Gwiazdy

Mija 30 lat od premiery "Uwierz w ducha". Przypomnij sobie kultową scenę

Gwiazdy

Aktualizacja:
Demi Moore

30 lat temu odbyła się premiera filmu "Uwierz w ducha" ("Ghost"). O rocznicy przypomniała grająca w nim główną rolę Demi Moore. Aktorka opublikowała na Instagramie fragment kultowej dziś miłosnej opowieści. To jedna z najbardziej wzruszających scen w historii kina. Zobacz, jakie inne filmy o duchach zapadły nam w pamięć.

"Uwierz w ducha" ("Ghost") ma 30 lat

W lipcu 1990 roku odbyła się premiera filmu "Uwierz w ducha" ("Ghost"). Główne role zagrali w nim Demi Moore i Patrick Swayze. On zostaje zastrzelony na ulicy i wraca do swojej ukochanej jako duch, by ostrzec ją przed czyhającym zagrożeniem.

Miłosna historia odniosła spektakularny sukces. Przy budżecie wynoszącym tylko 22 mln dolarów film zarobił na całym świecie ponad 505 mln. dolarów. Jego twórcy otrzymali 5 nominacji do Oscarów i wygrali w dwóch kategoriach. Statuetkę za drugoplanową rolę odebrała Whoopi Goldberg , a za scenariusz - Joel Rubin.

Romans z duchami przetrwał próbę czasu. Po trzech dekadach nadal jest bardzo chętnie oglądany i niezmiennie wywołuje u widzów łzy - zarówno wzruszenia, jak i śmiechu.

Demi Moore postanowiła o nim przypomnieć swoim fanom.

30 rocznica "Uwierz w ducha'' ?

- napisała filmowa Molly na Instagramie.

Aktorka umieściła fragment kultowej dziś produkcji. To jedna z najbardziej wzruszających scen w historii kina.

Fani z rozrzewnieniem wspominają film z udziałem Demi Moore i Patricka Swayze.

Obejrzałem ten film 30 razy i za każdym razem płaczę. Wykonałaś piękną robotę❤️

Kocham ten film ❤️!!!!

Wieczna Miłość ... ❤️❤️❤️❤️

❤️❤️❤️❤️? Pierwszy film, który obejrzałem i pamiętam. Prawdopodobnie dlatego jestem taka romantyczna

- czytamy w komentarzach.

Duchy w filmach

Motyw życia po życiu i zjawisk paranormalnych jest chętnie wykorzystywany przez filmowców. Sięgają po niego zarówno twórcy horrorów, jak i komedii. Oto tytuły filmów, w których pojawiają się duchy.

"Duch" ("Poltergeist") reż. Tobe Hooper

Rodzina Freelingów wprowadza się do nowego domu, nie zdając sobie sprawy z tego, że zbudowano go na terenie dawnego indiańskiego cmentarza. Upiorne drzewo próbuje zjeść chłopca, a mała dziewczynka oglądając telewizję, zostaje porwana przez tytułowego ducha. Rodzice postanawiają wezwać na pomoc parapsychologów. Film dostał nagrodę BAFTA za najlepsze efekty specjalne, miał też 5 nominacji do Oscara. Amerykański Instytut Filmowy umieścił go na liście 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów.

"Pogromcy duchów" ("Ghost Busters") , reż. Ivan Reitman

Trzech doktorów parapsychologii zakłada firmę, która zajmuje się zwalczaniem duchów. Wkrótce muszą zmierzyć się z pradawną złą mocą opanowującą miasto. W postaci pogromców duchów brawurowo wcielili się Bill Murray, Dan Aykroyd i Harold Ramis. Film był nominowany do Oscara w dwóch kategoriach - za najlepsze efekty specjalne oraz najlepszą piosenkę "Ghostbusters". Posłuchaj:

"Duch i mrok", ("The Ghost and the Darkness" ), reż. Stephen Hopkins

Pod koniec XIX wieku inżynier przybywa do Afryki, by pokierować budową mostu kolejowego. Pracownikami fizycznymi są tubylcy. Utrapieniem okolicy są dwa lwy - ludojady. Robotnicy wierzą, że zwierzęta są wysłannikami mocy nadprzyrodzonych. W filmie wystąpili Michael Douglas i Val Kilmer, który za tę rolę był nominowany do Maliny za najgorszą drugoplanową rolę męską.

"Duchy moich byłych" ("Ghosts of Girlfriends Past"), reż. Mark Waters

Connor kocha wolność, zabawę i kobiety. Wizyta na ślubie młodszego brata zmienia jednak hierarchię wyznawanych przez niego wartości. Podczas uroczystości nawiedzają go dawne sympatie - duchy jego byłych dziewczyn. Lekkoducha z wdziękiem zagrał Matthew McConaughey, na ekranie partnerują mu m.in. Jennifer Garner, Emma Stone i Michael Douglas.

"Wakacje z duchami"

Przygodowy serial dla młodzieży na podstawie powieści Adama Bahdaja. Pełna tajemniczych i zabawnych przygód opowieść o grupie chłopców spędzających wakacje w leśniczówce. Nagłe pojawienie się duchów w starym zamku skłania ich do zbadania tej niecodziennej sprawy. Jedną z głównych ról grał nastoletni wówczas Henryk Gołębiewski.

"Uwierz w ducha" - Demi Moore

Grająca w "Uwierz w ducha" Demi Moore podzieliła się swoim traumatycznym przeżyciem. W wieku 15 lat została zgwałcona. Gwiazda miała też inne ciężkie przejścia. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Kiedy widzenie "duchów" może być objawem choroby

Horror - dlaczego lubimy się bać?

Sennik: cmentarz. Co oznacza, kiedy pojawia się we śnie?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości