Co to jest komputer gamingowy?

Procesor komputerowy
Fot. TimeStopper / Getty Images
Komputer gamingowy posiada niezwykle wydajne podzespoły, w tym najmocniejsze na rynku karty graficzne i procesory . Jaki jest dobry komputer do gier komputerowych?
  • Podstawowe elementy komputerów gamingowych
    • Komputer stacjonarny gamingowy czy laptop ?
      • Komputer gamingowy - gotowy czy samodzielnie złożony?
        • Akcesoria do komputerów dla graczy

          Branża gier komputerowych rozwija się bardzo dynamicznie, a jakość gier wciąż idzie w górę. Komputery gamingowe muszą za tymi zmianami nadążać. Na rynku pojawiają się więc coraz bardziej wydajne karty graficzne i supernowoczesne procesory. Wszystko po to, by użytkownik mógł cieszyć się coraz lepszymi doznaniami audiowizualnymi podczas grania w gry komputerowe. Często gamerzy mogą sami dobierać i wymieniać karty graficzne, płyty główne do gier, procesory.

          Podstawowe elementy komputerów gamingowych

          Nowoczesne komputery gamingowe charakteryzują się bardzo silnymi, wydajnymi podzespołami. Tego typu sprzęt można też spokojnie wykorzystywać do projektowania grafiki czy CAD. Najważniejsze elementy w komputerze dla każdego e-sportowca to:

          • karta graficzna .
            • procesor
              • pamięć RAM
                • płyta główna
                  • dysk twardy
                    • chłodzenie
                      • obudowa

                        Oczywiście, na wydajność komputera wpływa więcej czynników, jednak powyższe elementy są podstawą podczas wyboru komputera gamingowego . Oczywiście, im lepsze, mocniejsze, wydajniejsze są to elementy, tym lepiej dla gracza.

                        Zobacz film: Jak śledzą nas komputery? Źródło: Dzień Dobry TVN

                        Komputer stacjonarny gamingowy czy laptop ?

                        Decydując się na kupno komputera do gier komputerowych , musimy na początku zastanowić się, czy lepszą opcją będą dla nas komputery stacjonarne czy laptopy. Każdy rodzaj komputera ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Gracze preferują korzystanie z komputerów stacjonarnych, ponieważ uważane są one za bardziej wydajne. Jednak szybki rozwój technologiczny pozwala na regularne wypuszczanie na rynek coraz to nowych modeli komputerów przenośnych, które swoją wydajnością wcale nie ustępują pecetom.

                        Komputer stacjonarny jest idealnym rozwiązaniem, gdy gracz oczekuje dużej wydajności i stosunkowo niskiej ceny. Jeśli nie możemy przeznaczyć większej sumy pieniędzy na komputer gamingowy, tani wybór to właśnie komputery stacjonarne. Pecety są też lepszą opcją w przypadku, gdy w przyszłości e-sportowiec planuje na własną rękę wymianę podzespołów. Zalety komputera stacjonarnego to między innymi:

                        • dostępność cenowa
                          • wydajność
                            • dobre chłodzenie
                              • możliwość wymiany podzespołów
                                • duża odporność na uszkodzenia zewnętrzne
                                  •  ilość portów

                                    Komputery gamingowe stacjonarne mają też oczywiście swoje wady. Po pierwsze, są mało mobilne. Pecety zużywają też większe ilości energii w porównaniu z laptopami.

                                    Jeśli zaś zależy nam na większej mobilności i chcemy korzystać ze sprzętu komputerowego gdziekolwiek jesteśmy, powinniśmy zainwestować w dobry laptop przeznaczony dla e-sportowców. Dzisiejsze komputery przenośne mogą mieć tak samo silne podzespoły jak te stacjonarne. Zalety przenośnych komputerów to m.in.:

                                    • zasilanie baterią
                                      • łatwość transportu
                                        • niskie zużycie prądu
                                          • możliwość skorzystania z internetu z każdego miejsca

                                            Laptopy gamingowe mają też swoje wady. Możliwości rozbudowy laptopów w porównaniu ze stacjonarnymi komputerami są bardzo ograniczone, nie da się też zupełnie wymienić podzespołów. Dla wielu osób barierą jest też cena - laptopy przeznaczone do gier są o wiele droższe od komputerów stacjonarnych. Pamiętajmy też, że laptopy gamingowe są zazwyczaj dosyć ciężkie, więc noszenie ich w torbie komputerowej przez długi czas może szybko zmęczyć.

                                            Komputer gamingowy - gotowy czy samodzielnie złożony?

                                            Jeśli nie mamy doświadczenia w składaniu komputerów, najłatwiejszą opcją będzie zakup gotowego komputera. W tym przypadku wszystkie podzespoły są już do siebie dobrane. Przy zakupie zwróćmy uwagę na kartę graficzną i procesor. Równie ważna jest dobra, trwała obudowa i dobre chłodzenie sprzętu.

                                            Możemy też zdecydować się na zakup różnych podzespołów oddzielnie. To opcja dla gamerów, którzy mają doświadczenie w składaniu komputerów lub dla tych, którzy mają zacięcie majsterkowicza. Tutaj również najważniejszymi elementami są karta graficzna i procesor. Inne ważne fragmenty to pojemny dysk twardy, który będzie w stanie pomieścić nowoczesne gry. Nie zapomnijmy też o odpowiednim chłodzeniu.

                                            Akcesoria do komputerów dla graczy

                                            Na rynku są też dostępne liczne akcesoria dla gamerów, które usprawniają grę. Można do nich zaliczyć myszki dla graczy. Są one specjalnie zaprojektowane i wyposażone w dodatkowe przyciski. Wśród podstawowych narzędzi graczy trzeba też wymienić klawiatury gamingowe - ich wybór jest naprawdę duży. Gracze korzystają też często ze słuchawek. Innym przydatnym akcesorium są pady, które w niektórych grach komputerowych są wręcz niezastąpione.

                                            Ciężko określić, jaki jest najlepszy komputer gamingowy - głównie z powodu szybkiego rozwoju technologicznego i wypuszczania coraz to nowego sprzętu na rynek. Ważne, by komputer spełniał oczekiwania gracza. Zawsze dobrze jest szczegółowo zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi gier, w które będziemy najczęściej grać i na tej podstawie dokonać wyboru całego komputera lub pojedynczych podzespołów.

                                            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                                            podziel się:

                                            Pozostałe wiadomości