Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce – co warto o nich wiedzieć?

Samochody na autostradzie
Jaromir Chalabala / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Autostrady i drogi ekspresowe w naszym kraju wchodzą w skład polskiej sieci dróg krajowych. Drogi ekspresowe i autostrady w Polsce są bardzo ważną częścią tras międzynarodowych i międzyregionalnych, a ich łączną długość przekracza 8 tysięcy kilometrów. Sprawdź, gdzie są planowane kolejne drogi ekspresowe.

Drogi ekspresowe pozwalają sprawnie i szybko przemieszczać się pomiędzy wieloma regionami w naszym kraju. Od kilku lat powstają w Polsce nowe drogi ekspresowe – drogowcy oddają ich po kilkaset kilometrów rocznie.

Autostrady i drogi ekspresowe – praktyczne informacje dla kierowców

Wszystkie drogi ekspresowe i autostrady są prawnie regulowane przez rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej, który określa, jakie parametry techniczne powinny mieć wszystkiego tego typu drogi w naszym kraju. Warto wiedzieć, że podstawową różnicą pomiędzy autostradą a droga ekspresową jest to, że droga ekspresowa zgodnie z prawem może być jednojezdniowa i ma zdecydowanie więcej węzłów niż autostrada.

Parametry techniczne dróg ekspresowych w Polsce

Drogi ekspresowe mogą posiadać skrzyżowania i zazwyczaj mają węższe pasy ruchu, pasy awaryjne oraz pasy pobocza niż autostrada, choć w praktyce różnie to wygląda. Ciekawe jest to, że w wyjątkowych sytuacjach drogi ekspresowe w naszym kraju mogą mieć skrzyżowania ze skrętami w prawo z drogami zbiorczymi.

Odstęp pomiędzy terenem zabudowy a pasem drogi ekspresowej nie powinien być mniejszy niż 3 km. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są pojedyncze odstępy między węzłami nie mniejsze niż 3 km poza terenem zabudowy i 1,5 km w terenie zabudowanym. Warto wiedzieć, że ronda na drogach ekspresowych są dopuszczalne tylko na ich końcach.

Zgodnie z prawem maksymalna prędkość pojazdów na drogach ekspresowych nie powinna przekraczać 120 km/h w przypadku ekspresowych dróg dwujezdniowych. Na jednojezdniowych drogach ekspresowych maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi w Polsce 100 km/h. Warto o tym pamiętać, ponieważ maksymalna prędkość, z którą można poruszać się po autostradach w naszym kraju, znacznie znacznie się od nich różni (wynosi 140 km/h).

Lista dróg ekspresowych w Polsce

W Polsce możemy poruszać się po 22 drogach ekspresowych o łącznej długości 5775 km. Oznaczenia wybranych dróg ekspresowych są następujące:

· droga ekspresowa S86 (Sosnowiec–Katowice),

· droga ekspresowa S79 (południowa obwodnica Warszawy–lotnisko),

· droga ekspresowa S74 (Sulejów, Kielce, Opatów, Lipnik, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko),

· droga ekspresowa S52 (Cieszyn, Bielsko-Biała, Głogoczów, Kraków),

· droga ekspresowa S61 (Ostrów Mazowiecka, Łomża, Stawiski, Szczuczyn, Grajewo, Ełk, Raczki, Suwałki, Budzisko, Litwa),

· droga ekspresowa S51 (Olsztyn–Olsztynek),

· droga ekspresowa S22 (Rosja-granica państwa, Grzechotki, Maciejewo, Chruściel, Błudowo, Wilkowo, Elbląg),

· droga ekspresowa S69 (zmiana oznakowania drogi na S1),

· droga ekspresowa S14 (Emilia, Zgierz, Aleksandrów Łódzki, Łódź, Konstantynów Łódzki, Pabianice, Róża),

· droga ekspresowa S16 (Olsztyn, Barczewo, Biskupiec, Mrągowo, Orzysz, Ełk, Knyszyn).

Jedną z najdłuższych dróg ekspresowych w Polsce jest droga ekspresowa S8 (Magnice, Wrocław, Oleśnica, Syców, Kępno, Wieruszów, Wieluń, Złoczew, Sieradz, Zduńska Wola, Łask, Pabianice, Rzgów, Łódź, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Rawa Mazowiecka, Mszczonów, Nadarzyn, Janki Małe, Warszawa, Marki, Radzymin, Wyszków, Trzcianka, Ostrów Mazowiecka, Zambrów, Stare Jeżewo i Białystok).

Drogi ekspresowe w budowie

Planowane drogi ekspresowe w Polsce to głównie odcinki dróg ekspresowych S6, S7, S11, S3 czy autostrad A1, A6. Tylko na 2019 rok planowanych jest 419 km dróg szybkiego ruchu, w tym również 57 km autostrad. Nowe drogi ekspresowe to m.in. odcinek Bielice–Sianów Wschód, stanowiący obwodnicę Koszalina i Sianowa o długości blisko 19 km, który będzie dodatkowym odcinkiem drogi ekspresowej S6.

Kolejnym odcinkiem w budowie jest również obwodnica Wałcza, stanowiąca odcinek drogi ekspresowej S10, której długość przekracza 17 km. Drogowcy zaplanowali również zakończenie odcinka drogi ekspresowej S17 o łącznej długości 25,2 km, która stanowi obwodnicę Garwolina w granicy województwa mazowieckiego.

Polskie autostrady i drogi ekspresowe w Europie

Jeśli chodzi o polskie autostrady i drogi ekspresowe, które są fragmentami dróg ekspresowych w Europie, to warto podkreślić, że tego typu drogi stanowią m.in. kluczowe odcinki tras bezpośrednich zachód–wschód, w tym m.in. E40 czy E30. Trasa E40 to międzynarodowa trasa europejska, która zaczyna się w Calais nad kanałem La Manche i kończy się w Kazachstanie, nad granicą z Chinami. Trasa E40 jest najdłuższą trasą europejską , która liczy blisko 8500 km i przebiega przez: Francję, Belgię, Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Uzbekistan oraz Kirgistan.

Bibliografia:

1. http://gddkia.gov.pl/

2. http://www.gddkia.gov.pl/pl/2547/Sprawdz-na-mapie-przygotowanie-drog-i-autostrad

3. Kaliński J., Autostrady w Polsce, czyli drogi przez mękę , Łódź 2011.

Zobacz film: Korki na autostradzie - żądaj zwrotu pieniędzy

Korki na autostradzie - żądaj zwrotu pieniędzy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości