Gwiazdy

44. FPFF w Gdyni. Borys Szyc o Piłsudskim: "Ktoś, kto idzie naprzeciwko wszystkim, mając tylko wielką ideę"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Marcin Sawicki, który w imieniu Dzień Dobry TVN trzyma rękę na pulsie festiwalowego życia, relacjonuje najważniejsze wydarzenia imprezy i przeprowadza rozmowy z jego gośćmi. Dziś o finansowaniu produkcji filmowych opowiadał Radosław Śmigulski, dyrektor PISF, zaś o tym jak to jest wcielać się w pomnikową postać, czyli Piłsudskiego, mówił nam Borys Szyc.

Polscy twórcy powinni być przeszczęśliwi, że żyją w Polsce bo z 60 milionów widzów w kinach w zeszłym roku, 20 milionów wybrała filmy polskie. To jeden z najwyższych wyników pod tym względem w Europie, jeśli chodzi o zainteresowanie rodzimymi filmami. Polacy szukają polskich filmów.

- mówił Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Borys Szyc podczas 44. FPFF w Gdyni

Kolejnym rozmówcą Marcina Sawickiego był Borys Szyc, który opowiedział o swoim udziale w filmie "Piłsudski", w którym zagrał tytułowa rolę.

W Piłsudskich ważne jest to wariactwo. Ono musi być w kimś, kto idzie naprzeciwko wszystkim, nie mając żadnej nadziej, żadnej pomocy, żadnych pieniędzy, będąc chorym. I mając tylko wielką ideę, wielkie marzenie. To chcieliśmy pokazać w filmie, od tego się zaczyna.

- mówił o swoim bohaterze Borys Szyc.

Piłsudski już w kinach!

"Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami - żoną i kochanką" - czytamy w materiałach na temat filmu "Piłsudski". I takiego właśnie Józefa Piłsudskiego portretuje w filmie Borys Szyc. Pierwszą żonę Marię Piłsudską gra Magdalena Boczarska, a kochankę, a potem drugą żonę - Aleksandrę Szczerbińską - Kinga Dębska. Obraz wyreżyserował Michał Rosa. Na ekrany kin film trafił 13 września.

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości