Ogród

Cebulki kwiatowe – przewodnik dla początkującego ogrodnika

Ogród

Aktualizacja:
CebuleKwiatowe.pl

Kwiaty cebulowe to prawdziwy ogrodowy glamour, nie wyobrażamy sobie wiosennych i letnich rabat bez najpiękniejszych przedstawicieli tego gatunku - tulipanów, narcyzów, krokusów, mieczyków, lilii.

W sklepie internetowym cebule-kwiatowe.pl znajdziecie atrakcyjną ofertę zdrowych i dorodnych cebulek, kłączy oraz bylin. W zależności od gustu oraz planów aranżacji rabat ogrodowych wybierać można rośliny o różnym wyglądzie, wymaganiach czy okresach kwitnienia. Mogą być to kwiaty jednoroczne lub wieloletnie. Jak hodować je z sukcesem? Najistotniejszą kwestią w uprawie jest właściwy termin sadzenia cebul. Podpowiadamy, kiedy i jak to zrobić, aby rośliny rozwijały się zdrowo i bujnie.

Cebulki sadzimy wiosną czy jesienią?

W obu tych porach. Rządzi tu prosta zasada: cebulki roślin rozkwitających wiosną (jak krokusy czy narcyzy) powinny trafić do gruntu jesienią. Są one całkowicie odporne na mróz i potrzebują okresu zimowego chłodu, by wystrzelić do słońca w pierwszych, ciepłych dniach marca czy kwietnia. Natomiast wiosną sadzimy cebulki roślin, które rozkwitają w pełni lata (np. mieczyków). Pochodzą one z tropikalnych rejonów świata i większość nie przetrwa w ziemi naszych zim. Ich cebulki czy kłącza wykopujemy z końcem lata i przechowujemy do następnej wiosny zagrzebane w torfie, w ciepłej piwnicy.

Kiedy sadzić gatunki rozkwitające wiosną?

Są to bardzo przez nas lubiane kwiaty pierwszych cieplejszych dni, prawdziwa awangarda kolorów w ogrodzie, który właśnie budzi się z zimowego snu. Cebulki kwiatowe tych roślin sadzimy od sierpnia do października, ale każdy z gatunków ma specjalne wymagania, które warto wziąć pod uwagę:

  • W sierpniu powinny powędrować do gruntu cebulki krokusów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że już w marcu zobaczymy na rabacie ich liliowe, kielichowate kwiaty.
  • W pierwszej połowie września sadzimy cebulki białych i żółtych narcyzów oraz kolorowych, pachnących hiacyntów. Rozwiną swoje kwiaty z końcem marca i będą nas cieszyć do maja.
  • Koniec września i pierwsza połowa października to najlepszy termin posadzenia żywo-niebieskich szafirków i kolorowych tulipanów. Ich kwiaty w całej krasie rozwijają się od kwietnia.

Kiedy sadzić gatunki kwitnące latem?

Dla większości tych roślin najlepszym terminem jest kwiecień i maj. Wtedy mamy pewność, że ziemia jest już dostatecznie ciepła i żadne przymrozki nie zaszkodzą cebulom z tropikalnym rodowodem. Jednak i tu każda z popularnych roślin ma swoje indywidualne potrzeby, o których warto pamiętać:

  • Już w końcu marca można przenieść do gruntu cebulki niektórych odmian lilii, bo większość dobrze znosi nasze chłody (wiele gatunków nadaje się także do wysadzeń jesiennych). Jednak najczęściej cebulki lilii trafiają na rabaty w końcu kwietnia lub na początku maja, wtedy też sklepy ogrodnicze mają najwięcej tych roślin w ofercie. Najwcześniejsze odmiany rozkwitają już w maju, ale większość - od czerwca do końca sierpnia.
  • Cebulki popularnych mieczyków również powinny powędrować na rabaty na przełomie kwietnia i maja. Tylko jeśli wiosna jest wyjątkowo wczesna i ciepła, a prognozy pewne, można pokusić się o posadzenie cebul po 10 kwietnia. Wtedy mieczyki mogą obsypać się kwiatami wyjątkowo wcześnie, już w połowie czerwca. Miłośnicy tych roślin często sadzą je partiami, żeby dłużej cieszyć się efektownym kwitnieniem. Mieczyki posadzone w końcu kwietnia rozwiną się w lipcu i sierpniu, zaś te z czerwca będą atrakcyjne aż do końca września.

Jak i gdzie sadzić cebulki kwiatów? ABC pielęgnacji

Kolorowo kwitnące cebulki kwiatowe lubią słoneczne miejsca ogrodu, wtedy pokazują pełnię swoich możliwości. Nie przepadają za ciężką glebą, najlepiej wybrać im przepuszczalną i wilgotną, choć nie mokrą. Głębokość i rozstaw nasadzeń zależy od wielkości cebul i roślin.

Przyjęło się, iż najlepiej sadzić cebulki na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości, umieszczając je w ziemi piętką do dołu. Rozstaw zależy od wielkości roślin. Drobne krokusy, szafirki czy hiacynty możemy sadzić w 7-10-centymetrowych odstępach, okazałe mieczyki czy lilie będą potrzebować 20-30 cm. Cebulki warto przed zasadzeniem zapakować do specjalnych ażurowych koszyczków, które ochronią je przed szkodnikami, a nam bardzo ułatwią prace ogrodnicze. Kłącza w koszyczku łatwiej wykopać, jeśli zechcemy znaleźć roślinie nowe miejsce czy przechować przez zimę.

Generalnie, większość kwiatów cebulowych nie przysparza ogrodnikom większych zmartwień i rzadko zawodzi w uprawie. Kluczową kwestią jest w ich przypadku właśnie termin sadzenia i jeśli tu nie popełnimy błędu, rośliny na pewno się nam odwdzięczą wspaniałym kwitnieniem. Najlepiej jest sadzić je grupami, dobrze czują się również w otoczeniu innych roślin ozdobnych. Szczegółowe informacje nt. sadzenia cebulek znajdziecie na stronie sklepu cebule-kwiatowe.pl.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości