozwiązanie stresuje rodziców. Muszą dopilnować, żeby sprzęt komputerowy działał i był dostępny w odpowiednim momencie. Ponadto sprawdzać, czy dziecko podczas zdalnej lekcji zajmuje się nauką.
To rzeczywiście jest duży stres, zwłaszcza dla rodziców, którzy pracują zdalnie z domu i muszą połączyć dwa różne światy
- przyznał Marcin Perfuński, tata pięciu córek.
Największy niepokój odczuwalny jest jednak w rodzinach, których nie stać na zakup komputera i dostępu do Internetu, przez co duża część odpowiedzialności związanej z nauką spada na rodziców.
Co można im poradzić?
Zdaniem naszego gościa, powinni oni stworzyć dziecku przestrzeń do tego, aby "wzbudziła się w nim ciekawość do świata". Można np. wpleść naukę w codzienne czynności.
Można dać sygnał, że na przykład budujemy szałas. Co trzeba zrobić, żeby go zbudować? Zebrać rzeczy, policzyć może kąt nachylenia gałęzi, żeby to się wszystko nie zawaliło
- mówił Marcin Perfuński w Dzień Dobry TVN.
Warto też uporządkować plan dnia swojej latorośli, ponieważ chaos jeszcze bardziej skomplikuje sytuację. Dobrze również dostosować sposób nauki do temperamentu dziecka, a godziny zajęć do jego jego rytmu dobowego.
Moje córki rozkręcają się koło południa i one chętnie siadają do lekcji i robią je same. Potem tylko przychodzą weryfikować, czy zrobiły je dobrze
- opowiadał nasz gość.
>>> Zobacz także:
- Zamknięte szkoły i przedszkola. Bonusowe wakacje czy prawdziwa szkoła życia?
- Rząd wprowadza zaostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Wyjście z domu tylko w uzasadnionych sytuacjach
- Szlifujemy angielski w domu. Jak się uczyć, żeby się nauczyć?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf