Zwierzęta

Jaka jest wysokość podatku za posiadanie psa?

Zwierzęta

Aktualizacja:
Fot. ArgoMedia/Dzióbek

W Polsce w niektórych gminach władze pobierają podatek za posiadanie psa. Jest to opłata, której maksymalna wysokość została ustalona przez Ministerstwo Finansów. Maksymalny dopuszczalny podatek za psa w 2018 r. wynosił 121,24 zł rocznie.

Podatek za posiadanie czworonoga jest w niektórych gminach obowiązkowy. To od władz poszczególnych jednostek zależy, czy będą tę daninę pobierać od swoich mieszkańców.

Zobacz też: Jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała psa? >>>

Co to jest podatek za psa?

W Polsce wiele osób nie jest świadomych, że istnieje wśród podatków lokalnych opłata naliczana w związku z posiadaniem psa, tzw. podatek za psa. Nie jest to podatek obligatoryjny dla każdego posiadacza czworonoga, może jednak zostać wprowadzony przez lokalne władze samorządowe na danym terenie.

Ile wynosi podatek za psa?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem gminy w indywidualnych uchwałach podają kwotę, jaką raz w roku trzeba przekazać na konto samorządu. Jednak Ministerstwo Finansów ustaliło, że maksymalna kwota podatku za posiadanie psa w roku 2018 wynosi 121,24 zł rocznie.

Zobacz też: Jak długo śpi szczeniak? Jak zapewnić mu zdrowy sen? >>>

Czy trzeba płacić podatek za psa?

To zależy – w niektórych gminach nie są pobierane opłaty za psa lub większość mieszkańców tej gminy jest zwolniona z obowiązku wniesienia takiego podatku. Dzieje się tak m.in. w Warszawie, gdzie władze gminy nie zdecydowały się na wprowadzenie opłaty. Inne rozwiązanie wprowadzono w kwestii podatku za psa w Krakowie – z uiszczania ww. podatku zwolnione są osoby, które wzięły psa ze schroniska albo ich pies jest wysterylizowany. W stolicy Małopolski za pojedynczego psa należy uiścić opłatę w wysokości 36 zł rocznie, co jest i tak kwotą niską w porównaniu do rocznej sumy wydatków na czworonoga.

Ponadto, z wnoszenia podatku za psa zwolnieni są członkowie przedstawicielstw konsularnych i dyplomatycznych oraz rolnicy , którzy posiadają nie więcej niż 2 psy. Z wnoszenia opłat zwolnione są także następujące grupy osób :

  • osoby niepełnosprawne, które korzystają z psa-asystenta,
  • osoby, które ukończyły 65. rok życia i żyją samotnie w gospodarstwie domowym,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na co przeznaczany jest podatek za psa?

Środki, które są wpłacane przez osoby posiadające czworonogi w postaci podatku od psów, są przeznaczane na sprawy związane bezpośrednio z opieką nad psami, m.in. na:

  • wyposażenie gminy w worki na psie odchody,
  • ustawianie specjalnych pojemników na nieczystości,
  • schroniska dla zwierząt oraz lokalne Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Ile wynosi podatek za psa w poszczególnych miastach?

W kwestii wysokości podatku za psa w poszczególnych miastach Polski panuje pewna elastyczność, a wręcz dowolność. Przykładowo: podatek za psa w Poznaniu w ogóle nie jest regulowany aktami prawa wewnętrznego, bo władze nie nałożyły tej daniny na swoich mieszkańców. Powodem była zbyt mała suma wpływów, która powodowała, że koszty dochodzenia należności były wysokie. Także w innych miastach zniesiono podatek za psa. Częstochowa również należy do grona tychże miast. Radni zdecydowali się na zniesienie opłaty, która rocznie przynosiła miastu mniej niż 1 milion złotych. W innych dużych miastach analizowana opłata jest zróżnicowana. Najczęściej ok. 30–50 zł rocznie musi zapłacić podatnik z tytułu podatku za psa. Takie stawki stosują Płock, Szczecin i Lublin.

Zobacz też: Kaszel u psa – przyczyny, objawy, leczenie. Różne rodzaje kaszlu >>>

Podatek za psa w Niemczech

Sprawa podatku za psa u zachodnich sąsiadów jest o wiele bardziej skomplikowana niż w Polsce . Wynika to z licznych obowiązków identyfikacyjnych i meldunkowych, jakie mają zastosowanie w przypadku psów. Najpierw właściciel psa musi wyrobić mu paszport, który jest wydawany po oznakowaniu czworonoga za pomocą specjalnego chipa, umieszczanego w okolicach szyi. Jest to o tyle pomocne, że w razie zagubienia psa istnieje szansa na jego identyfikację. W Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy dla psów – właściciel zwierzęcia musi udać się do urzędu, w którym jego pupilowi zostaje nadany numer identyfikacyjny. Gdy zrealizuje się te formalności, pies formalnie jest zarejestrowany i podlega obowiązkowi podatkowemu nakładanemu na jego właściciela.

Podatek od psa w Niemczech ma różną wysokość w zależności od miasta, najczęściej jednak wynosi od 50 do nawet 150 euro rocznie. Inaczej sytuacja ma się z psami ras, które są uznawane za niebezpieczne (m.in. bulterier, cane corso i doberman) – w tym przypadku podatek jest dużo wyższy i oscyluje w granicach od 600 do nawet 1000 euro.

Podatek za psa w Holandii

W Holandii istnieje mocno rozbudowany system podatkowy, obejmujący także opodatkowanie psa. Według rządzących posiadanie psa jest rodzajem luksusu, ponieważ trzeba ponieść codzienne wydatki związane z jego opieką – z tego względu na właścicieli czworonogów nałożono opłatę. Jednorazowy wydatek związany z opłaceniem podatku jest znikomą częścią rocznej sumy przeznaczonej na posiadanie psa. Wysokość podatku jest różna w zależności od regionu i miasta w Holandii. Zdarzają się miasta, gdzie nie ma tego rodzaju podatku, ale np. w Hadze wynosi on 115 euro, a w Amsterdamie 100 euro.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości