Hobby

Aparat typu lustrzanka - jaką lustrzankę dla siebie wybrać? Lustrzanka dla początkujących, amatorów i profesjonalna

Kobieta trzyma w dłoniach aparat fotograficzny - zbliżenie na obiektyw.

Fot. Photography taken by Mario G / Getty Images

Hobby

Aparat typu lustrzanka - jaką lustrzankę dla siebie wybrać? Lustrzanka dla początkujących, amatorów i profesjonalna

Kobieta trzyma w dłoniach aparat fotograficzny - zbliżenie na obiektyw.

Fot. Photography taken by Mario G / Getty Images

Jaką lustrzankę kupić? To pytania zadają sobie wszyscy, którzy chcą rozpocząć przygodę z fotografią cyfrową lub zmienić swój aparat na lepszy. Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu posiadanie lustrzanki cyfrowej pozostawało w sferze marzeń większości z nas. Na szczęście, dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu w dziedzinie fotografii ceny tego typu aparatów idą w dół, więc dziś na zakup lustrzanki może sobie pozwolić praktycznie każdy - najtańsze modele kosztują około 2 tys. zł. Najważniejsze, by wybór aparatu był dokładnie przemyślany.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jaki aparat fotograficzny, lustrzanka jest najlepszy. Przede wszystkim przed zakupem zastanówmy się, do czego ma nam służyć lustrzanka cyfrowa. Czy chcemy utrwalać wspólne chwile ze znajomymi i rodziną, mieć ładne zdjęcia z wakacji, którymi pochwalimy się w mediach społecznościowych? Czy może myślimy o tym, by w przyszłości fotografią zająć się na poważniej i chcemy stawiać swoje pierwsze kroki w fotoreportażu, fotografii studyjnej, ślubnej?

Jaką lustrzankę wybrać dla amatora?

Lustrzanka dla amatora powinna być w miarę prosta i intuicyjna w obsłudze. Ważne, by można było fotografować w trybie automatycznym. Dzięki temu fotograf amator może skupić się na utrwalaniu pięknych chwil, podczas gdy aparat sam dobierze odpowiednie parametry. Dodatkowo dzisiejsze lustrzanki oferują specjalne tryby do portretów, zdjęć krajobrazów czy makro - dzięki temu fotografowanie jest niezwykle proste, a efekty z pewnością będą zadowalające.

Korpus aparatu powinien być ergonomiczny a waga niewielka, by robienie zdjęć po prostu nie męczyło. Nie warto kupować droższego, cięższego i bardziej zaawansowanego aparatu, jeśli nie zamierza się wykorzystywać wszystkich możliwości sprzętu.

Jaka lustrzanka dla pasjonatów fotografii?

Najczęściej wraz z nabywaniem nowych umiejętności i doświadczenia rośnie apetyt na lepsze i bardziej zaawansowane modele. Bardziej zaawansowani amatorzy czy półprofesjonaliści będą więc wymagać więcej i szukać lustrzanek, opierając się głównie na możliwościach aparatu. Wtedy warto zwrócić uwagę na zakres czułości ISO, rozdzielczość matrycy, autofokus, wytrzymałość korpusu. Jeśli chcemy w przyszłości rozwijać swoją pasję, oprócz samego korpusu ważne, a nawet ważniejsze w fotografowaniu są obiektywy. Warto sprawdzić przed zakupem, jaki wybór obiektywów i za jaką cenę oferuje producent. Często korpus aparatu można kupić już z obiektywem zmiennoogniskowym. Jednak z czasem z pewnością zechcemy zacząć używać tych stałoogniskowych.

Dobre aparaty skierowane do zaawansowanych amatorów czy półprofesjonalistów można kupić już za kilka tysięcy złotych. Jakość zdjęć jest bardzo wysoka - lustrzanki cyfrowe z tego segmentu spokojnie mogą być wykorzystywane przez osoby, które na robieniu zdjęć zarabiają lub chcą zacząć zarabiać.

Zobacz film: Polki najlepiej fotografują przyrodę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Lustrzanka pełnoklatkowa dla profesjonalistów

Lustrzanka pełnoklatkowa to najwyższa półka i powinni się na nią decydować zaawansowani fotografowie. Nie ma wątpliwości, że jakość zdjęć jest o wiele lepsza niż w przypadku mniej zaawansowanych aparatów, jednak wiąże się to, oczywiście, z równie wyższym kosztem zakupu. Lustrzanka profesjonalna to wydatek rzędu nawet kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych za sam korpus. Ceny obiektywów do pełnych klatek też są zdecydowanie wyższe niż w przypadku tych amatorskich czy półprofesjonalnych. Na tego typu aparat powinni decydować się już tylko doświadczeni fotografowie, którzy panują nad wszystkimi ustawieniami i potrafią w pełni wykorzystać możliwości aparatu. Fotografom amatorom taki zakup może przynieść więcej szkody niż pożytku - nie warto zaczynać od najwyższej półki, bo gdy nie panuje się nad sprzętem, już na początku przygody z fotografią można łatwo się zniechęcić.

Dobra lustrzanka cyfrowa jest ważna, ale dobre oko jest najważniejsze

Jeśli chodzi o wybór marki, w każdym segmencie - dla amatorów, półprofesjonalistów i profesjonalistów - konkuruje ze sobą kilka wiodących firm. Każda z nich ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, o czym łatwo się przekonać, wchodząc na pierwsze z brzegu forum fotograficzne. W każdym przypadku przed zakupem lustrzanki powinniśmy poświęcić kilka chwil i spokojnie przejrzeć dostępną ofertę, porównać kilka modeli. Pamiętajmy, że zakup aparatu cyfrowego to często inwestycja na lata, więc nasz wybór powinien być jak najbardziej przemyślany.

Warto też pamiętać, że lustrzanka nawet z najwyższej półki nie zrobi za nas dobrych zdjęć. W fotografii liczy się przede wszystkim dobre oko, uchwycenie chwili czy dobra kompozycja. Najlepsze nawet parametry techniczne nie uczynią z nas zawodowych fotografów.

Co sądzisz o tym artykule?
76
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0