Jak zadbać o psa w czasie pandemii? Domowe spa dla naszych czworonogów

Dzień Dobry TVN
Oprócz karmienia, wyprowadzania na spacer i głaskania, nasze psy potrzebują także pielęgnacji. Jak w warunkach domowych zadbać o pazury, sierść i zęby czworonoga? Opowiedzieli o tym groomerowie Małgorzata Adamczyk i Michał Adamczyk.

Domowe spa dla psa

Dbanie o czworonoga, to obowiązek każdego właściciela. Pies potrzebuje nie tylko spacerów i jedzenia, ale także regularnego wyczesywania, obcinania pazurków i czyszczenia zębów. Na co dzień zajmują się tym groomerzy, czyli fryzjerzy zwierząt. Może się jednak tak zdarzyć, czego nikomu nie życzymy, że trzeba będzie zostać w domu i nie będzie można z takich usług korzystać. Warto więc wówczas posiadać umiejętności, które pozwolą zadbać o pupila w domowych warunkach. Małgorzata Adamczyk i Michał Adamczyk są groomerami. W Dzień Dobry TVN pokazali, jak psu zrobić domowe spa. Od czego zacząć?

Na pewno powinniśmy się do tego przygotować. Najpierw wyprowadzić psa na solidny spacer, żeby się zmęczył wybiegał. My musimy być w dobrym nastroju, pozytywnie nastawieni, przygotować się. Najlepiej być w dwie osoby, jeżeli zaczynamy przygodę z domowym groomingiem, żeby była osoba do przytrzymania psiaka, pogłaskania i dopiero wtedy zabieramy się do roboty

- mówi Małgorzata Adamczyk.

Pazury, sierść i zęby - jak o nie dbać u psa

Groomerzy radzą, żeby zacząć od najprzyjemniejszego zabiegu, więc wyczesywania, a skracanie pazurków zostawić na koniec. Na wstępie należy zaznaczyć, że wyczesywanie i sposób, w jaki jest wykonywane, zależy od rasy i długości sierści. I tak, w przypadku ras gładkowłosych jest to usuwanie martwej okrywy za pomocą zgrzebła brzeszczotowego, np. furminatora czy gumowej rękawicy. Z kolei w przypadku psów długowłosych, zabieg polega na dokładnym czesaniu psa od czubka nosa do koniuszka ogona, raz koło razu, od samej skóry do końca włosa.

Mycie zębów zarezerwowane jest tylko dla ludzi? Nic bardziej mylnego. Zabieg czyszczenia zębów u psów przynosi rezultaty wtedy, kiedy jest wykonywany regularnie, to znaczy minimum raz w tygodniu. Należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę i pastę. Pasty te nie wymagają płukania, nie powodują zatrucia w przypadku połknięcia. Nie można stosować past dla ludzi.

Wszystko wprowadzamy stopniowo

- zauważa Małgorzata Adamczyk.

Obcinanie pazurów to zabieg, który może być wykonany przez każdego właściciela. Wystarczy, że odrobinę zapozna się z fizjologią psiego pazura i zaopatrzy w narzędzia. Jak często przycinać pazury? To zależy od wieku i masy ciała psa, jego aktywności i cech osobniczych takich jak: twardość pazura czy odporność tkanki na ścieranie, a także podłoża po jakim pies się porusza. I tak, u niektórych zabieg powtarzany raz na pół roku wystarczy, a u niektórych tę częstotliwość trzeba będzie zwiększyć. Nie zapominajmy o uspokajaniu czworonoga i nagradzaniu go za właściwe zachowanie.

Można spokojnie położyć ręczniczek na jego główce. Wtedy ograniczymy percepcję i bodźce

- dodaje Michał Adamczyk.

Albuś szuka domu

Gościem naszego programu był także Albuś. Wesoły, przyjazny, bardzo dobrze nastawiony do człowieka piesek. Ma około 5 lat, jest zaczipowany, wykastrowany i po szczepieniach. Szuka domu i zapewnia, że właściciela obdaruje ogromną miłością. Jeżeli jesteś zainteresowany adopcją Albusia, skontaktuj się ze schroniskiem w Celestynowie - 22 789 70 61‬.

Zobacz też:

Tobi - górski piechur na czterech łapach. "On jest tym mocniejszym członkiem ekipy"

Filet - psi influencer. "Jest adoptowany i namawia innych do adopcji"

Świętujemy Dzień Kundelka. Poznajcie Bezę, mistrzynię w łapaniu frisbee

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!