Profilaktyka zdrowia

Masz zawroty głowy? Sprawdź, na co możesz być chory

Profilaktyka zdrowia

Zawroty głowy to nie choroba, ale możliwy objaw różnych chorób. Jak radzić sobie z zawrotami głowy? Kiedy zawroty głowy mogą świadczyć o jakiejś chorobie? Kiedy iść z zawrotami głowy do lekarza?

Zobacz też: Jak radzić sobie z bólem głowy?

Cierpisz na zawroty głowy, które powtarzają się już od jakiegoś czasu? Nie bagatelizuj ich, bo mogą być objawem rozwoju poważnych chorób. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? Jakie są rodzaje zawrotów głowy? Jakie choroby objawiają się zawrotami głowy?

Zawroty głowy zdarzają się czasem każdemu. Nagła zmiana pozycji, chwilowe niedotlenienie mózgu, niskie ciśnienie, problemy z uszami - to najczęstsze przyczyny szybko mijających zawrotów głowy. Jeżeli zawroty głowy powtarzają się, towarzyszą im dodatkowo nudności i wymioty, musisz zacząć poszukać przyczyn.

Do kogo zgłosić się z zawrotami głowy?

1. Najpierw do lekarza rodzinnego, który powinien zlecić morfologię. Jedną z możliwości jest anemia.

2. Inna opcją jest laryngolog, który musi wykluczyć nieleczone zapalenia ucha środkowego, choroba błędnika.

3. Kolejną opcją jest neurolog, który wykona badanie polegające na drażnieniu błędnika ciepłą i zimną wodą, wykona tomografię albo rezonans. Warto tez przyjrzeć się kręgosłupowi szyjnemu, tam skupiają się naczynia.

Zawroty głowy. O czym mogą świadczyć?

  • Nagłe, silne i krótkotrwałe - trwające zazwyczaj od kilku sekund do kilku godzin - takie zawroty głowy mogą być związane ze zmianą pozycji ciała lub hiperwentylecją. Inna przyczyna to choroba Meniere'a (woda gromadzi się w uchu wewnętrznym), hipoglikemia oraz niewydolność tętnic szyjnych (zawroty głowy występują wtedy np. gdy zadzieramy głowę do góry).
  • Zawroty głowy nagłe, silne ale trudno zanikające, trwające kilka dni lub tygodni - mogą być spowodowane chorobami lub urazami błędnika i nerwu przedsionkowego.
  • Zawroty przewlekłe, niezbyt silne, ale też nieustępujące - mogą być objawem miażdżycy naczyń mózgowych lub mogą świadczyć o obecności guza mostkowo-móżdżkowego.
  • Powtarzające się zawroty głowy, osłabienie, bladość skóry, szybkie męczenie się mogą być objawem anemii.

Więcej: Kiedy z bólem głowy zgłosić się do lekarza?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości