Gorące tematy

Ministerstwo Zdrowia rozważa kolejne obostrzenia. Czy wrócą "godziny dla seniorów"?

Gorące tematy

FG Trade/Getty Images

Wciąż rośnie w Polsce liczba zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa. Od soboty 10 października cały kraj zostaje objęty żółta strefą, co oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza kolejnych obostrzeń, które miałyby dotyczyć seniorów.

Rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnich tygodniach notuje Ministerstwo Zdrowia. W piątek testy potwierdziły zarażenie u kolejnych 4739 osób. To najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 52 osoby.

Koronawirus w Polsce - kolejne obostrzenia

W związku z tymi niepokojącymi statystykami resort podjął decyzję o objęciu żółtą strefą całej Polski. Zmiany będą obowiązywały od soboty 10 października. Dotyczą m.in. obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Najwięcej zarażeń, a także zgonów, dotyczy osób starszych.

Poważnie rozważamy wprowadzenie kolejnych obostrzeń, które będą chronić przede wszystkim seniorów

- przyznaje rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z RMF FM.

Zmiany obejmowałyby dodatkowe ograniczenia w salonach fryzjerskich i sklepach. Ponownie wprowadzone byłby również "godziny dla seniorów".

Czy wrócą godziny dla seniorów?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreśla, że to właśnie seniorzy są osobami, które najciężej przechodzą Covid-19.

Na pewno szczególnie pochylamy się nad osobami starszymi, bo jeżeli widzimy zakażenia i widzimy osoby hospitalizowane, to jest jasny sygnał - dominują osoby starsze

- mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Jak dodaje, resort rozważa wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, mających na celu ochronę osób starszych.

Godziny dla seniorów

W tym kontekście wymienia przywrócenie "godzin dla seniorów". Takie rozwiązanie obowiązywało na początku pandemii. We wszystkich sklepach przez dwie godziny dziennie - od 10:00 do 12:00 - obsługiwane były wyłącznie osoby starsze.

W najbliższych dniach pewnie będziemy to ogłaszać

- zapowiada Wojciech Andrusiewicz.

Szef GIS: "Wygląda na to, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna prawdopodobnie w tym roku". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczki? Odpowiada ekspert

GIS ostrzega przed SMS-ami "na koronawirusa". Jak nie dać się oszukać?

Koronawirus w Polsce. Dzienny raport [aktualne dane]

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: RMF FM

Pozostałe wiadomości