Motoryzacja

Wybór wentylatora samochodowego – to weź pod uwagę przy wyborze!

Samochód - cabriolet

Fot. Getty Imabes/oneinchpunch

Motoryzacja

Wybór wentylatora samochodowego – to weź pod uwagę przy wyborze!

Samochód - cabriolet

Fot. Getty Imabes/oneinchpunch

Wentylator samochodowy to urządzenie przenośne, które może zainstalować w każdym aucie. Pod względem sposobu montażu możemy wybierać spośród wentylatorów samochodowych pod zapalniczkę, wentylatorów samochodowych na baterie słoneczne lub wentylatorów na USB. Sprawdzamy, co warto wziąć pod uwagę podczas wybierania najlepszego wentylatora samochodowego.

Nawet przy sprawnej klimatyzacji przebywanie w samochodzie w najgorętsze dni jest prawdziwym wyzwaniem. Z ratunkiem może nam przyjść wentylator samochodowy. Możemy zdecydować się na wentylator samochodowy 12 V lub wentylator samochodowy 24 V – im więcej, tym skuteczniejsze będzie chłodzenie. Istnieją także modele termowentylatorów samochodowych. Wentylator samochodowy możemy zamontować w dowolnym miejscu, choć kluczowa będzie tutaj długość kabla.

Wentylator samochodowy – idealny na upalne dni

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z wysokimi temperaturami. Ogromną zmorą w okresie najbardziej intensywnych upałów jest korzystanie z samochodu – zwłaszcza wtedy, gdy auto zdążyło się już nagrzać. W takich wypadkach warto zastosować wentylator samochodowy .

Wbudowane w samochodzie nawiewy powietrza mogą okazać się niewystarczające w trakcie najgorętszych dni . Gdy powietrze jest ciężkie i suche, nawet ustawione na maksimum nawiewy w samochodzie mogą nie rozrzedzać powietrza na tyle, byśmy odczuli komfort. Wentylator samochodowy to świetna alternatywa – ma dużo silniejszą moc od wbudowanych nawiewów i pozwoli poczuć się bardziej komfortowo w upalne dni.

Wentylator samochodowy pod zapalniczkę czy na USB? A może solarny?

Zastanawiając się nad wyborem dodatkowego wentylatora samochodowego, przede wszystkim trzeba wybrać spośród wentylatorów samochodowych pod zapalniczkę lub wentylatorów USB . Coraz większa liczba aut wyposażona jest w dok USB. Nawet posiadając gniazdo USB w pojeździe, warto rozważyć klasyczny wariant wentylatora samochodowego pod zapalniczkę. Są to wentylatory z końcówką umożliwiającą pobór mocy z gniazda zapalniczki w samochodzie . Gniazda te nie gwarantują zbyt dużo mocy, ale jednak do podłączenia wentylatora samochodowego 24 V . Sposób podłączenia jest niezwykle intuicyjny, a położenie wentylatora samochodowego uzależnione od długości kabla. W tym zakresie zaletą może okazać się wentylator samochodowy na USB, ale tylko wówczas, gdy przy tylnych siedzeniach posiadamy złącze USB. W innym wypadku trudno wskazać na większe różnice funkcjonalne.

Innym rozwiązaniem jest zakup nowoczesnego wentylatora samochodowego na baterie słoneczne (wentylator solarny). Prędkość działania wentylatora samochodowego na baterie słoneczne zależy od stopnia nasłonecznienia , czyli możliwości wytworzenia energii elektrycznej. Zaletą solarnych wentylatorów jest ich samowystarczalność – urządzenia włączają się i pracują samoistnie. Zdecydowaną wadą tego typu wentylatorów samochodowych jest ich sposób mocowania. Większość modeli umieszcza się na górnej krawędzi szyby, konieczne jest więc wcześniejsze wycięcie fragmentu gumy uszczelniającej przestrzeń między szybą samochodową a karoserią. Dla funkcjonowania samochodu i drzwi nie ma to żadnego znaczenia, jednak mogą powstać obawy związane z bezpieczeństwem samochodu i ryzykiem włamania.

Różne rodzaje wentylatorów samochodowych – który wybrać?

Wybierając wentylator samochodowy, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jego moc. Im większa moc urządzenia, tym większy pobór energii elektrycznej, a tym samym efektywniejsze chłodzenie . Możemy zdecydować się na wentylator samochodowy 12V lub wentylator samochodowy 24 V . Przeglądając oferty wentylatorów samochodowych, powinniśmy również zwrócić uwagę na ilość obrotów wyrażanych w jednostce RPM (prędkość obrotowa). W tym aspekcie działa identyczna zasada, jak wyżej: im wyższa wartość RPM, tym skuteczniejsze chłodzenie .

Korzystanie z dodatkowego wentylatora samochodowego może wiązać się z pewnymi utrudnieniami. Wynikają one z faktu, że w trakcie jazdy, siłą rzeczy, czasem musimy gwałtowniej zahamować, innym razem natomiast przejechać przez podziurawioną jak sito drogę. Dlatego też niezwykle ważny jest sposób mocowania wentylatora samochodowego . W tym zakresie godnym polecenia modelem jest wentylator samochodowy na szybę . Mocowany jest za pomocą specjalnej przyssawki ciśnieniowej, którą możemy umieścić na dowolnej szybie w samochodzie.

Na rynku dostępny jest również tzw. termowentylator samochodowy , często określany miniklimatyzatorem ( miniwentylator samochodowy ). Termowentylatory samochodowe najpierw „przedmuchują” powietrze przez wodę . Daje to dodatkowy efekt orzeźwiający, skutecznie przyczyniając się do ochłodzenia temperatury w naszym aucie.

W upalne dni warto też pomyśleć o kondycji naszego samochodu . Nadmierne przegrzewanie się poszczególnych elementów pod maską może doprowadzić do uszkodzeń lub obniżać długowieczność auta. Dlatego należy sprawdzić, w jakim stanie jest wentylator samochodowy chłodnicy . Często zdarza się, że na wentylatorze samochodowym chłodnicy zebrało się zabrudzenie utrudniające prawidłową cyrkulację powietrza. Na szczęście czyszczenie wentylatora samochodowego chłodnicy jest bardzo proste i możemy wykonać je bez niczyjej pomocy.


Co sądzisz o tym artykule?
55
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0