Gwiazdy

Maja Ostaszewska o zdrowiu psychicznym dzieci: "Jest coraz więcej depresji i samobójstw"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Maja Ostaszewska jest jedną z gwiazd aktywnie zaangażowanych w akcję #zdrowiewgłowie, której celem jest nagłośnienie problemów dotyczących opieki psychiatrycznej w Polsce. Fundacja TVN zamierza kompleksowo zająć się tym tematem i zbudować Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Aktorka w rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych ze zdrowiem psychicznym.

Fundacja TVN zbuduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

W Polsce żyje około 7,5 mln dzieci i młodzieży, a blisko 9 proc. z nich wykazuje zaburzenia w stopniu wymagającym profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. Jednocześnie, zdaniem ekspertów, psychiatria dziecięca w Polsce jest w zapaści. Oddziały psychiatryczne dla najmłodszych są zamykane, szpitale przepełnione, a leczenie znacznie utrudnione z uwagi na brak wykwalifikowanej kadry. W związku z pandemią, poczuciem niepewności i zagrożenia oraz izolacją społeczną, przewiduje się pogłębienie trwającego od lat kryzysu.

W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN, która od 20 lat zajmuje się wsparciem i leczeniem chorych dzieci, w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. List intencyjny w sprawie wspólnego projektu podpisano 27 listopada 2020 r. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 26 milionów złotych.

Problemy psychiczne dzieci i młodzieży mogą dotyczyć każdej rodziny w Polsce, a okoliczności związane z pandemią z pewnością odbiją się na samopoczuciu i kondycji psychicznej młodego pokolenia Polaków, uderzając w i tak już niewydolny system pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w kraju. Musimy jak najszybciej działać. Dlatego w imieniu Fundacji TVN z całego serca proszę Państwa o pomoc w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. Każda przekazana przez Was złotówka może rozjaśnić mrok w życiu jakiegoś młodego człowieka

- apeluje Katarzyna Kolenda-Zaleska, Prezes Fundacji TVN.

W każdym kraju, w którym obecne jest Discovery, pomagamy i wspieramy lokalne społeczności. Budując Centrum Psychiatrii chcemy stworzyć miejsce, które będzie gromadzić i kształcić najlepszych specjalistów, a młodym pacjentom z całej Polski będzie pomagać w pokonywaniu trudności. Cieszę się, że tak ważny i wyjątkowo potrzebny projekt zbiega się z jubileuszem Fundacji TVN

– stwierdza Kasia Kieli, Prezes i Dyrektor Zarządzająca Discovery EMEA.

Maja Ostaszewska o problemach ze zdrowiem psychicznym

Zdaniem aktorki, sytuacja psychiatrii w Polsce wydaje się być tragiczna. Nie ma wątpliwości, że akcja Fundacji TVN jest konieczna. Potrzeba jednak jeszcze wiele pracy, by zadbać o zdrowie nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

- W naszym kraju jest to ważny i newralgiczny temat, bo ta część medycyny jest zaniedbana. A problemów psychologicznych dzieci i młodzież mają coraz więcej. Jest coraz więcej depresji i samobójstw - stwierdziła Maja Ostaszewska.

- Jesteśmy w tragicznym momencie w naszym kraju. Być może to, że jest aż tak tragicznie wstrząsa opinią publiczną. Akcja Fundacji TVN na pewno coś zmieni. Ale takich miejsc powinno być dużo więcej - dodała.

Gwiazda nie kryje, że temat jest dla niej istotny również dlatego, że sama ma dzieci. - Jestem mamą dwójki dzieci. Córka ma 12, a syn 14 lat. Zdrowie psychiczne dzieci jest dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy, które dotyczą mojego macierzyństwa - mówiła Maja.

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak pomagać?

Zbiórkę środków na budowę wspiera akcja #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy, m.in. Piotr Kraśko, Filip Chajzer, Anna Mucha, Andrzej Piaseczny, Kayah, Joanna Brodzik, Agata Młynarska, Dorota Szelągowska, Anna Kalczyńska, Wojciech Mann, Michał Żebrowski i wielu innych. Pierwsza odsłona kampanii wystartowała 16 sierpnia, a budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie można też wesprzeć podczas rozpoczynającego się 17 sierpnia Top of the Top Sopot Festival.

Wystarczy wysłać SMS POMAGAM na 7126 (koszt 1, 23 z VAT), BLiK numer 509 559 966, skorzystać z PayU, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stronie fundacja.tvn.pl/wplac-online/.

Zobacz też:

Reporter: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości