Aranżacje wnętrz

Farba do mebli – jak dobrać właściwą?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Fot. Witthaya Prasongsin / Getty Images

Meble, które wyglądają na zużyte lub już się opatrzyły, można łatwo odnowić, malując je na nowy kolor. Czy to biała farba do mebli kuchennych, czy błękitna do dziecięcego pokoiku – trzeba wiedzieć, jaki rodzaj wybrać, by uzyskać wysoką trwałość. Na rynku dostępne są farby akrylowe, ftalowe oraz kredowe – na którą się zdecydować?

Nie wszystkie farby charakteryzują się uniwersalnością. Jedne sprawdzą się w pokoju dziecięcym, innych nie wolno w nich stosować. Podobnie ma się rzecz z nietypowymi powierzchniami – szczególnie starannie powinna być dobrana farba do mebli z okleiny , która jest śliską, trudną do renowacji powierzchnią. Jednak przy odrobinie wysiłku i wiedzy da się wykonać poprawnie.

Jaka farba do mebli drewnianych?

Meble wykonane z litego drewna nadają się do malowania bejcą podkreślającą linię słojów, lakierobejcą lub zabezpieczania olejem. Jeśli jednak zależy ci na dokładnym pokryciu kolorem, konieczna będzie farba do mebli – biała , turkusowa, szara lub w innej barwie pasującej do wystroju wnętrza. Do wyboru są trzy główne typy: farba do mebli kredowa, akrylowa oraz ftalowa. Ta ostatnia bazuje na oleju lnianym i wyróżnia się wysoką trwałością. Akrylowa jest uniwersalnym rozwiązaniem, a wśród jej zalet można wymienić szybkie schnięcie i różne typy wykończenia do wyboru (satynowe, matowe, półmatowe). Jest to także idealna farba do mebli lakierowanych. Nie wymaga zeszlifowania lakieru w stu procentach.

Jeśli zaś na twojej liście zakupów jest biała farba do mebli drewnianych , ta nazywana kredową jest dobrym pomysłem – zapewni wysoki stopień krycia i ciekawe wykończenie. Za jej pomocą można także uzyskać efekt postarzenia mebli – doskonale pasuje do stylu shabby chic . Szczególnie dobrze nadaje się do malowania krzeseł, zdobionych stolików i komódek.

Istnieje także farba do mebli w sprayu , dzięki której można osiągnąć szybkie rezultaty. Nie wymaga zaawansowanych umiejętności manualnych, ale nie jest polecana ze względu na wpływ na zdrowie – podczas malowania należy założyć maseczkę ochronną, a pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Jeśli jednak potrzebna jest srebrna farba do mebli pokojowych, to ta w sprayu sprawdza się znakomicie.

Jaka farba do mebli z płyty MDF z okleiną?

Trzeba mieć świadomość, że nie każde krzesło czy szafa wykonane są z litego drewna. Co z przedmiotami pokrytymi śliską okleiną? Na szczęście je również można malować. Trzeba jednak pamiętać o szlifowaniu, dzięki któremu zmatowimy powierzchnię, a także o zastosowaniu farby podkładowej (tzw. primera). Farba do mebli okleinowanych, która sprawdzi się najlepiej, to albo farba ftalowa albo akrylowa. W obu przypadkach konieczne jest nałożenie co najmniej 2-3 warstw, które zapewnią dobre krycie. Na koniec należy zabezpieczyć całość matowym lakierem.

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje farba do mebli bez szlifowania . Jeśli nie chcesz zadawać sobie trudu i zrywać kolejne warstwy lakieru czy okleiny, możesz skusić się na farbę kredową. Producenci deklarują, że w jej przypadku wystarczy jedynie lekkie przeszlifowanie powierzchni. Biała farba do mebli z okleiny to uniwersalny wybór zarówno do kuchni, jak i pokoju dziennego. Jasne barwy rozświetlą pomieszczenie i nadadzą mu stylowego charakteru.

Jaka farba do mebli kuchennych?

W przypadku szafek kuchennych pokrytych śliskim laminatem postępujemy podobnie jak z meblami wykończonymi okleiną. Odpowiednia farba do mebli laminowanych to farba ftalowa i akrylowa. Konieczne jest dokładne zmatowienie powierzchni papierem ściernym i nałożenie primera. Jaki kolor wybrać – farba do mebli szara czy soczyście żółta? Wszystko zależy od twojego stylu i upodobań. Pamiętaj jednak, że na jasnych barwach widać wszystkie zacieki i odpryski sosu pomidorowego.

Farba do mebli łazienkowych powinna być podobna do tej dedykowanej kuchni – najlepiej ftalowa lub akrylowa. Warto zadbać także o zabezpieczenie lakierem tak, by zapobiec wnikaniu wody w powierzchnię.

Najlepsza farba do mebli dziecięcych

Urządzając dziecięcy pokój, zadbajmy przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo maluchów. Zdecydowanie odpada stosowanie farb ftalowych, które wytwarzają silny zapach nawet do kilku tygodni. Lepiej zdecydować się na uniwersalną farbę akrylową. Ma nieco mniejszą trwałość, ale za to jest przyjazna dzieciom.

Szara farba do mebli dla dzieci to świetny wybór. Nie znudzi się przez dłuższy czas, a dodatkowo uspokoi wnętrze, które i tak będzie pełne kolorów – rozłożonych klocków, pluszaków, kredek i tysiąca innych skarbów należących do maluchów. Złota farba do mebli to coś, co spodoba się wielbicielom błyskotek. Najlepiej jednak z nią nie przesadzić i pomalować tylko wybrane akcenty: dekoracyjne półki w kształcie domków, jedno krzesełko czy szafkę nocną.

Dobra farba do mebli ogrodowych

Meble ogrodowe wymagają pokrycia solidną warstwą farby i lakieru tak, by uodpornić je na działanie czynników atmosferycznych. Zanim zdecydujesz, jaka farba do mebli biała – połysk czy mat – najpierw wybierz odpowiedni rodzaj. W przypadku mebli ogrodowych z litego drewna sprawdzi się akrylowa lub bejca zabezpieczona lakierem. Jeśli masz meble w ciemnym kolorze, który stopniowo ulega zatarciu, najlepsza będzie intensywnie czarna farba do mebli – do ogrodu dobrze nadaje się ftalowa, oparta na oleju.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości