Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Aż 1048 hektopaskali wskazywały wczoraj barometry w niektórych częściach naszego kraju. To niewiele mniej niż w 1977 roku, kiedy padł polski rekord (1054 hPa). "Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat" - podkreślił w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Skąd się bierze? Jak wpływa na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to synoptyka i lekarza.

  Kamica to choroba układu moczowego powstająca w wyniku odkładania się tzw. złogów. Jej atak wiąże się najczęściej z silnymi dolegliwościami. - Nie ma większego bólu, jaki może przeżyć mężczyzna - potwierdził lekarz, Michał Swolkień. Jakie są powody powstawania kamieni w układzie moczowym? Jak można leczyć kamicę?

  Katar to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przez zatkany nos nie możemy oddychać, a ulubione potrawy niemal całkowicie tracą zapach i smak. Skąd w ogóle bierze się katar i jak skutecznie się go pozbyć?

  W Wielkiej Brytanii rekordy popularności w internecie bije test, który ma określać wiek naszego serca, a tym samym oceniać ryzyko zawału czy udaru oraz prognozować długość życia. Na podstawie otrzymanych wyników, angielscy lekarze doszli do wniosku, że serca osób biorących udział w badaniu są za stare. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kardiologa, Piotra Gryglasa, aby zapytać, jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję tego organu.

  Maksymalna waga nastoletniego Norberta wynosiła prawie 150 kilogramów. Z powodu otyłości chłopak musiał mierzyć się z nieprzyjemnymi zaczepkami rówieśników i problemami zdrowotnymi. Lekarze z Katowic przeprowadzili u niego operację bariatryczną, po której w 11 miesięcy schudł 55 kilogramów. W Dzień Dobry TVN usłyszeliśmy również historię najmłodszej pacjentki Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która przeszła operację bariatryczną i schudła 26 kg.

  Migrena to silny i uciążliwy ból głowy, który niekiedy uniemożliwia codziennie funkcjonowanie. W Polsce cierpi na nią aż 3 miliony osób. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Adama Górkę specjalistę od neurostymulacji. Na czym polega ta metoda leczenia migreny?

  Początek roku to czas zmian i nowych postanowień. Jak się okazuje, najwięcej problemów sprawia nam odchudzanie lub zmiana nawyków żywieniowych. Jak wytrwać na diecie i się nie poddać? Na czym polega metoda małych kroków? Zapytaliśmy o to psychodietetyk Małgorzatę Talagę-Dumę oraz Jolantę Trzcińską, która schudła 25 kg.

  Uzależnienie od cukru to jedna z najpopularniejszych form nałogu, równie silna jak uzależnienie od alkoholu czy papierosów. Jak przestać jeść słodycze, skoro podczas ich spożywania wydzielają się hormony szczęścia, przyczyniające się do pogłębiania uzależnienia?

  - Mam nadzieję, że tak jak Magda Gessler ma Kuchenne rewolucje, tak samo będzie można przeprowadzić biurowe rewolucje i umożliwić wszystkim pracę na stająco – proponuje Dominik Kępczyński, specjalista ds. BHP. W studiu Dzień Dobry TVN sprawdzaliśmy czy lepiej stać czy siedzieć podczas pracy. Zobacz nasze wideo, zanim poprosisz pracodawcę o nowe, regulowane biurko.

  Rozpoznanie pierwszych objawów zaburzeń odżywiania zarówno u dzieci, jak i nastolatków nie jest łatwe. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościła psychodietetyk Magdalena Błaszczyk, która wytłumaczyła, kiedy w głowie rodziców powinna zapalić się czerwona lampka.

  Obecnie coraz więcej osób chce samodzielnie monitorować swój stan zdrowia, a domowe testy diagnostyczne im to umożliwiają. Sprawdź, co możesz zbadać w domowym zaciszu. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy farmaceutkę Paulinę Front.

  Do Świąt Bożego Narodzenia pozostał już zaledwie tydzień. Podczas tych kilku ostatnich dni robimy mnóstwo zakupów. Jak nosić ciężkie torby z zakupami, by oszczędzić kręgosłup? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę Łukasza Kłosa.

  Gips kratkowany jakim jest ORTOCAST jest nowym rodzajem usztywnienia. Jest ono równie skuteczne co tradycyjny gips. Co najważniejsze, sprawia on, że komfort leczenia pacjenta jest o wiele większy - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karina Prączko - ortopeda. Jakie jeszcze są zalety tego rozwiązania?

  Zapobieganie cukrzycy opiera się na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Ważne jest stosowanie się do zasad racjonalnego żywienia: jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz chudych mięs.

  Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na grypę. Objawy grypy są bardzo uciążliwe i zmuszają do spędzenia kilku dni w łóżku. A czym się różni grypa od przeziębienia? Czy powinniśmy zbijać gorączkę gdy się pojawi? O gorączce i grypie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i immunologiem Pawłem Grzesiowskim.

  Jedzenie skórki od banana korzystnie wpływa na nasz organizm - badania na ten temat przeprowadziła dietetyk Susie Burrell. Jakie właściwości mają inne owoce tropikalne? Wiele z nich swoim wyglądem odstrasza, inne zaś wyglądają na tyle smakowicie, że nie sposób im się oprzeć. Owoce tropikalne to dla jednych zagadka, dla innych kulinarna inspiracja, a dla jeszcze innych prawdziwe wyzwanie czy rarytas.