Zgodnie z definicją zawartą w Wikipedii, horror to odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych.
>>> Zobacz także:
- Mężczyzna zmarł podczas oglądania horroru w kinie
- "Joker" już w kinach. Joaquin Phoenix wspiął się na wyżyny swoich aktorskich możliwości
- James McAvoy o filmie "To: Rozdział 2": "To nie jest zwykły horror, to jest dużo, dużo więcej"
Celem tego gatunku jest wywołanie niepokoju lub obrzydzenia i szoku.
W wielu horrorach pojawiają się postacie fantasy, takie jak: wampiry, demony, duchy, wilkołaki, czy zombie.
Historia gatunku
Historia horroru jako gatunku filmowego zaczęła się w latach 20. ubiegłego wieku. Pierwszymi produkcjami, które także niejako stworzyły elemnatarz filmu grozy były: "Nosferatu - symfonia grozy" w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua, "Gabinet doktora Caligari" Roberta Wiene, "Dzwonnik z Notre Dame" i Upiór w operze.
W latach 30. XX w. nakręcono klasyczne dziś horrory "Hrabia Drakula", "Frankenstein" i "Mumia". Wszystkie te filmy doczekały się wielu remake’ów.
W latach 50. ubiegłego wieku mieliśmy do czynienia z horrorem science fiction, który opowiadał o walce z istotami pozaziemskimi lub o skutkach promieniowania po wybuchu bomby atomowej. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. realizowano także horrory gotyckie.
Wiele horrorów, które zostały zaliczone do klasyki gatunku nakręcono w latach 70. i 80. Są to między innymi: "Noc żywych trupów", "Dziecko Rosemary", "Egzorcysta", "Koszmar z ulicy Wiązów", czy "Halloween".
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN