Sezonowe warzywa – co jeść w maju?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie - jakie sezonowe warzywa i owoce warto jeść w maju, a my spieszymy z odpowiedzią. Zwracamy też uwagę, jakie korzyści przynosi pojawienie się w diecie poszczególnych warzyw i owoców oraz w jaki sposób możemy je wykorzystać w kuchni.
Rzodkiewka
Bogata w witaminy i minerały, a uboga w.. kalorie. Najlepiej smakuje w swej najprostszej postaci — np. na kanapce, z twarożkiem i szczypiorkiem czy w sałatce. Można z niej zrobić także idealne na gorące dni chłodnik, koktajl czy surówkę.
Po rzodkiewkę warto sięgać nie tylko ze względu na niskokaloryczność, ale również dlatego, że wspiera walkę z trądzikiem, wzmacnia włosy i paznokcie. Poza tym, co widać, wspiera nas też od środka. Pomaga oczyszczać organizm z toksyn, ma działanie antyzapalne i wspiera pracę wątroby.
Sprawdź nasze przepisy na dania z rzodkiewką:
- Muffiny z rzodkiewką - przepis Darii Ładochy
- Nie wyrzucaj liści rzodkiewki. Jakie mają właściwości? Poznaj przepis na koktajl i francuską zupę
- Placki z kalarepki z sałatką z rzodkiewek i ogórka - przepis Darii Ładochy
Bób
Bób, zwłaszcza w sezonie, jest pyszny sam w sobie. Ma wielu zwolenników, którym nic więcej do szczęścia nie trzeba i jedzą go wyłącznie z dodatkiem soli i/lub masła. Można go dodawać do różnych zup, sałatek, pierogów, jako część kilkuskładnikowego obiadu. Jego konsystencja sprzyja przekształcaniu go w placki, sosy czy pasty kanapkowe.
Bób, jak to strączki, zawiera bardzo dużo białka. Poza tym ma w sobie też: potas, niacynę, kwas foliowy, witaminę C. Bób może czasem wywoływać wzdęcia. By temu zapobiec, wystarczy zalać bób gorącą wodą i odstawić na godzinę, a potem ugotować go w nowej wodzie. Sól dodajemy pod koniec gotowania!
Sprawdź nasze pomysły na dania z bobem:
- Lody z bobu. Wyjątkowy, prosty przepis w czterech krokach
- Bób na talerzu w kilku odsłonach. Sprawdź przepisy finalistki "MasterChefa"
- Dania z bobem warte spróbowania. Przepisy Sebastiana Olmy
Szparagi
Podobnie jak bób są pyszne same w sobie i nie wymagają specjalnych dodatków. Oczywiście nie brakuje ciekawych sposobów na wykorzystanie szparagów, zarówno zielonych, jak i białych. Można z nich zrobić zupę szparagową, dodawać je do sałatek, zapiekanek i tart, a nawet pizzy.
Szparagi są lekkostrawne i niskokaloryczne. Przeciwdziałają tworzeniu się nowotworów, wspierają prawidłowy rozwój płodu i są jednym z najlepszych afrodyzjaków. Przygotowując je, pamiętaj o odcięciu twardych końców.
Sprawdź nasze pomysły na dania ze szparagami:
- Zapiekane szparagi zielone z prosciutto i parmezanem - przepis Mariety Mareckiej
- Białe szparagi panierowane w ziołowej bułce tartej, czosnku i różowym pieprzu z przepisu Cristiny Catese
- Szparagi i szynka prosciutto zapiekane w cieście francuskim - przepis Grzegorza Zawieruchy
Młode ziemniaki
By nie straciły cennych właściwości, trzeba je odpowiednio przygotować - gotować w mundurkach lub upiec w folii. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie obieraj ich. Najwięcej minerałów znajduje się tuż pod skórką. Czasami wystarczy dokładnie je umyć.
Młode ziemniaczki nie potrzebują wyszukanych dodatków. Świetnie smakują z masłem, kefirem, zsiadłym mlekiem czy jogurtem greckim. Często podaje się je też z jajkiem sadzonym czy szparagami. Nieodzownym kompanem młodych ziemniaków jest świeży koperek. Poza klasyką, młode ziemniaki można też opiekać, grillować, nadziewać warzywami i serem feta czy wkrajać do sałatek.
Zawierają cenne składniki: potas, beta-karoten, witaminę C oraz fosfor.
Sprawdź nasze pomysły na dania z młodych ziemniaków:
- Młode ziemniaki z kminem rzymskim, chili i kolendrą z przepisu Darii Ładochy
- Młode ziemniaki od rana do wieczora. Poznaj wyjątkowe przepisy Andrzeja Polana
- Ziołowe ziemniaki i młode marchewki z chrupiącą sałatą z awokado i pomidorkami - przepis Darii Łodochy
Rukola
Choć jej listki są mniejsze od sałaty, rukola jest równie świetną bazą sałatek i surówek. Jest też popularnym dodatkiem do makaronów, pizzy, zapiekanek, etc. Można z niej zrobić również pyszną, wiosenną zupę krem.
Rukola wspiera pracę żołądka, pomaga złagodzić wzdęcia i bóle brzucha. Wzmacnia też nerki i cały układ odpornościowy. Rukola zawiera m.in.: białko, błonnik, wapń, żelazo i wapnia, kwas foliowy, witaminy A, B, C i K.
- Sprawdź niesamowity przepis na lody z rukoli
- Przepis na sałatkę z rukolą i gruszką w 5 minut
- Pesto z rukoli – przepis na słynny włoski sos
Sałata masłowa
W maju pojawia się pierwsza sałata masłowa. Najlepiej smakuje ta hodowana samodzielnie na działce czy w przydomowym ogródku. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto zadbać o to, by pochodziła od sprawdzonego producenta. Sałata wspomaga trawienie i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.
Jest popularną bazą wiosennych sałatek i dodatkiem do kanapek. Można z niej zrobić również pyszną, kremową zupę, a nawet gołąbki. Zawiera m.in.: wapń, potas, magnez, miedź, witaminy z grupy B, witaminy C, A i E.
Sprawdź nasze pomysły na dania z sałatą masłową:
- Kurczak zawinięty w liściu sałaty według Grzegorza Zawieruchy
- Proste, szybkie, tanie dania wg Oli Juszczkiewicz
- Falafel z sałatką, tarta falafel z kremem i zupa pomidorowa. Przepisy Jagny Niedzielskiej
Groch zwyczajny
Kolejne bogate źródło białka, błonnika i wielu witamin. Poza tym jeszcze żelaza, magnezu, wapnia i fosforu. Z groszku można zrobić kotlety, kremową zupę, różne sałatki, w tym tradycyjną jarzynową. Groszek można dodawać do sałatek, np. tradycyjnej polskiej jarzynowej.
Sprawdź nasze pomysły na dania z groszku:
- Propozycje podania purée z groszku zielonego
- Placki z krewetkami i zielonym groszkiem - przepisy dietetyk Hanny Stolińskiej na opóźnianie efektów starzenia
- Risotto z fenkułem i groszkiem z przepisu Mariety Mareckiej
Kalarepa
Zawiera m.in.: miedź, potas, magnez i witaminę C. Kalarepa jest wsparciem dla układu trawiennego i układu nerwowego. Z kalarepy można zrobić nie tylko sałatkę czy surówkę, ale też np. zapiekankę.
Sprawdź nasze pomysły na dania z kalarepą:
- Dania z kalarepką według Darii Ładochy
- Placki z kalarepki z sałatką z rzodkiewek i ogórka - przepis Darii Ładochy
- Nafaszerowana kalarepa w towarzystwie rzodkiewki
Szpinak
Szpinak pojawia się w polskich kuchniach często, przez cały rok, ale właśnie teraz jest najpyszniejszy. Świeży, młody szpinak może być świetną bazą wiosennych sałatek, surówek, koktajli czy zupy krem. Poza tym można z niego zrobić klasyczny sos do makaronu czy kaszy, zapiekankę, nadzienie do naleśników itd.
Szpinak w diecie pomaga zapobiec m.in.: miażdżycy. Zawiera kwas foliowy, potas, żelazo, luteinę, cenny beta-karoten i witaminę C.
Sprawdź nasze pomysły na dania ze szpinakiem:
- Pieczona feta ze szpinakiem - przepis Grzegorza Zawieruchy
- Tarta z ricottą, cukinią i szpinakiem z przepisu Mariety Mareckiej
- Ciasto leśny mech - przepis na pyszny zielony deser w wersji tradycyjnej i fit
- Pieczona feta ze szpinakiem
Młoda kapusta
Młoda kapusta, w przeciwieństwie do tej z sezonu jesiennego, nie wymaga długotrwałej obróbki termicznej. Poza takimi klasykami jak bigos, kapuśniak czy gołąbki, z młodej kapusty można robić tez różne sałatki, surówki, koktajle i zapiekanki.
Choć uchodzi za ciężkostrawną, tak naprawdę wspiera działanie żołądka i jelit. Jest źródłem witaminy A, E, B, fosforu, żelaza, wapnia oraz magnezu.
Sprawdź nasze pomysły na dania z młodą kapustą:
- Parzybroda - przepis na pyszną potrawę z młodą kapustą
- Wiosenny bigos z młodej kapusty ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i zieloną pietruszką według przepisu Darii Ładochy
- Dania z rabarbarem, młodą kapustą i szparagami. Poznaj przepisy Grzegorza Zawieruchy
Zobacz także:
- Miód majowy - czyli syrop z mniszka lekarskiego. Jak zrobić i jakie ma właściwości?
- Zaskakujące przepisy na szparagi. Sprawdź jak w pełni wykorzystać sezon szparagowy
- Czy nowalijki są zdrowe? "Trzeba znaleźć złoty środek" - zauważa dietetyk i radzi, jak to zrobić
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: AleksandarNakic/Getty Images