Zwierzęta

Nosework - świetny trening dla psa. "To bardzo stymulujące i męczące zajęcie"

Zwierzęta

Trenerka psów Olga Talarska razem ze swoją suczką Hanzą wtajemniczyła nas w psi świat. Dowiedzieliśmy się, czemu może przysłużyć się psi węch i jaką odgrywa rolę w życiu psa. Nosework to jeszcze niezbyt popularna dziedzina sportowa, która z chwili na chwilę cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród czworonogów i ich właścicieli.

Pies poznaje świat dzięki węchowi

W przeciwieństwie do większości ssaków psy otaczający je świat poznają dzięki zmysłowi węchu. To właśnie przez nos rozpoznają ludzi, zwierzęta i przedmioty.

- Węch jest naturalnym zmysłem psa. Dzięki temu poznaje świat. Czuje m.in., jakie mamy zapachy, jakie hormony wydzielamy - mówiła w Dzień Dobry TVN Olga Talarska, trenerka psów.

Węch psów ma także zastosowanie wśród służb, którym pomagają wykonywać swoje zadania.

- Psi nos to niesamowite narzędzie, wykorzystywane chociażby w policji do wyszukiwania nie tylko narkotyków, ale też np. osób zaginionych. Psi nos może wyczuć do 600 tys. zapachów - dodała właścicielka Hanzy.

Czym jest nosework?

Nosework należy do sportów kynologicznych i bazuje na detekcji zapachów. Dziedzina ta wywodzi się z pracy psów policyjnych.

- To sport, który przewodnik i pies uprawiają razem. W noseworku szukamy zapachów . Zima to świetny czas, żeby ten nos psa zaktywizować. Kiedy nie mamy czasu na spacery, szybko robi się zimno, pada i możemy aktywować ten nos psa w domowym zaciszu - dowiedzieliśmy się od naszej ekspertki.

Dobre zajęcie dla psa

Nosework nie tylko sprzyja rozwojowi psa, ale także pozwala mu się zdrowo zmęczyć. Nasza ekspertka poradziła, jak w naszych domach możemy trenować węch naszych czworonożnych przyjaciół.

- Hanza trenuje nosework od roku, a zabawy z węchem praktykujemy od szczeniaka. Polecam matę węchową, jest świetna . To po prostu wycieraczka gumowa i kawałki polaru, między które wciskamy jedzenie i ona sobie wyszukuje. To bardzo stymulujące i bardzo męczące zajęcie - powiedziała Olga Talarska.

- Szukamy sobie zapachu w różnych miejscach na tzw. "ringach", czyli ukrywamy zapach na obszarach przeznaczonych do przeszukania - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Gabi Drzewiecka

Pozostałe wiadomości