Hobby

Sposób na złowienie sandacza. Na jakie przynęty załapać tę nieuchwytną rybę?

Ryby pływajace w stawie

Humberto Ramirez / Getty images

Hobby

Sposób na złowienie sandacza. Na jakie przynęty załapać tę nieuchwytną rybę?

Ryby pływajace w stawie

Humberto Ramirez / Getty images

Sandacze lubią jasne i jaskrawe kolory. Ich wzrok wyostrza się późnym wieczorem. Sandacz to przebiegła i bardzo inteligentna ryba, bowiem potrafi subtelnie uwolnić się z przynęty. Dlatego tak ważne są dobre przynęty na sandacza, np. przynęty spiningowe na sandacza.

Sandacze ryby, które uaktywniają się głównie wieczorem. Sandacz to ryba silna, sprytna i inteligentna. Wędkarze prześcigają się w zróżnicowaniu przynęty na sandacza, by złowić jak największy okaz. Wyróżnia się kilka rodzajów przynęty, ale ich skuteczność zależy również od szczęścia i umiejętności wędkarza. Kiedy sandacz poczuje, że dał się złapać na sztuczną rybę, potrafi uwolnić się z haczyka niezauważony.

Rodzaje przynęty na sandacza

Sztuczne przynęty na sandacza to:

1 - Rippery - gumowe imitacje małych rybek będących stałym pożywieniem sandacza. Najczęściej przypominają kształtem i rozmiarem ukleje - przysmak sandacza.

2 - Koguty - najczęściej wybierane przynęty na sandacze . Można ich używać cały rok. Występują w różnej kolorystyce. Sandacze jednak najchętniej przystępują do ataku, kiedy widzą jaskrawe i jasne kolory. Sprawdzą się więc piórka w kolorach limonki, jasnej pomarańczy i różu.

3 - Woblery - gumowa lub drewniana wierna kopia małych rybek. Wyglądem przypominają małe żywe rybki. Występują w dwojakiej formie: ciężkiej - zatapialnej i lżejszej - unoszącej się na powierzchni.

Z kolei żywe lub martwe małe rybki to naturalne przynęty na sandacza .

Ciekawostki o sandaczu - kiedy najlepiej rzucać przynęty na sandacza?

Sandacze osiągają wielkość do 120 centymetrów i całe pokryte są srebrzystymi łuskami. Lubią ciepłe, ale nie gorące i niezbyt słoneczne dni . Dlatego najlepszy okres na połów sandacza, to jesień lub lato, ale w zachmurzone dni . Dogodny czas na rzucanie przynęty na sandacza , to moment, kiedy ryba wypływa na żer, czyli o świcie lub o zmierzchu. Jednak największą aktywnością sandacz wykazuje się wieczorem, około godziny 21. Jest to spowodowane wzrokiem ryby, który wyostrza się dokładnie w porze zmierzchu.

Okres, kiedy wędkarze udają się na łowienie sandaczy, to czas od kwietnia do momentu, kiedy temperatura spadnie do zera. Ryby te lubią chłód i wilgotne powietrze. Żyją w zbiornikach z twardym kamienistym lub żwirowym dnem. Osiadają na głębokości 5 metrów. Kiedy nie wypływają na polowanie, osiadają między korzeniami, w wydrążonych i zatopionych pniach, w szczelinach kamieni i głazów. Kiedy polują robią to powoli i atakują z przyczajenia. Sandacz to ryba cierpliwa. Śledzi, a następnie czeka na dogodny moment, w którym złapie ofiarę.

Sztuczne przynęty na sandacza - czy sandacz da się oszukać?

Sandacze to sprytne i inteligentne ryby, dlatego są tak bardzo pożądane przez wędkarzy, którym dosyć często się wymykają Przede wszystkim, jeśli dadzą się złowić na sztuczną przynętę, a następnie poczują, że nie jest to naturalny pokarm, natychmiast go wypluwają. Są silne i sprytne, co oznacza, że potrafią uwolnić się z przynęty niezauważone. Do łowienia sandaczy poleca się więc wytrzymały i dobrej jakości sprzęt. Szczególnie należy zadbać o żyłkę dobrej jakości, powinna być ona dosyć gruba i wytrzymała. Sandacz z przodu ma duże i bardzo ostre zęby, którymi bez problemu przecina żyłki.

Przynęty na sandacza to nie wszystko. Jakie zestawy do połowu sandacza są niezbędne?

Sposób i wybór sprzętu należy do wędkarza, jednak wybierając się na wędkowanie należy wyposażyć swoje zestawy w następujące niezbędniki:

Zestaw do łowienia gruntowego

· żyłka,

· stoper,

· przypon 0,25 mm o długości przynajmniej 60-70 cm,

· krętlik,

· haczyk.

Zestaw do łowienia na spławik

· żyłka,

· stoper,

· spławik,

· krętlik,

· łezka,

· przypon 0,22 mm o długości przynajmniej 60-70 cm,

· haczyk.

Zestaw spinningowy

· żyłka,

· kogut z jaskrawych piórek.

Jaka metoda jest najlepsza na umieszczenie przynęty na sandacza?

Biorąc pod uwagę umiejętności i siłę ryby, najlepiej postawić na metodę gruntową. Daje ona nam gwarancję precyzyjnego umieszczenia przynęty na sandacza w wybranym miejscu i przetrzymywania jej. Najlepiej zrobić to w pobliżu złamanego pnia, korzeni lub skał - to są również miejsca, w których najczęściej bytują sandacze. Poszukując sandaczy, warto zwrócić uwagę na miejsca pełne kryjówek. Sandacz to nie jest ryba, która przebywa godzinami na otwartej przestrzeni, zdecydowanie woli pozostać w ukryciu. Poza tym jest rybą samotnikiem, a towarzystwo innych ryb dopuszcza tylko w przypadku polowania, po czym ponownie wraca do swojej samotni. Sandacze to ryby, które pojawiają się w miejscach nęcenia karpi. Łakome na dobry świeży pokarm, chętnie podpływają w celu zbadania terenu, a czasem pozostania na dłużej.

Zobacz film: Świąteczna ryba.Zobacz film: Świąteczna ryba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
62
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0