Profilaktyka zdrowia

Teresa Wójcik – najstarsza pacjentka, która pokonała koronawirusa: "Nie mogę na nic narzekać, jestem szczęśliwa"

Profilaktyka zdrowia

Pani Teresa Wójcik ma 103 lata i bardzo silny organizm. Kobieta jest najstarszą Europejką, która pokonała Covid-19, czyli chorobę, o której mówi cały świat. Jak obecnie czuje się pacjentka?

Teresa Wójcik pokonała koronawirusa

Pani Teresa mieszka w domu spokojnej starości w Kościeliskach. Choć w czasie epidemii nie wychodziła na zewnątrz, zaraziła się koronawirusem. Wnuczka, gdy dowiedziała się, że babcia zachorowała, była przerażona. Liczyła się z najgorszym scenariuszem.

Pacjentka trafiła do szpitala, a rodzina nie mogła jej odwiedzać. Jedyne wieści o stanie zdrowia 103-latki bliscy przyjmowali od lekarzy.

Raz dowiedziałam się, że babcia odmawia jedzenia i picia. W tym wieku nie rozumiała, dlaczego tam jest, co się dzieje i dlaczego musi tam leżeć, skoro nic jej nie dolega

– opowiadała Małgorzata Kott, wnuczka pani Teresy.

103-latka, trafiając do szpitala, nie miała żadnych objawów koronawirusa. Dopiero po kilku dniach jej stan się pogorszył, wystąpił kaszel i duszności. Nie wymagała jednak respiratora. Po trzech dniach stan pani Teresy się poprawił, a objawy już nie powracały. Jak osobie z największej grupy ryzyka udało się przejść wirusa bez większych komplikacji?

Myślimy, że łagodnie przejście choroby jest związane z jej osobniczą wrażliwością i jej odpornością. Niewątpliwie jej organizm jest silny i poradził sobie z infekcją koronawirusa. Według wszelkich znaków na niebie i ziemi, pani Teresa jest najstarszą wyleczoną z COVID-19 pacjentką, mieszkanką Europy

– powiedział Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Teresa Wójcik - sekret długowieczności

Jaki jest sekret na piękne i długie życie? 103-latka jest bardzo wierzącą osobą. Jak przyznała, życie będzie trwało tyle, ile pozwoli nam Pan Bóg. My możemy jedynie wspomóc nasze zdrowie dobrymi nawykami. Kluczem do sukcesu, który od lat praktykuje, jest prawidłowe i zbilansowane odżywianie.

Babcia odżywia się bardzo zdrowo i uważa na jedzenie. Ona je tylko te rzeczy sezonowe, tak jak rosną

– mówiła wnuczka pani teresy.

Mimo wieku, humor i radość nie opuszcza starszej pani. Pracownicy domu spokojnej starości jednogłośnie przyznają, że na co dzień jest bardzo pogodną osobą, która często śpiewa i opowiada żarty.

Nie mogę na nic narzekać, jestem szczęśliwa. Jestem zadowolona na sto procent

– zapewniła 103-latka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości