Gwiazdy

Omenaa Mensah wyprodukowała sztukę o tolerancji. W obsadzie m.in.: Patricia Kazadi i Stefano Terrazzino

Gwiazdy

Aktualizacja:

Ewa Kasprzyk, Dorota Stalińska, Piotr Zelt, Patricia Kazadi i Stefano Terrazzino - to tylko część gwiazd, które zagrają w spektaklu wyprodukowanym przez fundację Omeny Mensah. Sztuka nosi tytuł "Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani", a pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przekazane na dokończenie budowy szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie.

Fundacja charytatywna Omeny Mensah wyprodukowała spektakl "Czarno to widzę. Wymieszani, posortowani", którego premiera odbędzie się 23 stycznia tego roku.

To bardzo ciekawy materiał dotyczący tolerancji i równości w takim zetknięciu się na co dzień z ludźmi, którzy w jakimś stopniu czują się trochę pokrzywdzeni, wykluczeni

- powiedziała Ewa Kasprzyk, która odpowiada za reżyserię spektaklu, a także gra w nim jedną z ról.

"Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani" - obsada

Obok Ewa Kasprzyk, w obsadzie znaleźli się także: Dorota Stalińska, Lesław Żurek, Wojciech Medyński, Bartosza Obuchowicza, Patricia Kazadi, Damian Kulec, Ifi Ude, Agata Załęcka, Laura Samojłowicz, Stefano Terrazzino oraz Piotr Zelt. Dlaczego ten ostatni zdecydował się na udział w projekcie?

W tej chwili myślę, że narasta fala nietolerancji i powinno się temu przeciwstawić. Robimy to w sposób sympatyczny i łagodny, ale także ku refleksji w tym przedstawieniu właśnie. (...) Inność jest fajna, a nie jest groźna.

Warto dodać, że koordynatorem artystycznym spektaklu jest Olaf Lubaszenko.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na dokończenie budowy szkoły dla dzieci ulicy, którą buduje w Ghanie Omenaa Mensah.

"Czarno to widzę, czyli wymieszani posortowani" - o spektaklu

Wanda Krakowska – umiarkowana feministka, marzy o lepszym świecie. Od dłuższego czasu jest samotna. Po zerwaniu z pracą w korporacji rozpoczynała kilka projektów, które zakończyły się fiaskiem. Ostatecznie trafiła do Domu Kultury, w którym próbuje stworzyć i poprowadzić amatorski zespół ludowy "Słowiańskie Słowiki". W postać wcieliły się: Ewa Kasprzyk i Dorota Stalińska.

Kajetan Niemiec – koło czterdziestki. Instruktor krav magi, zagorzały kibol, prawdziwy – jak sam siebie określa – patriota i katolik. Jest ksenofobem, homofobem, rasistą – nienawidzi wszystkiego, co inne. Został skazany za szerzenie mowy nienawiści w internecie – w ramach kary musi działać społecznie, postanowił więc zająć się prowadzeniem szkoleń ze sztuk walki. Jego ulubionym elementem garderoby jest t-shirt z symbolem Polski Walczącej. Ten sam znak wytatuował sobie na ramieniu. W postać wcielili się: Bartosz Obuchowicz i Lesław Żurek.

Timur – Turek, dwudziestoparolatek. Przyjechał do Polski niedawno, mówi w naszym języku z silnym akcentem. Mocno identyfikuje się z krajem nad Wisłą, jednak nieustannie pada ofiarą prześladowań ze względu na kolor skóry i wygląd. Pracuje w barze z kebabem, dorabia sobie jako kurier InLove, studiuje zaocznie logistykę zarządzania. Z trudem wiąże koniec z końcem, jednak chce pozostać u nas na stałe. Marzy o poznaniu Polki i małżeństwie. Jest katolikiem. W postać wcielili się: Stefano Terrazzino i Damian Kulec.

Imani – czarnoskóra Polka, koło trzydziestki. Bardzo inteligentna. Przez całe życie zmagała się z przejawami rasizmu, co wyrobiło w niej ducha walki. Lubiła prowokować. Jest niezależną dziennikarką, pisuje teksty dla czasopism i portali internetowych – głównie związane z tematyką swobód obywatelskich i równości. Jest samotna, biseksualna, choć bardziej interesują ją kobiety – nie do końca jeszcze uporała się ze swoją orientacją. W postać wcieliły się: Patricia Kazadi i Ifi Ude.

Teresa – na wózku, po czterdziestce. Była tancerką, ale po wypadku samochodowym jest częściowo sparaliżowana. Stara się odnajdywać w swojej sytuacji, próbuje żyć normalnie i nie poddawać się depresji. Strach walczy w niej z nienawiścią. Podobnie jak Malwina, niechętnie wychodzi z domu. Chłopak zostawił ją, gdy okazało się, że nie będzie mogła chodzić. Marzy o miłości, ale nie przyznaje się do tego nawet sama przed sobą. Lęk maskuje agresją. W postać wcieliły się: Agata Załęcka i Laura Samojłowicz.

Malwina – transseksualistka, około pięćdziesiątki. Jeszcze nie poddała się chirurgicznej zmianie płci, ale stanie się to niedługo. Żyje samotnie, nie ma przyjaciół, z rodziną nie utrzymuje kontaktów. Pracuje w domu, który niechętnie opuszcza. Psychiatra zalecił jej stanowczo aktywność w grupie, a ponieważ jako nastolatek występowała w chórze, postanowiła wrócić do tego jako kobieta. Jej wielkim kompleksem jest wysoki wzrost, atletyczna budowa ciała i niski głos. W postać wcielili się: Piotr Zelt i Wojciech Medyński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości