Profilaktyka zdrowia

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy: krótki przewodnik

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
E+M_a_y_a / Getty Images

Badanie ginekologiczne u dziewicy może wywoływać niewyobrażalny stres z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, to ogromnie intymna sytuacja dla młodej dziewczyny, która inicjację seksualną ma jeszcze przed sobą. Nic więc dziwnego, że na początku każda dziewczyna jest skrępowana. Po drugie, dziewczyny często nie mają świadomości, jak takie badanie wygląda i przez to boją się ingerencji w ciało, do której nie ma w trakcie takiego badania prawa dojść. Nic więc dziwnego, że pytanie, jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, spędza niektórym sen z powiek.

Ginekolog, badanie dziewicy, wargi sromowe, pochwa – to wszystko hasła, które sporej części Polek nadal ciężko przechodzą przez gardło. Jesteśmy bardzo pruderyjni, niestety jednak owa skromność prowokuje niewiedzę dotyczącą podstawowych metod profilaktyki i leczenia kobiecych narządów płciowych. Czas to zmienić.

Badanie ginekologiczne dziewic – na początek rozmowa

Badanie ginekologiczne dziewicy w dużej mierze opiera się o szeroki wywiad z pacjentką. Konieczna jest tutaj jej wiedza o ostatniej miesiączce. Resztę informacji lekarz uzyskuje, zadając pytania o jakość miesiączkowania, jego obfitość i regularność, pyta o ewentualne problemy intymne takie jak: swędzenie, pieczenie, upławy, wysypka. Pierwsze badanie ginekologiczne dziewicy zakłada także szeroki wywiad dotyczący historii chorób w rodzinie, szczególnie chorób kobiecych występujących po stronie naszej mamy lub którejś z babć. Cenne w takiej rozmowie są wszelkie informacje dotyczące chorób, niewydolności, problemów z krążeniem itp. Wszystkie one mogą się okazać przydatne dla dalszej profilaktyki lub leczenia.

Badanie ginekologiczne a dziewictwo

Błona dziewicza a badanie ginekologiczne – to jedno z pierwszych skojarzeń, a jednocześnie jedna z najważniejszych obaw, jakie ma dziewczyna na pierwszej wizycie u ginekologa. Każda zastanawia się, jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy – przez pochwę, odbyt, a może jeszcze inną drogą. Tutaj nie ma wątpliwości, że zadaniem lekarza jest takie przeprowadzenie badania, aby nie naruszyć błony dziewiczej . Dlatego też niemożliwe jest badanie ginekologiczne dziewicy przez pochwę, tak jak ma to miejsce w przypadku pacjentek, które przeszły inicjację seksualną. W grę wchodzi natomiast badanie ginekologiczne dziewicy przez odbyt , jeśli zachodzi taka potrzeba. Często badanie dziewicy u ginekologa ogranicza się do oglądu narządów zewnętrznych. Nie wiąże się ono z żadnym bólem i fizycznym dyskomfortem (ten psychiczny kobiecie, nawet doświadczonej, chyba nigdy nie mija).

Dziewica u ginekologa – badanie USG

Kolejną wątpliwość w temacie badanie ginekologiczne a dziewictwo budzi USG. Większość z nas ma wyobrażenie mało przyjemnego sprzętu, który wprowadza się do ciała kobiety przez pochwę. Po pierwsze, dzisiejsze urządzenia do USG są bardzo komfortowe, sonda nie przypomina już sporego wibratora, a samo badanie jest absolutnie do zniesienia. Dziewica badanie ginekologiczne USG przechodzi jednak zupełnie inaczej. Jest ono wykonywane przez powłoki brzuszne właśnie ze względu na troskę o nienaruszenie błony dziewiczej.

Czy badanie ginekologiczne dziewicy boli?

Pierwsze badanie ginekologiczne u dziewicy jest z pewnością niekomfortowe. Przede wszystkim jednak ze względu na emocjonalny charakter całej sytuacji . Mówimy o strefach intymnych, konieczności rozebrania się przed obcą osobą i odsłonięcia najbardziej newralgicznych punktów własnego ciała. Jeśli chodzi o ból, to w przypadku badania narządów zewnętrznych zupełnie nie ma o nim mowy. W przypadku badania ginekologicznego przez odbyt może się pojawić pewien dyskomfort, ale raczej nie jest to ból.

Jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy?

Badanie u ginekologa dziewicy to dla wielu młodych dziewcząt sfera zupełnej abstrakcji. Nie mają one pojęcia, co je podczas takiego badania czeka. Dlatego strategia „na przemilczenie”, jaką często przyjmują nasze matki i babcie, nie jest dobra. Z powodu niewiedzy i ukrytych obaw, o których dziewczęta nie mają z kim porozmawiać, spora część z nich odwleka moment pójścia do ginekologa. Niesłusznie, bo warto zrobić to przed inicjacją seksualną, regularnie i z pewnością nie czekać z taką wizytą do zajścia w ciążę. Dlatego drogie mamy, babcie, ciocie – rozmawiajcie z tymi najmłodszymi kobietami o tym, jak wygląda badanie dziewicy u ginekologa. Jesteście pierwszym ogniwem, które może rozwiać wiele niepotrzebnych obaw. Same dobrze wiecie, jak wiele strachu jest w stanie wzbudzić sam fotel ginekologiczny.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości