Wszystko, co warto wiedzieć o trądziku hormonalnym. Jaki ma związek z depresją?

Trądzik hormonalny, zwany trądzikiem dorosłych, jest skutkiem nadprodukcji łoju w skórze. Przyczyną dolegliwości są zaburzenia hormonalne lub stres. Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i obejmuje terapię hormonalną, stosowanie antybiotyków, przemyślaną pielęgnację skóry, a także używanie naturalnych preparatów na bazie ziół. O przyczynach trądziku i jego leczeniu mówili w Dzień Dobry TVN endokrynolog, ginekolog Katarzyna Skórzewska, dermatolog Marcin Ambroziak oraz psycholog Magdalena Chorzewska.

Trądzik hormonalny pojawia się po 25. roku życia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wyróżnia się dwa jego typy: androgenny i estrogeny (różowaty). W jego rozpoznaniu i w późniejszym leczeniu pomocne jest przeprowadzenie badań hormonalnych.

>>> Zobacz także:

Trądzik hormonalny – co go powoduje?

Trądzik hormonalny, nazywany również trądzikiem sterydowym lub trądzikiem dorosłych (ang. adult acne), najczęściej występuje po 25. roku życia. Związany jest bezpośrednio z nadprodukcją łoju przez gruczoły łojowe. Zdarza się, że pojawia się u osób, które w okresie dojrzewania nie miały żadnych problemów ze skórą. Zmierzyć się z nim muszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Częściej diagnozowany jest jednak u kobiet, u których nieestetyczne zmiany na skórze uwidaczniają się podczas ciąży, przed miesiączką i czasem również w okresie menopauzy.

Trądzik hormonalny może być efektem stresu intensyfikującego reaktywność androgenu, który jest odpowiedzialny za nadprodukcję sebum.

Hormony a trądzik

Pomiędzy trądzikiem a hormonami istnieje ścisły związek. Na trądzik hormonalny podatne są osoby, u których stwierdzono choroby tarczycy. Ale to nie tyroksynę i trójjodotyroninę należy obwiniać za zmiany skórne występujące w trądziku dorosłych. Odpowiedzialny za nie jest androgen i estrogen. Pierwszy z wymienionych to męski hormon płciowy, wywołujący trądzik androgenny, który jest najczęściej pojawiającym się typem trądziku hormonalnego. Jego symptomy różnią się tych, występujących w trądziku estrogennym. Objawy trądziku hormonalnego - androgennego to grudki, bolesne krosty oraz zaskórniki, które uwidaczniają się na szyi, brodzie, wzdłuż linii żuchwy, w okolicach ust, na czole, a nawet na plecach. Zmianom tym nie towarzyszy stan zapalny skóry. Trądzik androgenny przejawia się również nadmiernym owłosieniem na całym ciele, łysieniem, przetłuszczaniem się włosów.

Natomiast trądzik estrogenny, inaczej różowaty, zaczyna się od rumienia. Dopiero potem dostrzec można zmiany krostkowo-grudkowo-rumieniowe. Objawami tego typu trądziku hormonalnego jest także świąd oraz pieczenie skóry. Z reguły trądzik różowaty występuje na brodzie, nosie, policzkach, czole. Czasem znaleźć można go na skórze głowy, za uszami, na dekolcie i plecach.

Trądzik hormonalny – jak rozpoznać?

Każdy typ trądziku hormonalnego wymaga innego leczenia, dlatego uzasadniona jest diagnostyka wstępna. Badania hormonalne w przypadku trądziku przeprowadzane są poza okresem owulacyjnym. Specjalista zapytany, jakie hormony zbadać przy trądziku, wymieni:

  • 17-Hydroksyprogesteron (17-OHP),
    • białko wiążące hormony płciowe (SHBG),
      • dehydroepiandrosteron (DHEA / DHEAS),
        • lutropinę (LH),
          • folikulotropinę (FSH),
            • tyroksynę (fT4),
              • tyreotropinę (TSH),
                • androstendion,
                  • wolny testosteron,
                    • prolaktynę.

                      Jak leczyć trądzik hormonalny?

                      Zmniejszenie produkcji łoju przez komórki łojowe to najważniejszy cel walki z trądzikiem hormonalnym. Leczenie zmian jest procesem długotrwałym i dlatego wymaga ze strony pacjenta cierpliwości. Na zakończenie terapii trzeba czekać kilka miesięcy. Leczenie trądziku hormonalnego na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy zmiany na skórze ulegną nasileniu. Najlepszym rozwiązaniem jest terapia prowadzona pod kontrolą specjalisty.

                      Leczenie trądziku dorosłych obejmuje terapię hormonalną. Nie jest to jednak jedyny sposób walki ze schorzeniem. Pozytywne efekty przynieść może zażywanie przez pacjenta retinoidów bądź antybiotyków.

                      Znaczenie ma także codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej. Niezbędne jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy za pomocą żeli do cery trądzikowej i płynów micelarnych. Ważne jest stosowanie cotygodniowych peelingów. Pozwoli to uniknąć namnażania się bakterii odpowiedzialnych za zmiany skórne. Osoby z trądzikiem hormonalnym powinny wybierać kremy do twarzy o lekkiej formule oraz ograniczonej zawartości silnych substancji zapachowych i składników aktywnych. Pozytywne efekty dają zabiegi pozwalające zlikwidować wypryski i pozostające po nich blizny. Pomocna może okazać się także mikrodermabrazja, czy kuracja laserowa.

                      Leczenie hormonalne, antybiotyki, retinoidy to nie jedyne sposoby na trądzik hormonalny. Leczenie naturalne może okazać się niemniej skuteczne. Zioła na trądzik hormonalny to bardzo dobry pomysł z uwagi na przeciwzapalne, tonizujące i kojące działanie roślin leczniczych.

                      Trądzik a depresja

                      Osoby z trądzikiem są często stygmatyzowane i traktowane jak trędowate, co sprawia, że same zaczynają myśleć o sobie jak o ludziach gorszej kategorii. Co w takiej sytuacji zrobić?

                      Bardzo ważne jest to, żebyśmy budowali swoją samoocenę i wartość w oparciu o inne atuty, które mamy. Musimy zaakceptować, że możemy mieć trądzik i jednocześnie mieć fajne życie, i być wartościowymi ludźmi. Zwracajmy uwagę na coś innego niż nasz wygląd.

                      - powiedziała psycholog Magdalena Chorzewska.

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości