Test ciążowy paskowy: stosowanie i wyniki. Kiedy go wykonać?

test ciążkowy paskowy
Fot. Esther Moreno Martinez / EyeEm / Getty Images
Test ciążowy paskowy można łatwo wykonać w warunkach domowych. Zazwyczaj jest to pierwszy test, które kobiety wykonują, jeśli chcą sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Wiarygodność testu paskowego jest bardzo wysoka, a cena niska, dlatego też takie testy cieszą się dużą popularnością. Co więcej, można je dostać w każdej aptece. W jaki sposób wykonać test paskowy ciążowy?

Paskowy test ciążowy wykrywa gonadotropinę kosmówkową (hormon hCG) w moczu kobiety. Wydzielany jest on przez łożysko oraz zapłodnioną komórkę jajową po jej zagnieżdżeniu się w ścianie macicy. Poziom hormonu hCG jest wyższy po zapłodnieniu, a test paskowy jest w stanie wykryć ciążę nawet w 7 dniu ciąży. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest tak czuły, dlatego najlepiej przeprowadzić go 2 razy w ciągu kilku dni, jeśli okres nadal się spóźnia.

Jak wykonać test ciążowy paskowy?

Test paskowy ciążowy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki (ok. 7-10 dni po zapłodnieniu). Należy przeprowadzić go z samego rana. Test paskowy składa się ze specjalnego, wykonanego z bibuły paska, który określa się mianem „testera”. Mocz należy oddać do suchego, sterylnego pojemnika – tak samo, jak robi się to w przypadku typowego badania moczu. Jeśli do testu nie został dołączony pojemnik, należy dokupić go w aptece. Warto pamiętać, że kilka pierwszych kropel moczu, czyli tzw. strumień początkowy, trzeba wykluczyć z testu.

Po oddaniu moczu należy zanurzyć w nim tester. Trzeba zrobić to w taki sposób, aby nie zakryć przy okazji paska odgraniczającego. Następnie należy odłożyć pasek na płaską powierzchnię. Czas odczytania wyniku testu zawsze jest podany na instrukcji. Zazwyczaj wynik może się pojawić już po około 40 sekundach, lecz na wszelki wypadek należy odczekać około 5 minut. Po upływie 10 minut, ze względu na zachodzące reakcje chemiczne, wynik może być już fałszywy.

Należy pamiętać, że przed wykonaniem testu należy zawsze zapoznać się z jego instrukcją oraz sprawdzić datę przydatności do użycia. Przeterminowany test ciążowy paskowy nie pokaże prawidłowego wyniku. Przy zakupie warto również sprawdzić, czy opakowanie testu nie jest uszkodzone. Jest to o tyle ważne, że nawet wilgoć panująca w powietrzu może wpłynąć na pokazanie fałszywego wyniku. Należy pamiętać, że można testować jedynie świeżo pobrany mocz.

Zobacz film: Być kobietą. Mężczyźni w ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyniki testu ciążowego paskowego

Test ciążowy sprawdza poziom gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety. Standardowo u kobiety, która nie jest w ciąży, nie przekracza on 5 mIU/ml. U kobiet w ciąży jego poziom może się jednak podwyższyć do 100 mIU/ml w dniu spodziewanej menstruacji i aż do 200 000 mIU/ml pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Warto wiedzieć, że ilość hormonu hCG zmniejsza się w organizmie kobiety około 3 miesiąca, dlatego w tym czasie test ciążowy może nie być wiarygodny.

Test ciążowy paskowy może pokazać jeden z trzech wyników: pozytywny, negatywny oraz błędny. Pierwszy z nich oznacza zwykle ciążę, drugi – jej brak. Trzeci zaś oznacza, że test nie został przeprowadzony prawidłowo.

A jak odczytać wynik testu? Na każdym teście widoczne są dwie kreski: kontrolna i testowa – z instrukcji można się dowiedzieć, gdzie się one znajdują. Jeśli na teście widoczna jest tylko jedna kreska (kontrolna), oznacza to wynik negatywny. Jeśli widoczne są dwie kreski (kontrolna i testowa), oznacza to wynik pozytywny. Jeśli nie jest widoczna żadna kreska lub pojawia się tylko kreska testowa, oznacza to wynik błędny.

W przypadku otrzymania wyniku błędnego, należy test wykonać ponownie. Zdarza się, że przyczyną jest użycie do niego zbyt małej ilości moczu. W sytuacji, gdy pojawi się na teście jasna, bardzo blada kreska, również zaleca się powtórne jego wykonanie.

Należy pamiętać, że paskowy test ciążowy ma około 95-99% wiarygodności, dlatego istnieje tu pewien margines błędu. Pewny wynik można uzyskać jedynie u ginekologa podczas badania USG. Fałszywy wynik może zaś pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy test zostanie wykonany zbyt wcześnie – ilość hormonu hCG na początku ciąży może być na tyle niewielka, że paskowy test ciążowy może go nie wykryć. Fałszywy wynik testu może pojawić się również w przypadku przyjmowania przez kobietę leków hormonalnych, które zawierają w sobie pewną ilość hCG.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości