Gwiazdy

Martyna Wojciechowska opublikowała poruszający kadr ze szpitala. "Zatrzymajcie się na chwilę przy tej fotografii"

Gwiazdy

Martyna Wojciechowska

Na profilu Martyny Wojciechowskiej na Instagramie pojawiło się poruszające zdjęcie, za pośrednictwem którego dziennikarka i podróżniczka poruszyła temat roli zwierząt w terapii chorych. Fotografia chwyta za serce.

Martyna Wojciechowska o zwierzętach terapeutycznych

Na zdjęciu opublikowanym przez Martynę Wojciechowską widać walczącą z nowotworem 24-letnią Marion, która trzyma w ramionach swojego synka, Ethana. W Sali szpitalnej obecny jest także koń Peyo, który jest zwierzęciem terapeutycznym. – Zdjęcie, które mówi więcej niż tysiąc słów – napisała Wojciechowska.

Martyna zauważyła, jak wielką rolę mogą odgrywać zwierzęta w procesie dochodzenia chorych do zdrowia: - Już dawno temu udowodniono naukowo, że zwierzęta terapeutyczne skutecznie pomagają redukować stres i lęki. Mają wpływ nie tylko na psychikę, ale także na obniżenie ciśnienia krwi czy walkę z bólem. Na szczęście coraz więcej klinik i hospicjów na świecie korzysta z takiej terapii wspierającej.

Autorka programu "Kobieta na krańcu świata", która właśnie rozpoczęła zdjęcia do 13. sezonu, poprosiła swoich obserwatorów, aby zatrzymali się na chwilę przy fotografii, którą opublikowała.

- Wszystkie nasze większe i mniejsze problemy można rozwiązać. Jedyne, co w życiu powinno się naprawdę liczyć to zdrowie nasze i bliskich. Nie zapominajmy o tym w codziennej gonitwie – podkreśliła Martyna Wojciechowska.

Zwierzęta terapeutyczne pomagają chorym

Terapia z udziałem zwierząt to zooterapia lub animaloterapia. Według terminologii anglosaskiej dzielona jest na: zajęcia z udziałem zwierząt (Animal Assisted Activities), terapię z udziałem zwierząt ( Animal Assisted Therapy) oraz edukację z udziałem zwierząt (Animal Assisted Education), jednak w Polsce nie jest ona odrębną formą. Zwykle elementy edukacji wchodzą w zakres dwóch pierwszych rodzajów zooterapii.

W Polsce zwierzętami terapeutycznymi najczęściej są: konie (hipoterapia), koty (felinoterapia) oraz psy (dogoterapia) . W Europie Południowej popularna jest także onoterapia, czyli zajęcia z osłami, z kolei w krajach, gdzie znajdują się duże oceanaria korzysta się także z delfinoterapii.

Zobacz wideo: Czy Martyna Wojciechowska nie bała się podróżować w czasie pandemii?

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości