Profilaktyka zdrowia

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Kilka ważnych porad

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Fot. M_a_y_a / Getty Images

Wiele kobiet odczuwa niepokój, bo nie wie, jak wygląda wizyta u ginekologa – jak się przygotować, ubrać i czy trzeba być gotowym na jakieś pytania. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę.

Jeśli regularnie odwiedzasz specjalistę, pewnie wiesz jak się przygotować do wizyty u ginekologa. Warto sprawdzić, czy o wszystkim pamiętasz. A może jeszcze nigdy nie byłaś w gabinecie i chcesz się dowiedzieć jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa? Poznaj kilka rad.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa – depilacja

Jak się przygotować do wizyty u ginekologa? Depilacja może okazać się pierwszym problemem. Nie należy się jednak negatywnie nastawiać. Jeśli nie depilujesz na co dzień okolic intymnych, nie rób tego po raz pierwszy. Brak doświadczenia może spowodować podrażnienia skóry. Możesz też zostawić kilkudniowy zarost – jest to higieniczne i estetyczne. Zatem jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Zadbaj o higienę – dokładnie umyj okolice intymne, nie używając do tego żadnych środków. Może to wpłynąć na wynik badania.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa? Na samym początku warto zadbać o pozytywne emocje. Nie można się wstydzić ani bać i warto pamiętać, że to normalne badanie, które wykonuje każda kobieta dbająca o zdrowie. Wybierz lekarza, który jest polecany przez najbliższe osoby. Jeśli poprawi Ci to samopoczucie i wzbudzi zaufanie – wybierz się do kobiety. Zadbaj o higienę osobistą i nie martw się o estetyczną fryzurę intymną. Nie musisz się golić, jeśli nie chcesz. Lekarz sam podpowie Ci, jak zachować się w gabinecie i jak się ułożyć na fotelu. Nie oszukujmy się, nie jest to przyjemne badanie, ale nie ma w nim nic niebezpiecznego. Wiedząc o tym, jak przygotować się na pierwszą wizytę u ginekologa, będziesz czuć się komfortowo i bardziej swobodnie.

Pierwsza wizyta u ginekologa – pytania lekarza

Wiesz już, jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa. Warto także zwrócić uwagę na pytania, które może zadać Tobie lekarz. Przygotuj się wcześniej i przypomnij sobie, kiedy miałaś pierwszą miesiączkę, a kiedy ostatnią, jak wygląda Twój cykl i ile trwa, a także czy masz regularne krwawienia, jak obfite są i czy używasz środków higienicznych podczas miesiączki.

Jak przygotować się na wizytę u ginekologa w tym samym dniu?

Nie wiesz, jak przygotować się na wizytę u ginekologa w tym samym dniu? Na pewno zadbaj o okolice intymne i umyj je o poranku. Nie rób tego za głęboko, aby naturalne wydzieliny, które się wydostają, nie były całkowicie spłukane. Nie stosuj żadnych kremów, pudrów czy dezodorantów. Naturalny zapach jest bardzo istotny. Jeśli będziesz miała robione USG przez powłoki brzuszne – zastosuj się do zaleceń lekarza, a jeśli nie – opróżnij pęcherz. Stosując te rady, nie będziesz czuła zakłopotania odnośnie tego, jak się przygotować na wizytę u ginekologa.

Leki a wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Jeśli bierzesz leki antykoncepcyjne, musisz wiedzieć, jak przygotować się do wizyty u ginekologa. Niezależnie od ich rodzaju, najlepiej kilka dni wcześniej przestać je brać. Jest to szczególnie istotne, kiedy będzie pobierana wydzielina. Wtedy wyniki badań nie będą miarodajne. Kilka dni przed wizytą odpuść też akty seksualne.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa a miesiączka

Jeżeli nie wiesz, jak przygotować się do wizyty u ginekologa ze względu na miesiączkę, najlepiej wybrać termin po krwawieniu. Najlepszy czas to dziewięć dni od ostatniej miesiączki. Dlaczego? Jest to moment, w którym nie masz dolegliwości związanych z nadejściem miesiączki ani z jajeczkowaniem. Jeśli akurat wybierasz się do ginekologa i masz miesiączkę, bo nie udało się inaczej – nie szkodzi. Może to jedynie utrudnić wykonanie niektórych badań.

Jak się przygotować na wizytę u ginekologa – strój

Nie wiesz, w co się ubrać i jak przygotować się na wizytę u ginekologa? Najlepsze będą luźne ubrania, najlepiej sukienka lub spódnica, którą z łatwością przykryjesz resztę ciała podczas badania. Niektórzy lekarze posiadają specjalne narzuty, które poprawią Twój komfort.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – jak się przygotować?

Przygotowanie do wizyty ginekologicznej wygląda podobnie jak w przypadku normalnej kontroli. Nie musisz się spieszyć i od razu po wyniku testu wybierać się do specjalisty. Sprawdź, czy będziesz miała kolejną miesiączkę i zapisz się pomiędzy 6 a 8 tygodniem od ostatniego krwawienia. To jest idealny moment. Zanim pójdziesz do lekarza, profilaktycznie możesz brać kwas foliowy oraz suplementy ciążowe. Ginekolog zapisze Cię na badania krwi i moczu, z uwzględnieniem poziomu hormonu hCG, badanie stężenia glukozy oraz wykona badanie ginekologiczne. Lekarz może także zapytać o przebyte choroby, dolegliwości, dotychczasowe leki oraz wcześniejsze ciąże lub poronienia.

Wizyta u ginekologa – przygotowanie psychiczne

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Ginekolog to lekarz specjalista, który profesjonalnie podchodzi do swoich zadań. Nie ma głupich czy wstydliwych pytań – warto je zadawać. Aby poczuć pełen komfort, ubierz się swobodnie i umów się w takim dniu, aby nie był on stresujący od samego poranka.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości