Profilaktyka zdrowia

Jak w prawidłowy sposób zmierzyć dziecku temperaturę? Cenna wskazówka od lekarza Łukasza Durajskiego

Profilaktyka zdrowia

Mierzenie temperatury, choć z pozoru wydaje się dosyć prostą czynnością, może nastręczać wiele trudności. Często zdarza się, że wynik może nie oddawać faktycznego stanu zdrowia dziecka. Lekarz Łukasz Durajski radzi więc, jak uniknąć błędów podczas pomiaru.

Jakie problemy mogą pojawić się przy mierzeniu temperatury?

Minęło już 11 lat, od kiedy termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji ze względu na szkodliwe działanie znajdującej się w nich substancji. Unia Europejska zaleciła, by zrezygnować z ich używania, co spotkało się z niezadowoleniem osób, które ceniły je za dokładny pomiar temperatury. Zastąpiły je różnego rodzaju termometry elektroniczne, które nie zawsze gwarantują prawidłowy wynik. Z jakimi błędami możemy się spotkać?

My np. mierzymy temperaturę u dziecka w pokoju, który był wietrzony, więc tak naprawdę tam temperatura może być zafałszowana np. w dół. (…) Kolejny problem, który bardzo często zgłaszają rodzice, to jest kwestia temperatury na czole. Tak naprawdę w zależności w którym fragmencie czoła zmierzymy, to za każdym razem ona wychodzi inna

- podkreślił lekarz Łukasz Durajski.

Jak mierzyć temperaturę?

Co zatem zrobić, by uzyskać najbardziej miarodajny wynik? Doktor Durajski radzi, żeby temperaturę mierzyć dzieciom z ucha, co jest uważane za najlepszą metodę.

Ucho ma to do siebie, że tam tak naprawdę to powietrze nie dociera tak łatwo i rzeczywiście nie wyziębia nam tej błony bębenkowej. Z tym, że musimy pamiętać, że wtedy odejmujemy pół stopnia od temperatury, którą uzyskaliśmy

- zaznaczył.

W przypadku maluchów do 2. roku życia standardem jest natomiast stosowanie termometrów doodbytniczych. Obowiązuje jednak ta sama zasada co w przypadku termometrów dousznych.

Zobacz też:

Czym dezynfekować rany u dziecka? Ratownik medyczny radzi, w co zaopatrzyć swoją apteczkę

Czy antybiotyki są niebezpieczne? Lekarz: "Nie można ich stosować bez uzasadnienia"

Niebezpieczne substancje w domu. Jak chronić przed nimi dzieci?

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości