Materiał promocyjny

Słodkie przepisy

Monika Mrozowska i jej mąż Maciej Szaciłło po napisaniu pierwszej książki pt. " Przemytnicy marchewki, groszku i soczewicy", która opierała się głównie na pomyśle wspólnego, rodzinnego, zdrowego gotowania, postanowili napisać kolejną, która będzie poświęcona tylko słodkościom.

Ciasteczka z chutney'em śliwkowym

Składniki:

1/2 szklanki mąki białej

1/2 szklanki mąki krupczatki

75 g masła

1/3 szklanki cukru trzcinowego

2 łyżki śmietanki 30%

chutney:

400 g śliwek węgierek

4 łyżki cukru trzcinowego

2 łyżki wiórków kokosowych

łyżeczka ziarenek kolendry

łyżeczka kminu rzymskiego

łyżeczka startego imbiru

3 łyżki oleju słonecznikowego

Przygotowanie:

Mąkę białą i krupczatkę mieszam z pokrojonym masłem i zmielonym cukrem trzcinowym. Następnie dodaję śmietankę, jak najszybciej zagniatam ciasto i wkładam na 30 minut do lodówki. Schłodzone ciasto dzielę na 4 części. Każdą z nich rozwałkowuję na cienki placek, którym wypełniam posmarowane masłem foremki. Spód nakłuwam widelcem. Piekę w temperaturze 180 st. na termoobiegu, na złocisty kolor. Na rozgrzany olej wrzucam starty imbir, po chwili zmielony kmin i kolendra. Po ok. 10 sekundach dorzucam wiórki kokosowe, które prażę mieszając, aż się przyrumienią. Na końcu wrzucam śliwki oraz cukier i całość duszę pod przykrywką , na małym gazie 15-20 minut. Delikatnie mieszam od czasu do czasu. Chutney'em napełniam kruche ciasteczka.

Lody z mango z syropem imbirowym

Składniki:

1 dojrzałe mango

3/4 szklanki śmietanki 30%

1 i 1/2 łyżki cukru trzcinowego

syrop:

1/4 szklanki wody

3 łyżki cukru trzcinowego

Szczypta szafranu

4 cienkie plasterki imbiru

4 listki świeżej mięty

jalebi:

3 łyżki mąki białej

3 łyżki mąki groszkowej

2 łyżki kaszki ryżowej (bez dodatków)

1 łyżeczka drożdży

woda

olej do smażenia

Przygotowanie:

Zmiksowane na pulpę mango delikatnie mieszam z ubitą z cukrem śmietanką i wkładam do zamrażalnika. Do wody wrzucam cukier trzcinowy, szafran, imbir oraz miętę i wszystko razem gotuję na małym ogniu 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Po ugotowaniu wyjmuję kawałki imbiru. Drożdże rozrabiam z odrobiną letniej wody. Dodaję mąkę białą, groszkową, kaszkę oraz tyle wody, by uzyskać bardzo gęste ciasto naleśnikowe. Ciasto wlewam do pojemnika (bardzo dobrze sprawdzają się opakowania po ketchupie) i wyciskam spiralkę do średnio rozgrzanego oleju. Głębokość oleju powinna mieć 2-3 cm. Usmażone jalebi wkładam na chwilę do syropu imbirowego. Lody podaję z syropem, jalebi i listkami świeżej mięty.

Kruszonka z malinami

Składniki:

dla 2 osób

4 łyżki mąki krupczatki

4 łyżki popingu z amarantusa

3 łyżki cukru trzcinowego

szczypta soli

50 g masła

2 garstki malin

2 łyżki kwaśnej śmietany

masło do posmarowania foremek

sos:

garść malin

łyżeczka cukru trzcinowego

Przygotowanie:

Mąkę krupczatkę mieszam z amarantusem i cukrem trzcinowym. Na dno posmarowanej masłem foremki wrzucam garstkę malin, a następnie połowę mieszanki z mąki, amarantusa i cukru. Całość przykrywam od góry plasterkami masła i piekę w piekarniku w temp. 180 st. na termoobiegu. Po zapieczeniu wyrzucam zawartość foremki na talerz i ozdabiam łyżką kwaśnej śmietany. Podaję z sosem malinowym. Maliny duszę kilka minut z cukrem, a następnie przecieram przez sitko.

Placki z jagodami

Składniki:

1/2 szklanki mąki pszennej

1/4 szklanki mąki z ciecierzycy

1/4 łyżeczki sody

1/4 szklanki wody

1/4 szklanki cukru trzcinowego

łyżeczka octu

garść jagód

olej słonecznikowy do smażenia

cukier puder

Przygotowanie:

Mąkę pszenną i z ciecierzycy mieszam z sodą oraz cukrem. Następnie dodaję wodę i na końcu ocet. Mieszam trzepaczką na gładkie ciasto i dorzucam jagody. Smażę na oleju, na małym ogniu średniej wielkości placki aż przyrumienią się z dwóch stron. Gotowe placki posypuję cukrem pudrem.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości