Zwierzęta

Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Co to jest tłuszczak?

Zwierzęta

Aktualizacja:
Pies u weterynarza

Jednym z częściej pojawiających się guzów pod skórą jest tłuszczak. To niezłośliwy nowotwór, występujący zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Tłuszczak u psa może być z powodzeniem wycięty. Zobacz, jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków i jak wygląda ich usuwanie.

Tłuszczak u psa to dość powszechny problem, jednak ze względu na to, że swoim wyglądem często przypomina niewielką brodawkę, właściciele czworonogów mogą bagatelizować tę podskórną zmianę. Choć tłuszczak jest zaliczany do nowotworów niezłośliwych i nie zawsze trzeba decydować się na jego usuwanie, warto udać się ze swoim pupilem do weterynarza i upewnić się, że guz nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Poznaj przyczyny powstawania tłuszczaków u psów i sprawdź, jak dobrze rozpoznać guzy, które pojawiają się w różnych miejscach pod skórą – na szyi, brzuchu, pod pachami oraz w górnych partiach łap.

>>> Zobacz także:

Tłuszczak u psa – co to jest? Jak wygląda?

Tłuszczak u psa wygląda dokładnie tak samo jak tłuszczak u ludzi. Podskórny guz powstaje z dojrzałych komórek tłuszczowych i może umiejscawiać się w różnych partiach na ciele. W niektórych przypadkach zauważa się również jego skłonność do rozrastania się. Tłuszczak nie powoduje bólu i nie jest dla psa uciążliwy. Jest zaliczany do zmian nienowotworowych, jednak po zauważaniu guzów podobnych do tłuszczaków zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zdarza się, że podskórna brodawka, rozpoznana początkowo jako tłuszczak, okazuje się tłuszczomięsakiem, który również nie wywołuje żadnych przykrych dolegliwości, jest jednak niebezpieczny dla zdrowia czworonoga.

Skąd się biorą tłuszczaki? Przyczyny powstawania guzów

Przyczyny powstawania tłuszczaków na skórze i w tkance podskórnej nadal nie są do końca znane. Według niektórych weterynarzy za charakterystyczne narośle tłuszczowe w dużym stopniu odpowiedzialna jest genetyka. Jeśli znamy rodziców naszego czworonoga i wiemy, że mieli problemy z podskórnymi guzami, możemy spodziewać się, że prędzej czy później zmiany pojawią się także na ciele naszego pupila. Według innej teorii dotyczącej powstawania tłuszczaków u psów za zmiany pod skórą odpowiadają głównie mechanizmy zapalne, powodujące zwiększone namnażanie się komórek tłuszczowych, a te w rezultacie zaczynają tworzyć niewielkie guzy, z czasem nawet silniej rozrastające się. Zwolennicy medycyny holistycznej twierdzą z kolei, że tłuszczaki są pewnego rodzaju odpowiedzią organizmu na nieprawidłowe żywienie zwierzaka, co zazwyczaj oznacza źle dobraną karmę i niedopasowaną do rasy czy indywidualnych cech psa dietę. Pies, który nie może pozbyć się toksyn w sposób naturalny, zaczyna wydalać je poprzez skórę, efektem czego są właśnie podskórne tłuszczaki.

Leczenie tłuszczaków u psa – czy wycinanie tłuszczaka zawsze jest konieczne?

Leczenie tłuszczaków jest wyjątkowo trudne, mimo że nie są to zmiany nowotworowe. Wiąże się to z niewielką wiedzą na temat powstawania zmian. Weterynarze nie znają przyczyny powstawania podskórnych tkanek tłuszczowych, dlatego nie są w stanie zaproponować wyjątkowo skutecznego leczenia. Jednym ze sposobów pozbycia się tłuszczaków jest jego chirurgiczne usunięcie. Jednak jak wynika z obserwacji lekarzy i ich długoletniej praktyki, większość wyciętych tłuszczaków po pewnym czasie odrasta. Po ingerencji chirurgicznej na ciele psa zawsze pozostają również zmiany w postaci blizn, które nie zawsze całkowicie się goją. Właśnie ze względu na te czynniki wycinanie tłuszczaka uznawane jest za ostateczność, zwłaszcza jeśli jego obecność w żaden sposób nie przeszkadza psu w codziennym funkcjonowaniu.

Weterynarze mogą zalecić detoksykację organizmu pupila, która w naturalny sposób może przyczynić się do zmniejszenia zmian skórnych, a z holistycznego punktu widzenia również do ogólnej poprawy zdrowia i mniejszej podatności na powstawanie tłuszczaków w przyszłości. Taka detoksykacja może trwać nawet kilka miesięcy. Zapewnienie odpowiedniej diety, składającej się wyłącznie z naturalnych produktów, nieprzetworzonych karm oraz czystej, destylowanej wody do picia według niektórych weterynarzy to najlepszy naturalny sposób na tłuszczaki u psa.

Ze względu na to, że zabieg usunięcia tłuszczaka często przeprowadzany jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach, warto zastosować metody profilaktyczne, które zapobiegną powstawaniu kolejnych zmian podskórnych. Do nich również zalicza się prawidłowa dieta. W ramach naturalnej ochrony przed namnażaniem się tłuszczaków zaleca się również częste mycie psa, zwłaszcza jeśli przebywa on w miejscach, gdzie rozpylane są różne środki chemiczne.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości