Profilaktyka zdrowia

Laparoskopia na czym polega, jakie są wskazania do skorzystania z tej metody. Jakie są jej zalety?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Laparoskopia - szybciej i mało inwazyjnie. Czy operacje metodą laparoskopową będą bardziej dostępne dla pacjentów w Polsce? O laparoskopii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Andrzejem Morawskim - ginekologiem i onkologiem oraz z Beatą Ścibakówną.

Zwiększenie świadomości społecznej nt. laparoskopii

prof. dr n. med. Andrzej Morawski o laparoskopii:

Bardzo się cieszę, że rozmawiamy dziś o laparoskopii, ponieważ rozpoczynamy teraz program społeczny, który ma na celu zwiększenie świadomości pacjentek na temat tej, nowoczesnej metody leczenia.

Jakie są wskazania do laparoskopii. Kto może z niej skorzystać?

prof. dr n. med. Andrzej Morawski:

Kiedy mamy do czynienia z pytaniem: "Jakie operacje można wykonywać laparoskopowo?" - odpowiadam jednym zdaniem "WSZYSTKIE"! Limitem jedynym jaki mamy, jest ilość miejsca w zamkniętej jamie brzusznej.

Laparoskopia - na czym polega?

Laparoskopia to zabieg polegający na wykonaniu niewielkich otworów w powłokach ciała i wprowadzenie przez nie laparoskopu. Laparoskop to narzędzie, które składa się z teleskopu, źródła światła oraz kamery transmitującej obraz do monitora i pozwala obejrzeć wnętrze badanego obszaru - bez konieczności szerszego rozcinania tkanek.

Operacja laparoskopowa a operacja tradycyjna

Podczas operacji laparoskopowej ingerencja w organizm chorego jest nieporównanie mniejsza niż podczas operacji tradycyjnej. Dzięki temu rana goi się znacznie łatwiej i szybciej. W Polsce odsetek operacji przeprowadzanych tą metodą jest stosunkowo niewielki.

prof. dr n. med. Andrzej Morawski:

Cel operacji ma być osiągnięty taki sam, ale mamy inny dostęp do pola operacyjnego. Związane z nią są:zmniejszona utrata krwi redukcja stosowania antybiotyków bardzo krótka rekonwalescencja

Barbara Ścibakówna:

Nie miałam operacji, ale miałam operację, która mogłaby być robiona taką metodą. Przygotowując się do roli w serialu Diagnoza miałam możliwość obserwowania takiej operacji. 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości