Zwierzęta

Szelki i uprząż dla psa. Dlaczego warto je mieć?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak wybrać szelki dla psa?

Uprząż dla psa, zwana również szelkami, znalazła swoje zastosowanie już w czasach, kiedy psy wykorzystywano do pracy. Ma to miejsce po dziś dzień, szczególnie w krajach podbiegunowych, gdzie psy pełnią rolę zwierząt ciągnących zaprzęg sań. Ponadto szelki dla psa wykorzystuje się podczas spacerów i aktywności sportowych, m.in. do biegania czy kolarstwa. Dają większą kontrolę właścicielowi, ale również wspierają bezpieczeństwo i zdrowie fizyczne zwierząt. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szelek dla psów?

Szelki dla psa prócz spacerów i sportu wykorzystywane są również do treningów. To atrybut, który pozwala przejąć bezpieczną kontrolę nad czworonogiem. Nie duszą i nie szarpią za krtań jak obroża. Taka uprząż dla psa sprawdza się również w samochodzie, jeśli chce się przypiąć pupila do pasów i w ten sposób uniknąć konieczności zamykania go w transporterze. Przy wyborze szelek należy kierować się ich budową i materiałem, który musi zapewnić wytrzymałość i odporność na nagłe ciągnięcia.

Szelki a uprząż dla psa – jak wybrać najlepsze?

Zarówno szelki, jak i uprząż dla psa wybierane są coraz częściej jako akcesoria do zabezpieczenia podczas spacerów. Decydują się na nie szczególnie właściciele psów niezwykle ruchliwych i dynamicznych. W przeciwieństwie do obroży nie tylko pozwalają na większą kontrolę i panowanie nad psem, ale też nie szarpią zwierzęcia za szyję. Wybór szelek nie jest jednak prosty i nie sprawdzi się tutaj zasada zakupu po prostu tych uniwersalnych. Zarówno szelki, jak i uprząż dla psa powinny dać mu komfort ich noszenia i być zgodne z budową jego ciała, aby w żaden sposób nie ograniczać i nie krępować ruchów zwierzęcia.

Szelki opierają się na mięśniach i stawach, dlatego w żadnym wypadku nie mogą być zbyt ciasno zapinane. Miejscowy ucisk mięśnia może spowodować jego drętwienie lub zniekształcenia. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku małych i drobnych piesków.

Zobacz wideo: Pies w muzeum

Pies w muzeum
Pies w muzeum Źródło: Dzień Dobry TVN

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szelek dla psa?

1. Należy unikać wygodnych do zakładania i zdejmowania szelek o budowie trójkątnej, które są komfortowe tylko w oczach właściciela. Trenerzy psów wskazują na ich niekorzystne działanie na stawy, a w szczególności na łopatkę. Popularne szelki norweskie powodują dodatkowo ucisk klatki piersiowej.

2. Dobre i właściwe szelki, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także wygodne i bezpieczne dla psa, to te uszyte na kształt litery „Y”, z szerszym i prostym poprzecznym pasem na brzuchu psa. Są delikatne i bezpieczne dla małych psów, a jednocześnie dają właścicielowi wsparcie i kontrolę w przypadku psów ruchliwych i silnych.

3. Odpowiednie szelki powinny być uszyte na miarę i dopasowane do konkretnego psa. Jest to co prawda opcja kosztowna, jednak wówczas ma się pewność solidności szelek, które posłużą długie lata, co finalnie okaże się inwestycją zwrotną. Dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie, właściwe będą szelki z możliwością regulacji. Nigdy natomiast nie należy kupować szelek gotowych, które przeznaczone są dla psów o określonym wzroście i wadze. To propozycja nie tyle niewygodna dla psa, co przede wszystkim niebezpieczna dla jego zdrowia. Należy również pamiętać o zasadzie, że im większy pies, tym szersze szelki .

Uprząż dla psa pociągowego – skąd się wzięła?

Pod pojęciem uprzęży dla psa kryją się szelki, a nazwa jest odzwierciedleniem pierwotnej roli psów. Sam pomysł szelek ma swoje źródło w potrzebie adaptacji uprzęży końskiej dla mniejszego zwierzęcia. Psy w ślad za końmi zostały docenione jako tania i wydajna siła pociągowa, a co za tym idzie, potrzebowały czegoś, co pomogłoby im w pracy. Z czasem rola uprzęży dla psa pociągowego awansowała do roli szelek spacerowych tudzież biegowych.

Dzisiaj uprząż dla psa pociągowego wykorzystywana jest głównie do sportów zaprzęgowych, w których pies musi mieć solidne wsparcie do ciągnięcia ciężkich sań ze sprzętem.

Uprząż dla psa do biegania sprawdzi się w przypadku, kiedy pupil towarzyszy właścicielowi w długich przejażdżkach rowerowych lub kilkunastokilometrowych biegach. Wówczas warto sięgnąć po uprząż dla psa typu guard , która sprawia wrażenie zabudowanej kamizelki. W rezultacie jest ona wygodniejsza dla zwierzęcia i pozwala mu na kilkugodzinny, nieskrępowany ruch.

Ceny szelek dla psów zaczynają się od 20 zł i jest to koszt modeli podstawowych dla małych i drobnych psów. Im większy pies i lepsze szelki, tym analogicznie wyższa cena. Ważne jest również miejsce, w którym kupuje się szelki. Dobrą uprząż dla psa można nabyć za około 100 zł.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kawin Pakdeekulsampan/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości